شما اینجا هستید

بین الملل » ناکامان کاخ سفید

گروه بین الملل – معصومه ستاریان

دفتر ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۱۷۸۹ تأسیس شد و طی ۲۳۱ سال گذشته، نام ۴۵ نفر را به عنوان رئیس جمهور این کشور به ثبت رسانده است.
روسای جمهور ایالات متحده آمریکا می توانند حداکثر برای دو دوره چهار ساله به عنوان رئیس جمهور حضور داشته باشند و در حالی‌که هر جنسیتی می‌تواند این سمت را کسب کند، تاکنون همه روسای جمهور آمریکا مرد بوده اند.

از میان ۴۵ عضو منصوب به مقام ریاست جمهوری آمریکا، تنها ۱۰رئیس جمهور موفق به پیروزی در دوره بعدی نشده اند و «جان اف کندی» یکی از روسای جمهور آمریکا قبل از اینکه نامزد انتخابات مجدد بشود کشته شد.
طولانی ترین دوره ای که ایالات متحده آمریکا بدون اینکه رئیس جمهور موفق به تکمیل دو دوره شود تجربه کرده بین سالهای ۱۹۳۲ و ۱۹۷۶ است و آخرین رئیس جمهوری که نتوانست در انتخابات مجدد پیروز شود «جورج دبلیو بوش» بود که در سال ۱۹۹۲ در رقابت با «بیل کلینتون» دور دوم  را از دست داد.
دیگر روسای جمهور آمریکا که موفق نشدند در دور دوم انتخابات، به پیروزی برسند، عبارتند از:

۱. جان آدامز:
«جان آدامز» اولین رئیس جمهوری بود که نتوانست برای بار دوم در انتخابات مجدد ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، او به عنوان معاون اول رئیس جمهور نیز خدمت می کرد. هنگامی که در سال ۱۷۸۹ این اتفاق افتاد، «جورج واشنگتن» اولین کسی بود که وارد صحنه عمل شد و آدامز زیر نظر وی شروع به خدمت کرد. پس از اتمام دو دوره ریاست جمهوری جورج واشنگتن، جان آدامز نامزد حزب فدرالیست شد و جای او را به عنوان رئیس جمهور گرفت. آدامز در زمان حضور خود به عنوان رئیس جمهور، پس از تسخیر یک کشتی تجاری در بندر شهر نیویورک، با فرانسه درگیر جنگ شد.

۲. جان کوینسی آدامز:
یکی دیگر از اعضای خانواده جان آدامز، «جان کوینسی آدامز» بود. البته او نیز توانست برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور آمریکا منصوب شود. کوینسی آدامز پسر ارشد رئیس جمهور دوم آمریکا بود و ششمین فردی بود که این سمت را به عهده گرفت. در زمان ریاست جمهوری وی، اختلافات بزرگی در حزب وی، همچنین احزاب دموکرات و جمهوری خواه وجود داشت. اعضاء حزب کوینسی آدامز، پس از ناکامی وی در پیروزی مجدد در انتخابات، با پیوستن به دو حزب دموکرات و حزب ویگ، از هم جدا شد. کوینسی آدامز دومین رئیس آمریکا بود که موفق به کسب مقام ریاست جمهوری در دومین دوره نشد.

۳. گروور کلیولند و بنجامین هریسون:
«مارتین ون بورن» رئیس جمهور دیگر آمریکا است که نتوانست، دور دوم انتخابات در سال ۱۸۴۰ پیروز شود.

۴. ویلیام هوارد تافت:
«ویلیام هوارد تافت» رئیس جمهور بعدی ایالات متحده بود که نتوانست در انتخابات مجدد پیروز شود. ویلیام هوارد تافت یک جمهوری‌خواه بود و تنها فرد تاریخ ایالات متحده است که هم سمت رئیس جمهور و هم رئیس دادگستری ایالات متحده را بر عهده داشته است. «ویلیام هوارد تافت» سیاست نژادپرستانه‌ای در مورد سیاه‌پوستان آمریکایی داشت و آنها را به مشاغل فدرال منصوب نمی‌کرد. دوران ریاست جهموری او با اقدامات قابل ملاحظه ای همراه نبود و از سال ۱۹۰۹ تا ۱۹۱۳ به عنوان رئیس جمهور خدمت کرد و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۹۱۲ دور دوم را به «ویلسون» واگذار کرد.

۵. هربرت هوور:
«هربرت هوور» در سال ۱۹۲۸ به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد و پس از سقوط بازار سهام در سال ۱۹۲۹ با مشکلات زیادی برای بازسازی اقتصاد مواجه شد. ریاست جمهوری وی تحت الشعاع سقوط اقتصادی در سال ۱۹۲۹ قرار گرفت که در زمان انتخابات ۱۹۳۲ بهبود نیافت و او در نهایت دور دوم انتخابات را به «فرانکلین روزولت» باخت.

۶. جرالد فورد و جیمی کارتر:
«جرالد فورد» نه تنها نتوانست، مجدداً به عنوان رئیس جمهور آمریکا پیروز شود، بلکه هرگز در انتخابات ریاست جمهوری پیروز نشد. «جرالد فورد» که یک جمهوری خواه بود پس از استعفای «ریچارد نیکسون» و رسوایی «واترگیت» بدون برگزاری انتخابات، رئیس جمهور شد.
«جیمی کارتر» نیز یک دموکرات بود، وی از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱ در سمت رئیس جمهور آمریکا بود، اما در انتخابات سال ۱۹۹۰ به «رونالد ریگان» باخت. علیرغم این واقعیت که «جرالد فورد» هرگز در انتخابات ریاست جمهوری پیروز نشد، باخت «کارتر» به این معنی بود که برای اولین بار، دو رئیس جمهور آمریکا به طور متوالی موفق به پیروزی مجدد در انتخابات نشدند.

۷. جورج دبلیو بوش:
«جورج دبلیو بوش» (پدر) آخرین رئیس جمهوری بود که نتوانست در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود. او در انتخابات سال ۱۹۹۲ از «بیل کلینتون» که یک دموکرات بود، شکست خورد. بوش چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا، از سال ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۰ مدیریت سازمان سیا را بر عهده داشت. وی از سال ۱۹۸۱ تا سال ۱۹۸۹ به عنوان معاون رئیس جمهور «ریگان» خدمت می کرد. در سال ۲۰۰۰، پسرش «جورج بوش» به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و دو دوره کامل را قبل از «باراک اوباما »به عنوان رئیس جمهور آمریکا به اتمام رساند.

 

سایت خبری INDEPENDENT

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد