شما اینجا هستید

بین الملل » دونالد ترامپ، طبل تو خالی

گروه بین الملل – ملیکا کلهر

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، طی یک سخنرانی، جانشین خود دونالد ترامپ را یک طبل تو خالی خواند و گفت، ضعف او زمانی مشخص شد که این هفته پس از مواجه شدن با چند سوال ساده درباره پیشینه کاری‌اش، از صحنه یک مصاحبه پرحاشیه خارج شد.
اوباما در یک گردهمایی در فلوریدای جنوبی درباره ترامپ گفت: «او دوست دارد خشن رفتار کند و خشن حرف بزند. فکر می‌کند که بداخلاقی و اخم کردن و بدجنس بودن، نشانه سرسخت بودن است. اما وقتی مصاحبه «۶۰ دقیقه» و «لسلی استال» برایت خیلی خشن باشد، پس تو آن قدرها هم سرسخت نیستی.»


اوباما پس از اولین حضور خود در مسیر مبارزات انتخاباتی برای کمپین بایدن در اوایل هفته جاری در فیلادلفیا، برای دومین بار ترامپ را به باد انتقاد گرفت.
اینکه او تصمیم گرفت تا در این ایالت به سخنرانی بپردازد، آن هم در حالی که کمتر از ۱۰ روز به برگزاری انتخابات در آن باقی مانده، نشان از اهمیت آرای آن دارد. کمپین بایدن باور دارد که برد در این ایالت، یک برگ برنده خواهد بود و مسیر ترامپ را برای رسیدن به پیروزی سخت تر خواهد کرد.
اوباما نیز مانند بایدن به خاطر بیماری همه گیر کرونا که تا به حال جان بیش از ۲۲۴ هزار آمریکایی را گرفته و روز جمعه بالاترین میزان موارد ابتلای جدید را از زمان شروع در اوایل سال جاری ثبت کرده، تجمعات معمول مبارزاتی را برگزار نمی‌کند و تعداد افراد شرکت کننده را محدود کرده است. این در حالی است که ترامپ هشدارها و درخواست‌های بهداشت عمومی را برای برگزار نکردن گردهمایی‌های بزرگ که فاصله اجتماعی در آنها رعایت نمی‌شود و بسیاری هم از ماسک استفاده نمی‌کنند، نادیده می‌گیرد.
رئیس جمهور سابق آمریکا در ادامه صحبت‌های خود رفتار ترامپ را «غیرعادی» توصیف کرد. او در طول سخنرانی به همه گیری ویروس کرونا، واکنش ترامپ به آن و عدم موفقیت او در ترسیم یک نتیجه منسجم که به بررسی مقیاس بحران بپردازد اشاره کرد و گفت: «با گذشت ۸ ماه از این بیماری همه گیر، تعداد ابتلاهای جدید هنوز در حال رکورد شکستن هستند. دونالد ترامپ قرار نیست به طور ناگهانی از همه ما محافظت کند. او حتی نمی‌تواند اقدامات اساسی را برای محافظت از خودش انجام دهد.»
اوباما همچنین تلفات فزاینده همه گیری را به تلاش‌های ترامپ برای از بین بردن دستآورد او، یعنی بیمه درمانی مقرون به صرفه، ربط داد. ترامپ بارها ادعا کرده است که یک جایگزین آماده برای حذف این بیمه دارد اما هنوز – پس از سالها وعده دادن – طرح روشنی از آن به مردم ارائه نداده است.
اوباما گفت: «دلیلی که آنها برنامه خود را برای محافظت از مردم به شما نشان نمی‌دهند این است که شرایط چنین کاری را ندارند و هرگز هم نداشته‌اند. این یک واقعیت است.»
در یک مصاحبه متشنج با برنامه «۶۰ دقیقه» که فیلم مصاحبه را بدون حذف و ویرایش منتشر می‌کند، نشان داده شد که استال، مجری برنامه، ترامپ را در مورد برنامه مراقبت‌های بهداشتی که مدتهاست وعده داده شده تحت فشار قرار می‌دهد اما او که قادر به اشاره به هیچ قانون یا طرح خاصی نبود، فقط قول‌های مبهم خود را مجدداً تکرار کرد.
اوباما در پایان، بار دیگر آمریکایی‌ها را به رای دادن پیش از موعد و همچنین رای دادن در روز انتخابات تشویق کرد. وی جنبش‌های مردمی علیه سیاست دونالد ترامپ برای جدا کردن خانواده‌ها از فرزندانشان در مرز آمریکا و مکزیک را تحسین کرد. وی افزود که عدم رأی دادن به منزله کنار گذاشته شدن اصولی است که معترضین به وضع حاکم در این کشور، برای محافظت از آنها در اعتراضات اخیر، صف کشیده بودند و گفت: «ما باید به خواسته‌هایمان جامه عمل بپوشانیم. ما نمی‌توانیم فقط صحبت کنیم. ما نمی‌توانیم آینده بهتری را فقط تصور کنیم. باید برویم و برای رسیدن به آن بجنگیم. ما باید رأی بدهیم و جای هیچ شکی باقی نگذاریم.»

 

سایت خبری-تحیلی CNN

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد