شما اینجا هستید

اقتصادی » دولت درپی اعلام نمایشی نرخ بیکاری نباشد!

گروه اقتصادی- فاطمه فلاح‌زاده

به جای آمارهای نمایشی، می‌بایست درصدد کاهش واقعی نرخ بیکاری و افزایش جمعیت شاغلین کشور بود. تلاش برای‌ کاهش بیکاری، کشور را در مسیر پویایی و افراد را به سوی احساس مسئولیت هدایت خواهد کرد.
مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد، محاسبات نشان می‌دهد در صورتی که افراد شاغل و بیکار اضافه شده به جمعیت غیرفعال همچنان در بازار کار باقی می‏‌ماندند، نرخ بیکاری در بهار سال‌جاری به‌جای ۸/۹ درصد اعلام شده توسط مرکز آمار ایران به ۲۴ درصد می‌رسید.
در بررسی این موضوع «وطن‌روز» به گفت‌وگو با‌ ابراهیم رزاقی، اقتصاددان و استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران پرداخت.
ابراهیم رزاقی، درتشریح نرخ بیکاری بهار سال جاری به خبرنگار اقتصادی «وطن‌‌روز» گفت: «در سال‌های گذشته، افراد ده سال به بالا در زمره افراد نیازمند به شغل قرار می‌گرفتند‌. طی چندسال اخیر این سن به ۱۵ سال تنزل یافت و حال کسانی که ۱۵ سال به بالا دارند، نیازمند شغل تلقی خواهند شد. به موجب این افزایش، نرخ بیکاری در آمارهای رسمی دچار‌ کاهش شد.»
وی افزود: «در آمارگیری نرخ بیکاری، افرادی که طی روز به مدت یک ساعت کار می‌کنند، شاغل درنظر گرفته می‌شود.‌ همچنین اگر فرد به صورت رسمی اعلام بیکاری و تقاضای کار نکند، صاحب شغل پنداشته و در آمار نرخ بیکاری قرار‌ نمی‌گیرد.»
رزاقی تصریح کرد: «به طور حتم اعلام رسمی بیکاری هر فرد، کاری دشوار و به راحتی ممکن نخواهد بود. چنین درخواستی تنها آشکار می‌کند که دولت درصدد نمایش نرخ پایین بیکاری است.»
این اقتصاددان همچنین خاطرنشان کرد: «درحال حاضر جمعیت بالای ۱۰ سال ایران، ۶۶ میلیون نفر است که از این میزان برپایه آمارهای رسمی، ۲۴ میلیون نفر شاغل هستند. با درنظر گرفتن این آمارها، حدود ۴۰ میلیون نفر نیز بیکار هستند. این درحالتی است که دولت در آمارهای رسمی خود، افراد بیکار را ۱۲ میلیون نفر اعلام می‌کند.»
او یادآور شد: «از میان ۲۳ میلیون شاغل کنونی، ۵۰ درصد به کارهای خدماتی مشغول و در زمره تولید قرار نمی‌گیرند. بنابراین نمی‌شود چنین آماری را برای افزایش و استقلال تولید داخلی کافی دانست.»
وی‌گفت: «تلاش برای‌ کاهش نرخ بیکاری، کشور را در مسیر پویایی و افراد را به سوی احساس مسئولیت هدایت خواهدکرد. یک فرد شاغل، حتی با حقوق حداقلی خود کسب اعتماد به نفس می‌کند و با احساس مسئولیت در راستای تحقق اهداف خود گام برمی‌دارد. بنابراین به جای آمارهای نمایشی می‌بایست درصدد کاهش واقعی بیکاری و افزایش جمعیت شاغلین کشور بود.»
او اظهارکرد: «لازم به ذکر است بگوییم که درحال حاضر حتی شاغلین کشور در تهیه مایحتاج زندگی خود دچار مشکل هستند چراکه نرخ تورم ۴۰ درصد اما حقوق کارگران تنها حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. به موجب افزایش نرخ تورم، حقوق کارگر نیز باید همگام با آن دچار افزایش گردد تا مردم در تهیه کالاهای اساسی و روزمرگی خود دچار مشکل نشوند.»
رزاقی درپایان این گفت‌وگو ضمن بیان اینکه اعلام نرخ بیکاری برخلاف واقعیت‌ها، فریب مردم است، عنوان کرد: «به طورحتم درشرایطی که کارگر، با حقوق ناچیز خود دچار مشکل است، فرد بیکار با معضل‌ هزاربرابری رو به رو است. دولت باید در پی کاهش نرخ بیکاری و افزایش حقوق کارگران برای بهبود معیشت مردم باشد.»

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد