شما اینجا هستید

بین الملل » دشمن دشمن من، دوست من است (بخش دوم)

گروه بین الملل – ملیکا کلهر

روابط خارجی آمریکا پس از پیروزی جو بایدن، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور از جهاتی مورد توجه تحلیلگران سیاسی است. در بخش اول  این گزارش به بررسی روابط احتمالی بایدن با کشورهایی نظیر روسیه و ایران، همچنین رژیم اشغالگر صهیونیستی و… پرداختیم. حال در بخش دوم به سراغ کشورهای دیگری خواهیم رفت.

انگلستان:
جو بایدن، ریشه های ایرلندی دارد و در مبارزات انتخاباتی‌اش به جانسون، نخست وزیر انگلیس در مورد برکسیت هشدار داد. بایدن خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را یک «خطای تاریخی» می داند و هنوز او را بابت نیش و کنایه هایش نسبت به اوباما و ریشه های کنیایی او نبخشیده است. پس به نظر نمی رسد که بایدن و جانسون قرار باشد روابط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند و احتمالا از روابط معمول این دو کشور خبری نخواهد بود.

کره شمالی:
شکست دونالد ترامپ در دور دوم انتخابت ریاست جمهوری آمریکا، یک فصل ناپایدار از روابط ایالات متحده و کره شمالی را به پایان می رساند که مشخصه آن آزمایش های تسلیحاتی و اقدامات غیرمعمول آمریکایی برای کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است. جو بایدن، سه بار با رهبر کره شمالی دیدار کرده، اما به نظر می رسد که بایدن قصد داشته باشد تا سخت گیری ها نسبت به این کشور را از سر بگیرد.

فرانسه:
حتی مکرون نیز غلبه بر غیرقابل پیش بینی بودن دونالد ترامپ را غیرممکن خوانده و از پیروزی جو بایدن با این ذهنیت استقبال می کند که هرگز شخصاً او را ملاقات نکرده اما بایدن قول داده است تا دوباره به توافق نامه آب و هوایی پاریس بپیوندد.

چین:
به محض حضور جو بایدن در کاخ سفید، رئیس جمهور چین احتمالاً دیگر نگران افزایش ناگهانی تعرفه های ایالات متحده در مورد صادرات یا تحریم های کشورش و شرکت های چینی نخواهد بود.
اقدامات ناگهانی دونالد ترامپ بزودی جای خود را به ارتباط دیپلماتیک قابل پیش بینی بین این دو اقتصاد بزرگ جهان خواهد داد.
حال باید دید که بایدن با قدم گذاشتن در کاخ سفید، چگونه سکان این کشتی در حال غرق شدن را به دست خواهد گرفت و روابط خود با دیگر کشورها را چگونه پیش خواهد برد. می توان گفت که آمریکا در دوران پاندمی کرونا از مسند قدرت پایین کشیده شد و چهره ای شکست خورده از خود به جهانیان نشان داد. جو بایدن باید سخت تلاش کند تا آمریکا را از غرق شدن نجات داده و تمام پل هایی که دونالد ترامپ خراب کرد را دوباره بسازد. باید صبر کرد و دید که بایدن در این راه تا چه حد موفق خواهد بود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد