شما اینجا هستید

ورزشی » ستارگان، تعیین کننده مسابقه بارسلونا و یوونتوس
گروه : ورزشی

محمدرضا نظری پور- مربی و مدرس کنفدراسیون فوتبال ( AFC )

بارسلونا در شبی که هرگز نشانی از یک تیم آماده و منسجم نداشت، در نوکمپ بازی را ۰-۳ به یوونتوس باخت تا صدرنشینی را در گروه G لیگ قهرمانان اروپا به یونتوس دهد و به‌عنوان تیم دوم گروه به مرحله بعد صعود کند. اما این بازی نکات فنی قابل توجه‌ای داشت که به آن خواهیم پرداخت. در این مسابقه وزن و قیمت بازیکنان این مسابقه تعیین کننده نتیجه بازی و جدال دو رقیب صاحب نام بودند. درابتدای مسابقه آنچه که توجه را جلب می‌کرد وزن و قیمت بازیکنان هر دو تیم به نسبت یکدیگر بود. این موضوع کفته ترازو را نسبت به یوونتوس سنگین‌تر می‌کرد چون بازیکنان تیم شهر تورین نامی‌تر و گران قیمت‌تر بودند و برتری آنها درهمان ابتدای مسابقه درورزشگاه میزبان مشهود بود.
*سیستم دفاعی و مشابه هر دو تیم
دو تیم درمقابل یکدیگر از دو سیستم متفاوت استفاده می‌کردند، به این‌صورت که بارسلونای میزبان با سیستم جدید ۱-۳-۲-۴ در زمین حاضرشد و درمقابل تیم یوونتوس ازسیستم ۲-۵-۳ استفاده می‌کرد، اما آنها درزمان دفاع تغییرآرایش می‌دادند. یعنی هر دو تیم ازسیستم پایه خود که متفاوت با دیگری بود خارج شده و به یک سیستم مشترک ۲-۴-۴ می رسیدند. خط دفاع سه نفره یوونتوس (‌ ماتیس دی لیخت‌، بونوچی و دانیلو) در دفاع و زمانی‌که تیم بارسلونا وارد زمین یوونتوس می‌شدند و صاحب توپ بودند، الکساندرو، که هافبک کناری (وینگر) سمت چپ این تیم بود، به سرعت به خط دفاع سه نفره یوونتوس اصافه و دفاع این تیم شکل ۴ نفره می‌گرفت. درتیم بارسلونا نیز دو هافبک کناری از خط سه نفره جلوی دو هافبک دفاعی‌، به عقب برگشته ودرعرض و کنار دو هافبک دفاعی قرار می‌گرفتند تا شکل خط میانی را به ۴ نفرتبدیل نمایند. مسی هم با برگشت به عقب درعرض و خط گریزمان قرار می‌گرفت تا درعمق زمین و جلوی خط میانی تیم خود، جای‌گیری مناسبی داشته باشند.

*بازیکنان بارسلونا اعتماد به نفس نداشتند
در فوتبال اگر تیمی قویتر باشد و درنیمه اول بر تیم مقابل از نظر نتیجه غلبه پیدا کند، برای تیم مقابل که چند گل دریافت کرده، کار بسیار سخت می‌شود و خیلی دشوار آن تیم بازنده می‌تواند به بازی برگردد. همین اتفاق برای بارسلونا رخ داد و نتوانست به بازی درمقابل تیم قوی یوونتوس برگردد، اما اگر این اتفاق برعکس بیفتد و تیم ضعیف‌تر در نیمه نخست بازی برنده باشد، اما درنیمه دوم این تیم قوی بوده که به بازی برگشته و نتیجه را جبران کرده است، چون تیم قوی‌تر از اعتماد به‌نفس بیشتری برخوردار است، حتی اگر یک تا دو گل دریافت کند. دراینجا اعتماد به‌نفس بارسلونا برای جبران ۲ گل دریافت شده در نیمه اول و گل سوم در اواسط نیمه دوم ازبازیکنان گران قیمت یوونتوس مثل رونالدو و وینستون مک کنی، به اندازه کافی نبود و این یک اصل درفوتبال است. ساخت یک تیم با اعتماد به‌نفس در شرایطی که از بازیکنان معمولی و متوسط استفاده می‌‌کند، بسیارسخت است و بایستی درجریان یک فصل فوتبالی و حتی چند فصل برروی این موضوع کارشود تا این ویژگی (ایجاد اعتماد به‌نفس) درتیم‌های متوسط ایجاد گردد.

*بازیکنان بارسلونا در تله یونتوس نیفتادند، اما 
دراین مسابقه یوونتوس عمداً کناره‌های زمین را تحت اختیار بازیکنان بارسلونا قرار داده بود تا بازیکنان کناری آنها را تحریک به ارسال بلند توپ نمایند، اما بارسلونا اصلا چنین مدلی بازی نکرده و نمی‌کند. مربی و بازیکنان بارسلونا در جریان مسابقه متوجه این «تله» یوونتوس شده بودند و به همین منظور ارسال برای دو مهاجم قد کوتاه (مسی و آنتوان گریزمن) درمقابل دو مدافع مرکزی و بلند قامت یوونتوس (ماتیس دی لیخت و بونوچی) کاری عبث و بیهوده می‌پنداشت.  بازیکنان یوونتوس ازعمق دفاع خود (در یک سوم دفاعی) با تمرکز و فشردگی دو خط دفاع و هافبک به‌خوبی بازی می‌کردند و تا درمقابل کارهای ترکیبی و توانایی ذاتی و مدرسه‌ای بازیکنان بارسلونا از دروازه خود به محافظت نمایند، البته دراین راه هم توفیق لازم را داشتند و گلی هم دریافت نکردند.  ازویژگی‌های مثبت وخوب بازیکنان تیم یوونتوس در مسابقه این بود که علاوه براینکه به‌خوبی تیم بارسلونا را با عمل «پرسینگ» تحت فشار می‌گذاشتند و کارایی آنها را به نصف تقلیل می‌دادند‌، آنها انجام عمل پرس و فشار را بدون خطا انجام می‌دادند و این مهم ازسوی بازیکنان یوونتوس که بر‌رفتار حرکتی خود کنترل داشتند، اتفاقی سخت و قابل تحسین بود. اما به نظرمی‌آید زوج‌های رونالدو- بنزما در رئال مادرید و رونالدو- پائولو دیبالا دریوونتوس فصل قبل، کامل‌تر و هماهنگ‌تر از زوج رونالدو- موراتا  در این فصل است که ناهمانگی آنها در این مسابقه بسیار مشهود بود. البته در این بازی سیستم تهاجمی هر دوتیم، به شکلی بود که با تعداد نفرات بیشتر به دروازه هم حمله می‌کردند، اما حملات پرتعداد یوونتوس چشمگیرتر بود و همین اعتمادبه‌نفس کافی دراین مسابقه باعث شد که در ۲۰ دقیقه نخست بازی، دوگل را به بارسلونای میزبان تحمیل نمایند.

*تقکر جالب پیرلو در مقابل تفکرات کومان
با علم به اینکه، بارسلونا از دو هافبک دفاعی در این بازی‌ استفاده می‌کرد، اما این دو هافبک دفاعی در بازیسازی و بازی تهاجمی نقش پررنگ تری داشتند. بازیکنان تیم بارسلونا‌، پس ازدریافت گل دوم و بیشتر در نیمه دوم مسابقه، ازعرض و عمق حملات پردامنه‌ای تدارک می‌دیدند که این حملات را بازیکنان با تجربه یوونتوس خنثی می‌کردند . درمقابل این حملات پردامنه بارسلونا، آنچه که جالب توجه بود، یوونتوس به‌جای اینکه از ۱۰ نفر برای دفاع و استقرار بین توپ حریف و دروازه خودی استفاده کند با ۸ نفر دفاع می‌کرد و از رونالدو و موراتا خواسته بود که درمرکز زمین بایستند و کاردفاعی را به هشت نفرخط میانی ودفاع بسپارند. این تفکر پیرلو، سرمربی یوونتوس جالب بود چون درطی سالیان گذشته و متمادی دیده بودیم که بیشتر تیم‌ها پس از اینکه چند گل جلو می‌افتند از کل بازیکنان خود می‌خواهند استقراری ۱۰ نفره بین توپ و دروازه داشته باشند.قبل از ۱۵ دقیقه پایانی مسابقه‌، سرمربی بارسلونا دست به تعویض مدافع چپ و یکی ازمدافعین وسط  خود زد که می‌تواند چند پیام را ازسوی رونالد کومان، سرمربی بارسلونا داشته باشد.

  • ۱- تنبیه مدافعین و بازخورد به آنها به خاطر اینکه سه گل دریافت نموده‌اند.
  • ۲-تهاجمی کردن تیم به شرطی‌که بازیکن خط میانی و مهاجم به‌جای این بازیکنان وارد بازی کند که اینگونه نشد.
  • ۳-جلوگیری از نتیجه افتضاحی که ممکن بود اتفاق بیفتد و به‌همین خاطر احساس می‌کرد که با دو یار تازه نفس می‌تواند ازدریافت گل‌های بیشتر جلوگیری نماید.
    در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که تیمی قوی و ازانسجام کافی برخورداربود که توانست با کیفیت بالایش، برنده مسابقه شود و بر تیمی صاحب نام به نام بارسلونا که درزمین خودی میزبان بود‌، غلبه نماید. آن تیم قدرتمند و پرمهره «یوونتوس ایتالیا» بود و با این برد پرگل خط و نشانی برای تیم‌های صعود کننده در مرحله حذفی جام لیگ قهرمانان اروپا کشید تا بیشتر از آنها بترسند.
استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد