شما اینجا هستید

بین الملل » زمان «خروج» فرارسیده است

گروه بین الملل- امیرحسین شجاعی

مقامات آمریکایی می گویند ترامپ می خواهد تعداد قابل توجهی از نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان و تعداد کمی را از عراق خارج کند. البته آنها می گویند که این طرح برخلاف توصیه های فرماندهان نظامی است و در عین حال ترامپ هم زمان کمی برای اجرای این کار دارد.
برنامه های پیش بینی شده باعث می شود ۲ هزار و ۵۰۰ سرباز در عراق و افغانستان باقی بمانند و این به این معنی است که رئیس جمهور منتخب، جو بایدن چهارمین رئیس جمهوری خواهد بود که در آتش خشمی که بوش پسر، در خاورمیانه به راه انداخته می‌سوزد.

نظامیان آمریکایی+خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان

برخی مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود به واشنگتن پست گفتند: «در هفته گذشته یک دستور اجرایی در این زمینه به فرماندهان ارتش ابلاغ شده»، اما رسانه ها معتقدند ترامپ غیر قابل پیش بینی بوده و هر لحظه ممکن است یک تصمیم جدید بگیرد. در افغانستان ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار سرباز و در عراق بیش از ۳ هزار نیروی آمریکایی حضور دارد.
همزمان با انتشار اخباری در مورد این طرح، نمایندگان جمهوری‌خواه بیانه ای در مورد هرگونه خروج عجولانه نیروهای آمریکایی از افغانستان که می تواند روند صلح در این کشور را به خطر بیندازد صادر کردند.
«مک کنزی» فرمانده تفنگداران آمریکا و برخی دیگر در حوزه نظامی این کشور، بارها و بارها استدلال کرده اند که یک عقب نشینی عجولانه می تواند مذاکرات را برای نهایی کردن صلح بین طالبان و دولت افغانستان از بین ببرد. آنها همچنین هشدار می دهند که نیروهای آمریکایی باید در این کشور بمانند تا شبه نظامیان داعش را تحت کنترل داشته باشند. اما به نظر می رسد بایدن در مورد عقب نشینی نیروها کاملاً مطمنن نیست. وی گفته است برخی از نیروها می توانند در افغانستان بمانند تا مأموریت ضد تروریسم خود را انجام دهند.
مایکل مک کول، رهبر جمهوری‌خواه در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان نیز، در مورد افغانستان گفت: «ما باید از نیروی باقی مانده برای محافظت از منافع ملی، امنیت داخلی ایالات متحده و کمک به تأمین صلح برای افغانستان اطمینان حاصل کنیم.»
طبق این دستورالعمل، کاهش نیروها، ۵ روز قبل از آغاز به کار بایدن در کاخ سفید به پایان خواهد رسید. در عین حال فرماندهان نظامی ابراز نگرانی کمتری در مورد کاهش نیروها در عراق کرده اند؛ زیرا نیروهای عراقی بهتر می توانند امنیت کشور خود را حفظ کنند.
کریستوفر میلر، سرپرست جدید پنتاگون نیز در پیامی با اشاره به عقب نشینی نیروها گفت: «ما باید از خطاهای استراتژیک گذشته درس بگیریم تا بتوانیم جنگ را به پایان برسانیم.»
وی افزود: «پایان دادن به جنگ ها به سازش و مشارکت نیاز دارد. ما با این چالش روبرو شدیم. اما اکنون وقت آن است که به خانه برگردیم.»
خروج آمریکا از افغانستان پس از ۱۹ سال در توافقنامه ای که بین واشنگتن و طالبان منعقد شد، مشخص کرده نیروهای آمریکایی طی ۱۸ ماه از افغانستان خارج شوند، مشروط بر اینکه طالبان به تعهد خود برای مبارزه با گروه های تروریستی احترام بگذارند و بیشترین توجه را به گروه داعش معطوف کنند.
مقامات آمریکایی نیز در مقابل اعلام کرده اند مقدار زیادی تجهیزات و مدارک طبقه بندی شده دارند که خارج کردن آن ها زمان‌بر است.

پایگاه خبری- تحلیلی واشنگتن پست

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد