شما اینجا هستید

اقتصادی » دولت حقوق کارگران را برابر با نرخ تورم افزایش دهد

گروه اقتصادی- فاطمه فلاح‌زاده

دولت اگر‌ درصدد حمایت از معیشت کارگر است می‌بایست حقوق‌شان را برابر نرخ تورم و چه بسا بالاتر، افزایش دهد. یارانه الکترونیکی در درازمدت نقشی ندارد و تنها یک ماه، اقلام ضروری‌شان را تامین می‌کند.
هرروزه خبر از افزایش نرخ تورم، نرخ ارز و اقلام مصرفی به گوش می‌رسد اما در این میان خبری از افزایش حقوق کارگری که زیر بار گرانی‌ها، قامت خم کرده، نیست. جدول زیر، محاسبات حداقلی از زندگی یک کارگر است که به‌طورحتم برای یک ماه معیشت او کافی نیست.

طی یک محاسبه سر انگشتی آشکار شد که یک کارگر، برای تهیه ۱۹ کالای مورد نیاز خود می‌بایست ماهانه حداقل ۱ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان هزینه کند. این درحالی است که هزینه خرید اقلامی چون مواد شوینده، بهداشت و درمان، پوشاک، حمل و نقل، هزینه آب و برق درنظرگرفته نشده است. بنابراین یک کارگر با حقوق ۱میلیون و ۸۰۰ هزارتومانی باید چطور زندگی کند؟ آن هم وقتی که طبق آمارها ۸۰ درصد از این جامعه هنوز در مسکن استیجاری زندگی می‌کنند و مستقل نیستند.
در بررسی بیش‌تر این موضوع «وطن‌روز» به گفت‌وگو با پرویز جاوید، عضو انجمن اقتصاددانان پرداخت.
پرویز جاوید، درتشریح وضعیت کنونی‌ معیشت کارگر به خبرنگار اقتصادی «وطن‌روز» گفت: «برپایه آمارهای بررسی شده مرکز پژو‌هش‌های مجلس شورای اسلامی، میزان تورم بالای ۴۰ درصد است. مرکز آمار نیز با نگاهی محافظه‌کارانه تورم را ۲۵ الی ۳۰ درصد اعلام کرده است. دراین میان بانک مرکزی آمارهای گفته شده را قبول ندارد و معتقد است، نرخ تورم ۲۲ درصد است.»
وی افزود: «درحال حاضر آنچه را مردم در جامعه لمس می‌کنند تورمی بیش از ۲۲ درصد است. بنابراین به صراحت می‌توان عنوان کرد که آمار‌های بانک مرکزی مبنی بر نرخ تورم صحت ندارد.»
جاوید تصریح کرد: «کارمندان جامعه که حقوق ماهانه‌شان به طور متوسط ۵ تا ۷ میلیون است، امروز بسیاری از اقلام را از سفره‌ غذایی‌شان حذف کرده‌اند. این درحالی است که این افراد با حقوق‌ ماهیانه ۵ تا ۷ میلیونی از نگاه دولت در زمره طبقه متوسط جامعه قرار می‌گیرند.»
وی یادآورشد: «با تحقیق و بررسی انجمن اقتصاددانان، آشکار شد که درحال حاضر ۳۰ درصد از میزان مصرفی گوشت و مرغ، ۱۲ و ۱۵ درصد از میزان برنج و لبنیات، از سفره کارمند که طبقه متوسط جامعه محسوب می‌گردد، کاهش یافته است.»

*معیشت کارگر چند پله زیر‌خط فقر است
عضو انجمن اقتصاددانان کشور همچنین ادامه داد: «اگر نرخ تورم را از دیدگاه دولت محاسبه کنیم، بی‌شک خواهد گفت که تورمی وجود ندارد و این محتکران هستند که بازار کالا و اقلام مصرفی مردم را آشفته ساخته‌اند.»
او خاطرنشان کرد: «هرآنچه که از سفره کارمند کاهش یافته را می‌بایست دو برابر کرد و برای کارگر درنظر گرفت. شرایط معیشتی امروز کارگر مساعد نیست و به طورحتم بر اساس نرخ تورم کنونی، چند پله پایین تر از خط فقر قرار دارد.»
وی گفت: «خط فقر سال ۹۹ را ۶میلیون تومان محاسبه کردند، بنایراین بر چه اساسی حقوق ماهانه یک کارگر ۲ میلیون تومان است؟ کارگر چگونه زندگی کند وقتی مایحتاج حداقلی یک زندگی از سفره او پر کشیده است.»
جاوید اظهارکرد: «درحال حاضر دولت می‌بایست درصدد تهیه اقلام ضروری مردم باشد. اینکه یارانه الکترونیکی درنظر گرفته شود، بد نیست اما علاوه بر آنکه دردی را دوا نمی‌کند بلکه به نوعی بازگشت به گذشته است. در دنیای پیشرفت‌، نباید اجازه پس‌رفت و حرکت به گذشته داده شود که اگر چنین شود، تنها بی تدبیری دولت آشکار‌می‌گردد.»
عضو انجمن اقتصاددانان کشور درپایان این گفت‌وگو بیان کرد: «دولت اگر‌ درصدد حمایت از معیشت کارگر است می‌بایست حقوق‌شان را برابر نرخ تورم و چه بسا بالاتر، افزایش دهد. یارانه الکترونیکی در درازمدت نقشی ندارد و تنها یک ماه، اقلام ضروری‌شان را تامین می‌کند.»

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد