شما اینجا هستید

اقتصادی » زنگنه: تولید ۱۳۳ میلیون تن فراورده پتروشیمی تا ۱۴۰۴

به گزارش «وطن روز» به نقل از خبرآنلاین، بیژن نامدار زنگنه در مراسم بهره برداری از طرح‌های وزارت نفت که امروز با حضور رئیس جمهور بصورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد افزود: تولید محصولات پتروشیمی با رشد ۸۰ درصدی در مقایسه با سال شروع دولت که ناشی از جهش دوم پتروشیمی کشور است، به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید و ارزش این تولیدات به ۲۵ میلیارد دلار بالغ خواهد شد.

وی اضافه کرد: در جهش سوم بخش پتروشیمی نیز هدف ما تولید ۱۳۳ میلیون تن فراورده پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ خواهد بود.

به گفته وزیر نفت، از ابتدای سال تاکنون, ۵ طرح با سرمایه گذاری ۳ میلیارد دلار به بهره برداری رسیده است و افتتاح طرح اوره آمونیاک لردگان که امروز به بهره برداری خواهد رسید ششمین طرحی است که امسال به بهره برداری رسیده و این طرح جز طرح‌های محرومیت زدایی است که در یک منطقه محروم، اجرا می‌شود.

افزایش دو میلیون تنی اوره تا پایان ۱۴۰۰

وزیر نفت افزود: طرح اوره آمونیاک لردگان با تولید روزانه ۳ هزار و سالانه یک میلیون تن اوره، ظرفیت تولید این محصول را در کشور به سالانه ۶/۵ میلیون تن خواهد رساند و با اجرای این طرح و همچنین دو طرح واحد اوره مسجد سلیمان و هنگام تا پایان سال ۱۴۰۰، دو میلیون تن به ظرفیت اوره کشور افزوده می‌شود.

زنگنه میزان مصرف داخلی اوره را در کشور سالانه دو میلیون تن دانست و گفت: مابقی این فراورده می‌تواند صادر شود.

وی افزود: یکی از اولویت‌های راهبردری ما، توسعه صنایع پیشران و همچنین پایین دستی بخش پتروشیمی است و به همین دلیل تعداد زیادی طرح و از جمله کریستال ملامین لردگان و چندین طرح دیگر در دست اجرا قرار دارد و با توجه به خوراک تخصیص یافته به این بخش و بر اساس طرح آمایش سرزمینی، ریل گذاری مناسبی برای توسعه این بخش انجام شده است که طرح پروپیلن مرکز از جمله این طرح‌ها محسوب می‌شود ضمن اینکه چند مگا پروژه هم در دست اجراست که بزودی آغاز عملیات اجرایی یا بهره برداری از ان‌ها با حضور رئیس جمهور آغاز خواهد شد.

بهره برداری از واحد فراورش ۵۰ هزار بشکه‌ای نفت در غرب کارون

وزیر نفت همچنین در خصوص دومین طرحی که امروز با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید گفت: واحد فراورش ۵۰ هزار بشکه‌ای فراورش نفت در غرب کارون جزو طرح‌های اجرایی میادین مشترک غرب کارون است.

وی افزود: از سال ۹۲ تا ۹۹ برداشت ایران از میادین مشترک غرب کارون از ۷۰ هزار به ۴۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.

زنگنه ادامه داد: این طرح با هدف تسریع در اجرا و کاهش تصدیگری دولت، با استفاده از ۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی احداث شده است و نخستین بار پس از ملی شدن صنعت نفت، واحد فراورش توسط بخش خصوصی ساخته و به بهره برداری رسیده است و دولت به ازای هر بشکه نفت فراوری شده، ۱/۲۸ دلار هزینه فراورش پرداخت می‌کند.

وزیر نفت در خصوص سومین طرحی که امروز با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید نیز گفت: مخازن متمرکز ذخیره سازی میعانات گازی میدان گازی پارس جنوبی که از محل این میادین به پالایشگاه ستاره خلیج فارس پمپاژ می‌شود ظرفیت ذخیره سازی ۴ میلیون بشکه‌ای میعانات را دارد و به ما اجازه مدیریت ۴۵ روزه میعانات را می‌دهد.

برنامه‌های جهش تولید صنعت نفت

زنگنه همچنین با اشاره به دیدار اعضای شورایعالی هماهنگی اقتصادی دولت در چند روز گذشته با رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید ایشان بر تحقق اهداف سال جهش تولید و بخصوص صنعت نفت با تکیه بر شرکت‌های دانش بنیان افزود: برنامه‌های جهش تولید صنعت نفت با تکیه بر توان شرکت‌های دانش بنیان داخلی و در این قالب تنظیم شده و خدمت رئیس جمهور و رهبر معظم انقلاب اسلامی ارائه خواهد شد تا هرچه سریع‌تر عملیاتی شوند.

وی گفت: طرح‌های زیادی در بخش نفت، گاز و پتروشیمی در دست اجراست که بزودی به افتتاح خواهد رسید.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد