شما اینجا هستید

تحلیل خبری » سکوت «پاستور»؛ فریاد «بهارستان»

گروه سیاسی –  وطن روز

«مرغ گران شد»، این خبری است که در یکی دو روز گذشته از سوی رسانه‌های ارتباط جمعی منتشر شد و در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب‌های گسترده‌ای به همراه داشت.
خبری نه چندان خوشایند برای مردمی که همین امروز نیز به لطف شدیدترین تحریم‌های اقتصادی تاریخ جهان که به صورت یکجانبه از سوی ایالات متحده آمریکا علیه ایرانیان اعمال شد و البته ناکارآمدی‌ها و سوءمدیریت‌های مدیران اجرایی در وضعیتی نابسمان به لحاظ اقتصادی و معیشتی به سر می‌برند.
آمارهای اقتصادی از افزایش تورم حکایت دارد و این یعنی در روزگار افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی، دسترسی مردم ایران به ساده‌ترین ملزومات زندگی‌شان نیز سخت‌تر خواهد شد، سختی که تا حدی افزایش یافته که گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از کوچک‌تر شدن روزانه سفره خانوارهای ایرانی گزارش می‌دهد. شاید به همین دلیل است که نمایندگان مجلس یازدهم در اقدامی قابل توجه و در میان مخالفت مسئولان دولتی، با اصرار به دنبال تصویب طرح یارانه تامین کالاهای اساسی رفته و سرانجام موفق به تصویب نهایی طرح خود شدند. طرحی که براساس آن ۴۰ میلیون ایرانی کالابرگ گرفته و براساس آن هر ماه یک مرتبه می‌توانند مایحتاج ضروری زندگی خود را با نصف قیمت از فروشگاه‌های منتخب دریافت و ۱۰ میلیون ایرانی دیگر نیز سبد کالا دریافت خواهند کرد.

*دولت در سکوت
مرور تمام این موارد در کنار هم حاکی از آن است که مسئولان دولتی در ماه‌های پایانی فعالیت دولت دوازدهم باید حداقل گامی جدی‌تر برای کنترل قیمت‌ها بردارند، نه اینکه در روزهای افزایش سرسام آور قیمت مرغ و شکستن رکوردهای گذشته‌، سکوت اختیار کنند اما متاسفانه آنچه تا امروز از دولت پیداست، سکوتی قابل تامل در قبال این افزایش قیمت است. هیچ یک از مسئولان دولتی از وزیر صنعت، معدن و تجارت گرفته تا وزیر جهاد کشاورزی و سخنگوی دولت و… درباره این مساله اظهارنظر نکردند اما محمدعلی کمالی، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی، ۴ روز پیش در اظهاراتی که خبرگزاری ایرنا آن را منتشر کرد، درباره چرایی افزایش قیمت مرغ در ایران گفته بود: «اکنون در اکثر استان‌های کشور با کمبود عرضه مرغ زنده روبرو هستیم که همین امر در افزایش نرخ تاثیر داشته است.‌ میزان جوجه ریزی ۱.۵ ماه گذشته ۹۵ میلیون قطعه بود که به حد نصاب نرسید،  در حالی که حداقل باید ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی انجام می‌شد.» وی نبود نهاده‌های دامی را نیز دیگر عامل گرانی قیمت خوانده و تاکید کرده بود که «با توجه به تمهیدات دولت برای توزیع نهاده‌های دام و طیور، تولیدکنندگان همچنان از وضعیت تامین نهاده ها رضایت ندارند، زیرا با تاخیر به دستشان می‌رسد. یعنی تولیدکننده از روز جوجه ریزی تا کشتار ۴۰ روز زمان دارد تا نهاده مورد نیاز تولید را تامین کند، اگر در ابتدای تولید، حواله نهاده از سامانه بازارگاه صادر شود تا زمانی که بدست تولیدکننده برسد حداقل بین ۲۰ روز تا یک ماه زمان می برد بنابراین مرغداران ناچارند به بازار آزاد مراجعه کنند.»

*مرغ ۳۵ هزار تومانی و ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی
اگر قرار بر استناد به اظهارات مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی باشد، باید گفت که عملا شاهد بی تدبیری قابل توجهی در زمینه قیمت مرغ در ایران هستیم. بی تدبیری که انتقادات تند و تیز نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را نیز در پی داشت. مجتبی رضاخواه، نماینده تهران در مجلس یازدهم یکی از این نمایندگان است. او در صفحه شخصی خود در توئیتر با انتقاد از افزایش سرسام آور قیمت مرغ در ایران با استفاده از عنوان «به نام مردم؛ به جیب ثروتمندان!» نوشت: «دولت برای واردات غذای طیور دلار ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می‌دهد تا قیمت مرغ پایین باشد، ولی حالا به بیش از ۳۵ هزار تومان رسیده است! امسال بیش از ۶ میلیارد دلار ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شده که رانت حاصل از آن بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان می‌شود!» اظهار نظری که محسن زنگنه، رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه نیز آن را تایید و در توئیتر خود نوشت: « علت مرغ ۳۵ و ۴۰ هزار تومان را باید در ارز ۴۲۰۰ جستجو کرد. امیدوارم مجلس یازدهم، ارز رانتی را از بودجه ۱۴۰۰ حذف کند.»

*گروگان‌گیری معیشت!
موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی اما تنها مساله مورد اشاره نمایندگان مجلس نبود. علی اصغر عنابستانی، عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس در همین راستا در صفحه خود در توئیتر به اظهارنظر حدود یک ماه قبل خود اشاره کرد. او آن روز با استفاده از هشتگ «گروگانگیری معیشت» گفته بود که «درحوزه انتخابیه ماحداکثر ۱۰ درصد واحدهای مرغداری فعال هستند، به خاطرقیمت بسیار بالای دان مرغ ادامه کاراقتصادی نبوده و واحدها جوجه ریزی نداشته‌اند. با این وضعیت یکی دوماه بعد بحران جدید بزرگتری در تامین گوشت مرغ خواهیم داشت! بارها تذکر داده‌ایم اما نتیجه‌ای حاصل نشده است!» این نماینده مجلس با یادآوری توئیت مذکور خود، نوشت: «مرغ ۳۵ هزار تومانی فقط یک نمونه ملموس از مدیریت درخشان دولتی است که همیشه منتقدانش را به مدیریت بلد نبودن متهم می‌کند! بارها به صورت رسمی و از تریبون مجلس تذکر دادیم، وقتی افاقه نکرد رسانه‌ای هم کردیم اما ظاهراً در ایجاد مشکلات برای مردم عمدی است!»

*بی کفایتی پاستور
نمایندگان اما بی کفایتی دولت را دیگر عاملی معرفی کردند که در افزایش قابل توجه قیمت مرغ و گوشت در ایران نقش داشته است. سید محسن دهنوی، نماینده تهران و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از جمله این نمایندگان بود. او در صفحه شخصی‌اش در توئیتر در همین زمینه با استفاده از هشتگ «گرانی مرغ» نوشت که «دولت به‌قدری بی‌کفایت شده که قبل از بررسی دلایل افزایش قیمت یک کالا، کالای دیگری گران می‌شود. از شهریور پیش‌بینی کرده بودیم که قیمت مرغ افزایش خواهد یافت اما کاری نکردند. در مجلس به دنبال برطرف‌کردن علل گرانی مرغ و لبنیات هستیم. امیدوارم قبل از حصول نتیجه، جنس بعدی گران نشود.» سید ناصر موسوی لارگانی، دیگر عضو هیات رئیسه مجلس نیز با گلایه از نوع نگاه دولتی‌ها به مشکلات ایران و راه‌ حل در توئیتر خود نوشت: «تفکر بسیجی راه حل مشکلات است نه چشم‌داشت به کدخدا! همان تفکربسیجی که با آن در دفاع مقدس به پیروزی رسیدیم و مقابل توطئه‌های مستکبران ایستادیم. بسیج هنر مردان خدا برای غلبه برمشکلات است. اکنون نیز با تفکر بسیجی می‌توان برهمه مشکلات ازجمله تورم و بیکاری فائق آمد فقط عزمش لازم است.»
محمدتقی نقدعلی، نماینده نزدیک به جبهه پایداری مردم خمینی شهر در یازدهمین دوره مجلس نیز در توئیتر خود با انتقاد از سکوت مسئولان دولتی نوشت که «هر چقدر با ابزار سؤال وتذکر سعی کردیم، وزارت کشاورزی را به خط بیاوریم، نشد. درکمیسیون جلسات متعدد گذاشتیم، اما بازهم فایده‌ای نداشت. آخرین صحبت آقای وزیر این بود: «من هیچ کاره‌ام.» امروز طرح استیضاح ایشان را کلید زدیم، آقایان وزارت جهاد! امنیت غذایی ودسفره مردم بازیچه دست شما نیست.»

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد