شما اینجا هستید

بین الملل » سرکوب معترضان در گرجستان

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، پلیس گرجستان تلاش کرد تا تجمع اعتراض‌آمیز اپوزیسیون مقابل ساختمان کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور در تفلیس را با خشونت متفرق کند اما معترضان قصد رفتن نداشتند.

یکی از معترضان گرجستانی شامگاه یکشنبه گفت: فعالان ما تعدادی چادر می‌آورند و ما همانطور که قول داده بودیم، شب را همین جا می‌مانیم و قصد نداریم برویم.

شبکه‌های تلویزیونی گرجستان تصاویر با استفاده از پهپادها از تلاش پلیس برای متفرق کردن معترضان با توسل به آب پرفشار نشان داده‌اند.

براساس گزارش خبرنگار اسپوتنیک، نیروهای ویژه پلیس در ساختمان کمیسیون مرکزی انتخابات به همراه تانکرهای حامل آب دیده شدند. ماموران امنیتی هم به معترضان تاکید می‌کنند تا محل را ترک کنند و به استفاده از زور تهدید کرده‌اند.

در همین حال، شبکه تلویزیونی روستاوی۲ گرجستان ساعات اولیه بامداد امروز (دوشنبه) گزارش داد که اکثر معترضان اپوزیسیون در محل ساختمان کمیسیون انتخابات رفته‌اند و این کار به دنبال درخواست رهبران سیاسی از آنها انجام شد.

پیشتر اسپوتنیک گزارش داد، اعتراضات بزرگی به رهبری اپوزیسیون گرجستان و حامیان آنها یکشنبه مقابل ساختمان پارلمان این کشور در تفلیس برگزار شد. معترضان پس از آن به سمت ساختمان کمیسیون مرکزی انتخابات رفتند. این معترضان از پذیرش نتایج انتخابات سراسری اخیر امتناع کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید هستند.

براساس این گزارش، روز یکشنبه تعداد زیادی از معترضان به دنبال اقدام پلیس در استفاده از آب پرفشار زخمی شده‌اند.

وزارت کشور گرجستان یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، افسران امنیتی عملکرد “قابل توجیهی” در مقابله با معترضان داشته‌اند چرا که معترضان می‌خواستند به ساختمان کمیسیون مرکزی انتخابات حمله کنند و به دستورات پلیس بی‌توجهی می‌کردند.

گرجستان ۳۱ اکتبر انتخابات پارلمانی برگزار کرد که حزب حاکم رویای گرجستانی پیروز آن شد. در مجموع، هفت حزب سیاسی، به حداقل یک درصد رای لازم برای ورود به پارلمان دست یافتند. به دنبال اعلام نتایج، اپوزیسیون گرجستان اعتراضاتی را سازماندهی کرد و خواستار تجدید انتخابات شد.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد