شما اینجا هستید

اقتصادی » سرمایه‌گذاری خارجی در چین افزایش یافت

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا،حجم سرمایه گذاری خارجی در چین طی ۹ ماهه امسال از ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت.

 داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در ۹ ماه نخست امسال به ۸۰۱ میلیارد یوان ( ۱۱۵ میلیارد دلار) رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۶.۴ درصد افزایش نشان می دهد.

با این حال پس از کاهش سرعت شیوع کرونا و بازگشایی کسب و کارها، میزان کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین در ماه اکتبر به ۸۲ میلیارد یوان رسیده که این رقم در مقایسه به مدت مشابه سال قبل ۱۸.۳ درصد بیشتر شده است.

هر چند که کووید-۱۹ در چین تا حد زیادی مهار شده و روند بازگشایی کسب و کارها و بازگشت زندگی به شرایط عادی آغاز شده است، اما این کشور با بیش از ۴۶۰۰ کشته و ۱۰۰ هزار مبتلا، کماکان یکی از اصلی‌ترین کانون های درگیر با این بیماری در سطح جهان محسوب می شود.

در بین بخش های مختلف، بیشترین رشد سرمایه‌گذاری مربوط به خدمات فنی با ۶۷.۹ درصد، تجارت الکترونیک با ۴۲.۳ درصد و صنایع های تک با ۲.۱ درصد بوده است. کشورهای عضو اتحادیه  آ. سه. آن طی این مدت سرمایه گذاری های خود در چین را ۱۰.۱درصد افزایش داده اند؛ در حالی که اتحادیه اروپا ۲۷.۶ درصد کمتر در این کشور سرمایه‌گذاری کرده است.

متوسط سرمایه گذاری خارجی چین در بازه زمانی ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۲ میلیارد دلار بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سرمایه گذاری ۱۳۴.۹۶ میلیارد دلاری سال ۲۰۱۸ و کمترین رقم ثبت شده نیز مربوط به سرمایه گذاری ۱.۸۳ میلیارد دلاری سال ۲۰۰۰ بوده است.

صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود پیش بینی کرده است که رشد اقتصادی چین در سال جاری تحت تاثیر شیوع کرونا، تعطیلی کسب و کارها و اخلال در تجارت خارجی به زیر دو درصد برسد که در صورت تحقق، این نرخ رشد ضعیف ترین رشد اقتصادی ثبت شده چهار دهه اخیر دومین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد