شما اینجا هستید

تحلیل خبری » سخت سالی

گروه سیاسی – مهدی برازنده

سال پایانی دولت دوازدهم است، دولتی که در جریان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در شرایطی به ریاست حسن روحانی تشکیل شد که حل و فصل مصائب و مشکلات اقتصادی، به حرکت انداختن موتور محرک اقتصاد ایران، بهبود رابطه با جهان، حفظ برجام و تغییر نگاه‌های امنیتی به مسائل و انتقادات سیاسی از جمله وعده‌های او به ایرانیان و البته حدود ۲۴ میلیون نفری بود که او را برای ریاست قوه مجریه انتخاب کردند، وعده‌هایی که حالا و در فاصله حدود ۷ ماه مانده به عمر دولت تدبیر و امید، به زعم کارشناسان نه تنها در زمینه اقتصادی با شکست روبرو شده، بلکه اعتراضات آبان و نوع برخوردهای صورت گرفته با معترضان از یک سو و خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و ناتوانی طرف‌های غربی و شرقی در تامین مطالبات ایران از سوی دیگر، سبب شده تا وعده‌های حسن روحانی در سیاست داخل و خارج نیز با شکست روبرو شود.
اعمال شدیدترین تحریم‌های اقتصادی تاریخ جهان از سوی ایالات متحده آمریکا به زعم کارشناسان و اهالی فن، یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که حرکت روبه رشد اقتصاد ایران را متوقف کرد و تا حدودی نیز عقب راند ولی در این میان نمی‌توان چشم بر ناکارآمدی‌های داخلی بست و از ناتوانی برخی مدیران دولتی و حاکمیتی در جلوگیری از تشدید مشکلات اقتصادی ایران نگفت. ناکارآمدی‌هایی که حالا نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیش از پیش بر آن تاکید کرده و تلاش می‌کنند با استفاده از اهرم‌های نظارتی خود، از سوال و استیضاح گرفته تا تحقیق و تفحص و تذکرات کتبی و شفاهی برای اندکی هم که شده بهبودش بخشند، تا شاید، شاید، سخت سالی مقابل پای ملت و دولت به معنای عام کلمه، آسان‌تر گذشت.

*علل سه گانه سقوط
ناظران شرایط فعلی اقتصاد ایران را به «سقوط» تشبیه کرده و نسبت به عواقب آن


هشدار می‌دهند ولی ریشه‌یابی مشکلات، اولین راه برای حل و فصل آن است. در همین راستا عباس گلرو، دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل متحد و نماینده فعلی سمنان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «وطن روز» درباب چرایی تغییر ناگهانی وضعیت اقتصادی ایران و تشدید نارضایتی‌های اقتصادی دهک‌های مختلف درآمدی جامعه ایران گفت که «علل سه گانه‌ای که موجب تضعیف اوضاع اقتصادی شده، عبارت است از «تحریم»، «سوء مدیریت» و «فساد». این نکته که تحریم‌های اقتصادی در کاهش قدرت اقتصادی ایرانیان تاثیر گذاشته، امری انکار ناپذیر است اما دو موضوع دیگر یعنی سوء مدیریت و فساد اقتصادی نیز بنا به ارزیابی‌های صورت گرفته، تاثیر قابل توجهی در ایجاد وضع موجود داشته‌اند.»
با این حال برآورده نشدن انتظارات توسط دولت، عده‌ای را به این باور رسانده که دولت در ادامه راه خود برنامه‌ای برای ترمیم بحران‌های اقتصادی همچون افزایش شدید قیمت ارز، نزول شاخص بورس و تاثیر آن بر سرمایه‌های مردم، افزایش قیمت مسکن و اقلام موجود در بازار و… را ندارد و عملا ایران را با وضعیت «بی دولتی» مواجه کرده است. موضوعی که از قرار معلوم «گلرو» به عنوان عضو کمیسیون امنیت ملی چندان با آن مخالف نیست، چنان که در همین راستا به «وطن روز» گفته است: «چیزی که اکنون شاهد آن هستیم، آن است که دولت نقشه راهی برای سروسامان دادن به اوضاع اقتصادی، جلوگیری از گرانی و تورم و پایان دادن به اوضاع آشفته بازار ندارد، این موجب شده است که نرخ کالاها روز به روز افزایش پیدا کند. علت این موضوع به مدیریت اقتصادی بر می‌گردد که گویی دچار نوعی افسارگسیختگی شده است. باید سوال کرد که دولت چه مدیریتی در این موضوع در دستور کار قرار داده تا دلال‌ها، صاحبان مسکن و املاک سرخود قیمت مسکن را افزایش ندهند؟ برآیند و ارزیابی کلی به سوء مدیریت اقتصادی بر می‌گردد و این موضوع باعث شده تا مشکلات معیشتی مردم و اقشار ضعیف جامعه روز به روز بیشتر شود.»

*پارلمان در نقش محرک
نکته قابل توجه در این میان وعده‌هایی است که برخی مجلس یازدهمی‌ها در روزهای برگزاری انتخابات دادند.. کاندیداهای دیروز و پارلمانتاریست‌های امروز، بارها و بارها بر لزوم استفاده از اهرم‌های نظارتی برای برگرداندن دولت به مسیر درست تاکید کردند ولی حالا و با گذشت بیش از ۵ ماه از حضورشان در ساختمان هرمی شکل میدان بهارستان، تغییر محسوسی در وضعیت بازار اتفاق نیافتاده است. در همین راستا روح اله ایزدخواه، نماینده تهران نیز با تایید ناکارآمدی‌های مسئولان دولتی در رابطه با اقدامات صورت گرفته از سوی نمایندگان برای بهبود شرایط اقتصادی ایرانیان به «وطن روز» گفت که «نمایندگان مجلس با هدف کمک به دولت، بارها تعدادی از وزرا را به صحن مجلس و کمیسیون‌های تخصصی دعوت کرده و سعی کردند با یکسری گفت‌وگوها و جلسات پرسش و پاسخ با آن‌ها در حل مشکلات اقدام کنند، با این حال به نظر اینجانب و سایر نمایندگان فعال در حوزه اقتصادی، ضعفی شدید در مدیریت کشور رخ داده و ظاهرا دولت عزمی برای اصلاح و بهبود مسائل و مشکلات موجود ندارد.»
افزون بر این مطالب محمدباقر قالیباف در قامت رئیس انتخابی‌ترین قوه جمهوری اسلامی ایران در روزگار تعطیلی جلسات سران قوای سه گانه و بروز برخی علائم مبنی بر ایجاد اختلاف میان روسای قوای مجریه و مقننه، تلاش کرده با برگزاری جلساتی با مسئولان اقتصادی دولت، حداقل در مسیر افزایش قیمت‌ها سدی قابل توجه ایجاد کند چنانکه به زعم برخی ناظران در این مسیر تاحدودی نیز موفق عمل کرد و دلاری که کانال ۳۰ هزار تومان را نیز فتح کرده بود، این روزها دوباره به کانال ۲۰ هزار تومان برگشته ولی هنوز کاهش قیمتی در بازار سایر اقلام مصرفی مردم ایجاد نشده است.

*سردرگمی، تشتت و دیگر هیچ
بهروز محبی نجم آبادی، نماینده سبزوار در مجلس یازدهم، دیگر پارلمان نشینی است که درباره وضعیت فعلی اقتصاد ایران با «وطن روز» به گفت‌وگو نشست. او نیز همچون سایر نمایندگان نقش سوءمدیریت‌ها را بی تاثیر در ایجاد وضع کنونی ندانست و در همین راستا تاکید کرد: «در حال حاضر نوعی سردرگمی و تشتت در دولت وجود دارد که ماحصل آن، مشکلات گوناگونی است که قشر زیادی از مردم را از نظر معیشتی گرفتار خود کرده است. اکنون توقع می‌رود تا دولت مشکلات کشور را به شکل یک حادثه غیرمترقبه در نظر بگیرد و برای حل آن اقدامی فوری طراحی کند. اما به نظر می رسد دولت دچار نوعی سردرگمی است و از فرصت‌هایش به خوبی بهره نمی‌برد، این در حالی است که مجلس شورای اسلامی برای حل مشکلات معیشتی مردم اعلام آمادگی کرده و آماده است هر لایحه ای را که به نفع مردم است به تصویب برساند.»

*در آرزوی همراهی
بدین ترتیب و با استناد به اظهارات نمایندگان مجلس، به نظر می‌رسد در سال پایانی دولت دوازدهم و آغازین مجلس یازدهم، همراهی قوای مجریه و مقننه تنها عاملی است که می‌تواند به رغم وجود شدیدترین تحریم‌های اقتصادی تاریخ جهان، برای اندکی هم که شده از بار مشکلات بر دوش مردم بکاهد. عباس گلرو در بخشی از گفت‌وگوی خود با «وطن روز» با تایید این مهم گفت که «مردم از نمایندگان‌شان در مجلس انتظار دارند تا به مشکلات کنونی پایان دهند و بدیهی است که شرط پایان دادن به مشکلات، همراهی دولت با مجلس است. نمایندگان در طول ماه‌های اخیر طرح‌های خوبی به صحن مجلس آورده و تصویب کردند، به عنوان مثال برای پایان دادن به مشکلات مسکن جوانان و بخشی از مشکلات مربوط به اقتصاد و معیشت مردم طرح های خوبی تصویب شده، اما تاکید می‌کنیم که شرط موفقیت این طرح‌ها، همراهی دولت با مجلس است. امید است که دولت در سال پایانی خود در کنار مجلس تلاش کند تا با اجرایی کردن یکسری برنامه‌ها و پروژه‌های مشخص از مشکلات معیشتی مردم بکاهد.» حال باید منتظر ماند و دید کش و قوس‌های سیاسی ایجاد شده میان قوای مجریه و مقننه چه زمانی پایان خواهد یافت ولی در این میان آنچه عیان است، خستگی مردم از زد و خوردهای سیاسی و رسانه‌ای است کمااین‌که رهبری نیز بارها و بارها بر لزوم پرهیز مسئولان از بگومگوهای بی حاصل و حرکت در مسیر حل مشکلات تاکید کرده‌اند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد