شما اینجا هستید

ورزشی » دوره مدیریت رفاقتی سرخ‌آبی‌ها گذشته است 

گروه ورزش- وحید استرون

محمد مهدی فروردین معتقد است نابسامانی که امروز در حوزه ورزش شاهد آن هستیم از تذکر و حرف گذشته و همه طرفداران فوتبال و ورزش در کشور لحظه شماری می‌کنند تا وزیر ورزش با «استیضاح» پاسخ تمام تصمیمات اشتباهش را در ورزش و مدیریت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بدهد.
بار دیگر طرفداران تیم فوتبال استقلال تهران، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. این دومین تجمع آنها در دوهفته اخیر مقابل ساختمان مجلس در خیابان بهارستان است. انتقاد صدها طرفدار تیم آب‌پوش پایتخت مقابل مجلس به نمایندگی از میلیون‌ها طرفدار این باشگاه در سراسر کشور، به وضعیت نابسمان مدیریت باشگاه، عدم تمدید قرارداد با هروویه میلیچ و علی کریمی و بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالات آبی‌پوشان به دلیل عدم پرداخت مطالبات معوق وینفرد شفرد و وام فریبی اعضای هیات مدیره و صادق نبودن آنها با هواداران است. البته چند روز پیش نیز طرفداران باشگاه پرسپولیس در واکنش به تصمیمات مدیریتی تیم محبوب‌شان و وضعیت نامناسب سرخ پوشان مقابل مجلس تجمع کردند. در این بین طرفداران هر دو باشگاه سرخ‌آبی پایتخت با شعار علیه وزیر ورزش و اعضای هیات مدیره که توسط وزارت ورزش منصوب می‌شوند، خواهان استیضاح و برکناری آنها هستند. «وطن روز» در گفت‌وگو با محمد مهدی فروردین، رئیس فراکسیون ورزشی مطالبات طرفداران دو تیم محبوب پایتخت را بررسی می‌کند.
*با توجه به تجمعات پی‌درپی هوادارن دو باشگاه استقلال و پرسپولیس مقابل مجلس و درخواست آنها برای عزل اعضای هیات مدیره‌ تیم‌شان، بررسی خواسته و مطالبات آنها در مجلس به کجا رسید، کما اینکه شما قبلا گفته بودید صدای میلیون‌ها هوادار دو تیم را شنیده‌ایم؟

رسالت ملی ما به‌عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی این است که به تمامی دغدغه‌ها و مشکلات آنها در همه امور سیاسی، ورزشی، اقتصادی و… رسیدگی کنیم. مردم و هواداران دو تیم از نمایندگان مجلس انتظار ورود به مشکلات به حوزه تیم محبوب‌شان را دارند. مجلس قصد دخالت در این موضوع را ندارد، ولی به دلیل جایگاهی که این نهاد مردمی دارد و به‌دلیل نقش نظارتی خود، نمایندگان وظیفه خود می‌دانند که هر چه سریع‌تر این مساله را به‌خاطر مردم پیگیری و تعیین تکلیف نمایند. ما اگر واقعا اعتقاد داریم که در دنیایی زندگی می‌کنیم که دسترسی به تمام یافته‌های علمی روز خیلی ساده است و امروز در مدیریت ورزش کم مدیر تحصیل‌کرده و صاحب نظر و ایده نداریم، پس مدیران ورزشی ما باید جزو صاحب نظران باشند و در مجامع بین المللی حضور موثری پیدا کنند، نه اینکه مایه سرافکندی مردم و تیم‌های بزرگ کشور با میلیون‌ها هوادار باشند. متاسفانه در سال‌های گذشته افرادی که برای ورزش تصمیم گرفته‌اند، نسبت به جامعه بی‌تفاوت بوده‌اند. آنها با وجود اینکه سواد علم ورزش را ندارند، حتی از کارشناسان و افراد تحصیل کرده دعوت نمی‌کنند تا از نقطه نظراتشان استفاده نمایند. مشکلاتی که امروز گریبانگیر ورزش کشور شده، گویی کل ورزش کشور در این دو تیم (استقلال و پرسپولیس) خلاصه می‌شود و وزارتخانه هیچگونه مسئولیت دیگری ندارد. این نشان از سو مدیریت متولیان ورزش کشور دارد. وقتی شایسته سالاری را رها می‌کنیم و به مسائل رفاقتی روی می‌آوریم، مطمئنا به کل بدنه ورزش کشور آسیب وارد می‌‌کنیم و این آسیب‌ها قابل جبران نخواهد بود. باید اراده‌ای برای رفع این مشکلات وجود داشته باشد و امیدواریم با برگذاری جلسه هفته گذشته با مدیران و پیشکسوتان باشگاه استقلال و جلسه امروز (دوشنبه) پیرامون مشکلات باشگاه پرسپولیس با مدیران و پیشکسوتان این باشگاه، مدیران ورزش به قولی که به ما داده‌اند عمل کنند. آنها باید هر چه سریع‌تر به طور شفاف اعلام کنند که چگونه باشگاه استقلال که توسط دوستان‌شان اداره می‌شود، چرا این همه بی‌ثباتی در ساختار مدیریت این باشگاه وجود دارد؟ چرا این حجم از تغییرات در سیستم کادر فنی و هیات مدیره این باشگاه رخ می‌دهد؟ چرا در ابتدا رزومه افراد برای مدیریت باشگاه به درستی بررسی نمی‌شود و تصمیمات کلان برپایه احساسات و موضوعات رفاقتی گرفته می‌شود. مطمئن هستیم که این مشکلات را نیز باشگاه پرسپولیس دارد و مصائب این تیم، پشت نتایج خوبی که در جام باشگاه‌های آسیا و لیگ برتر گرفته‌اند، پنهان شده است. امیدواریم که هم شخص آقای وزیر و هم اعضای هیات مدیره هر دو باشگاه به خودشان بیایند و کمی نسبت به این مردم احساس مسئولیت کنند و به خواسته‌های آنها احترام بگذارند. مردم کشور ما با وجود همه مشکلات اقتصادی و سیاسی، اما به ورزش و به‌ویژه فوتبال علاقه خاصی دارند و نمی‌شود با اینگونه مدیریت ورزش به شعور میلیون‌های نفر توهین کرد.

*سال گذشته مازیار ناظمی، سخنگوی وزارت ورزش در برنامه فوتبال برتر گفت که وزیر ورزش از افراد مختلف می‌خواهد تا مدیریت این دو باشگاه را قبول کنند، ولی هیچ کسی زیر بار مدیرعاملی و هیات مدیره این دو باشگاه نمی‌رود! این صحبت در شرایطی مطرح می‌شود که طرفداران استقلال با آقای خلیل زاده مخالف هستند، ولی ایشان از سمت ریاست هیات مدیره باشگاه برکنار نمی‌شود. نظر شما در این رابطه چیست؟‌

من نیز از این اظهار‌نظر بسیار متعجب شدم و  این دو باشگاه آنقدر بزرگ هستند که صدها فرد تحصیل‌‌کرده و صاحب نظر حاضرند به‌طور داوطلبانه و رایگان به آنها کمک کنند و آن زمان قطعا وضعیتی بسیار بهتری نسبت به امروز خواهند داشت. اگر آقای ناظمی به ادعایی که مطرح می‌کنند، اعتقاد دارند، فراخوانی بدهند و آن زمان می‌بینیم چند نفر برای قبول مسئولیت اداره این دو باشگاه صف می‌کشند. وقتی این اتفاق رخ نمی‌دهد، قطعا مسائلی وجود دارد و منافع افراد خاصی در انتخاب افراد در نظر گرفته می‌شود. من عقیده دارم ما باید با مردم رو راست باشیم و دوره این حرف‌ها گذشته است و باید هر چه سریع‌تر این دو تیم خصوصی و به صاحبان اصلی خود، یعنی مردم واگذار شود و مجلس به جد پیگیر این موضوع است.

*آیا ممکن است که وزیر ورزش در مجلس استیضاح شوند؟

نابسامانی که ما امروز در ورزش کشور شاهد آن هستیم از تذکر، نصیحت و حرف گذشته و احساس می‌کنم همه مردم لحظه شماری می‌کنند تا وزیر با استیضاح، پاسخ تمام تصمیمات اشتباه خود را بدهد. اگر وضعیت به همین صورت ادامه پیدا کند و همچنان به شعور مردم توهین شود، مجلس و نمایندگان به‌عنوان خادمان مردم این قضیه را تحمل نخواهند کرد و کوتاه نمی‌آیند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد