شما اینجا هستید

تحلیل خبری » دولت و مجلس از راه درآمدهای نفتی به توسعه گردشگری اورامانات کمک کنند

اردشیر اردلان: طبیعت بکر و چشم نواز اورامانات می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری نه‌تنها ایران و منطقه، برای جهان باشد. تعامل مردم در معماری پلکانی، زندگی هوار نشینی(کوچ گاه‌های موقت)، جشن‌ها و آیین‌های اصیل، صنایع‌دستی منحصر به فرد منطقه، دخترکان و زنان با لباس‌هایی رنگی بر فراز و دامنه کوه و در دل خانه‌هایی از جنس سنگ و طبیعت رنگارنگ این منطقه، تصویر بی‌بدیل از اورامانات در غرب ایران خلق کرده است. اورامانات را روستای «هزار ماسوله» ایران می‌نامند، اما به‌اندازه ماسوله به این منطقه رسیدگی نمی‌شود، امیدواری فعالان و اهالی این مناطق در ثبت جهانی و کمک یونسکو به اورامانات است.

در این رابطه دکتر فاتح امیری از مدیران ارشد فرهنگی اورامانات در گفت‌وگو با «وطن آزاد» با اشاره به اینکه تاثیر راه‌های مواصلاتی در جذب و توسعه صنعت گردشگری و همچنین جذب سرمایه گذار برای منطقه مظلوم و محروم اورامانات انکار ناپذیر است، می‌گوید: دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی یکی از اهداف اساسی برنامه ریزان و سیاستگزاران است.

در این میان نقش کلیدی اکوتوریسم برای گردشگری پایدار انکار ناپذیر است و همه کشورها در جهت نیل به این هدف تلاش می کنند. تحقق دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی بر اساس صنعت گردشگری و جذب سرمایه گذار به ابزارهای مناسبی نیاز دارد. یکی از ابزارهای اساسی و ضروری که نقش استراتژیکی را در تحقق این مهم ایفا می کند، تاثیر وجود و کیفیت راه های مواصلاتی است. این بخش نه تنها بخودی خود  در حوزه  حمل و نقل اشتغال زا بوده  و ارزش افزوده ایجاد می کند بلکه علاوه بر حوزه گردشگری بر توسعه سایر بخش ها نیز اثر دارد. بنابراین چنانچه راه های مواصلاتی اورامانات همگام و هم سو با سایر طرح های گردشگری و اقتصادی و عمرانی غرب کشور توسعه ننماید می تواند یکی از عوامل محدود کننده رشد و توسعه گردشگری و حتی اقتصادی جامعه مرزنشین غرب کشور به شمار رود. غفلت از بخش توسعه و استانداردسازی راه های مواصلاتی می تواند اهداف توسعه را مخصوصا در حوزه گردشگری تضعیف کند.

ضمن اینکه احداث و تعریض و استاندارد سازی جاده های منطقه اورامانات باعث رونق حمل و نقل هم میشود.حمل و نقل از جمله مشاغل وابسته است که در صورت رشد سایر بخش های گردشگری، اقتصادی و اجتماعی شاهد شکوفایی آن خواهیم بود.

راههای رونق گردشگری اورامانات

این فعال فرهنگی در عین حال تصریح کرد: معروفیت جهانی اورامانات و ثبت آن در لیست میراث میراث فرهنگی یونسکو، جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی، افزایش تولید و تقسیم کار، وجود بازارچه های مرزی، افزایش جمعیت و پراکندگی آن و همچنین همجواری با اقلیم کوردستان عراق از جمله پتانسیل های بالقوه ای  هستند که موجب ایجاد تقاضا برای احداث، تقویت و استاندارد سازی جاده های مواصلاتی گردیده است.

ازسوی دیگر احداث و تعریض جاده ها و رونق حمل و نقل مناسب موجب تسریع در ثبیت گردشگری پایدار و رشد اقتصادی می گردد.

 

 

وجود جاده های استاندارد تسهیل در حمل و نقل را موجب میشود و خود  حمل و نقل سرمایه به کار گرفته شده و در گردش یک منطقه را آزاد ساخته و استفاده از آن را در سایر مناطق فراهم می آورد. باید تلاش کرد بخشی از اراده حکمرانی جمهوری اسلامی به سمت ایجاد و تقویت زیر ساخت های راه سازی در اورامانات مخصوصا برای تقویت و رونق صنعت پول ساز گردشگری معطوف داشت. که علاوه بر اهمیت اقتصادی و آثاری که سیستم مناسب جاده ای و حمل و نقل می تواند روی بهبود اوضاع اقتصادی و گردشگری و جذب سرمایه گذار برای منطقه داشته باشد، این بخش  دارای آثار اجتماعی، فرهنگی و آموزشی نیز خواهد بود.

ارتباط عمیق احداث، تعریض، استاندارد سازی و بهبود وضعیت راه ها و آسفالت جاده ها، رونق حمل و نقل با شکوفایی حوزه گردشگری و رفاه زندگی روزمره از نقطه نظر دسترسی به خدمات گردشگری، درمانی، بهداشتی و اجتماعی را به همراه خواهد داشت و نقش اساسی آن در ارتقاع سطح زندگی و رفاه اجتماعی مردم در مجموع چهار شهرستان روانسر، جوانرود، ثلاث باباجانی و پاوه انکار ناپذیر است و بیانگر نقش موثر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن است. پُر واضح است.

احداث و ایمن سازی و تقویت راه های مواصلاتی و رونق حمل و نقل می تواند نیل به هدف توسعه همه جانبه را در کوتاه ترین زمان ممکن سازد. بر همین اساس برخوداری از شبکه مواصلاتی ایمن و جاده های استاندارد، حمل و نقل پویا، هماهنگ و سازمان یافته یکی از معیارهای اصلی رونق گردشگری و منجر به توسعه یافتگی جوامع چهار شهرستان مظلوم و محروم اورامانات خواهد شد. بر این مبنا اگر مردم اورامانات از شبکه جاده ای استاندارد و حمل و نقل کار آمدی برخودار باشد واجد شرایط توسعه فراگیر خواهد بود.

کم کاری ها در جذب سرمایه گذار

این مقام مسئول در امور فرهنگی با انتقاد از کم کاری ها در جذب سرمایه گذار در حوزه گردشگری  به منطقه اورامانات یاد آور شد:

بی شک توسعه راه ها و حمل و نقل جاده ای درسطح کلان اقتصادی باعث افزایش رشد اقتصادی و بازدهی اجتماعی نسبت به سرمایه گذاری خصوصی مخصوصا در حوزه گردشگری و سرازیر شدن گردشگران به منطقه بوده و در سطح خورد نیز بهبود راه ها، حمل و نقل به کاهش هزینه ها حتی در زمینه تولید و توزیع منجر شده که با توسعه فراگیر بازار زمینه را برای پیدایش رقابت سالم فراهم ساخته است.

ضمن اینکه تکامل زیر ساخت های جاده ای، راه سازی ، حمل و نقل در مناطق اورامانات به خصوص شهری به افزایش کارایی و بازدهی نیروی کار و سرمایه منجر میگردد. به همین دلیل وجود جاده ها و راه های استاندارد زیر بنای رشد و توسعه به ویژه در حوزه گردشگری ، حمل و نقل زمینی، جابه جایی مسافر، بار و کالا به موازات آن حلقه اتصال صنایع با یکدیگر و عامل ایجاد و حفظ و ارتباط بازار و صنعت قلمداد میگردد.

فاتح امیری در پایان درخواست کرد: دولت و مجلس امسال از محل درآمدهای نفتی به زیر ساخت های راه سازی اورامانات در جهت رونق و توسعه پایدار گردشگری کمک کنند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد