شما اینجا هستید

اخبار استانی » سکوی  فاز ۱۱ با موفقیت نصب شد                                             

با نصب موفقیت آمیز نخستین سکوی فاز ۱۱ پارس جنوبی؛ شمارش معکوس برای بهره برداری از آخرین فاز میدان مشترک گازی  پارس جنوبی؛ آغاز شد.

به گزارش وطن آزاد به نقل از روابط عمومی گروه پتروپارس؛ با اجرایی شدن موفقیت آمیز عملیات جداسازی سکوی کامل(Top Site)  فاز ۱۲ و نصب در  موقیت  فاز ۱۱ پارس جنوبی در صبح امروز چهارشنبه هفتم تیرماه؛ ، این فاز  به عنوان آخرین فاز میدان مشترک گازی پارس جنوبی در آستانه بهره برداری اولیه در نیمه نخست سال جاری قرار گرفت.

عملیات نصب نخستین سکوی که پس از جداسازی سکوی SP12C  از فاز ۱۲ در روزهای پایانی سال گذشته و ارسال و نصب در موقعیت  SP11B  فاز ۱۱ پارس جنوبی در هفته نخست تیرماه سال جاری، با وجود مشکلات گوناگون که مهم ترین آن تحریم های طولانی و محدودیت های ناشی از آن است به همت و توان ایرانی با موفقیت  انجام شده است.

این عملیات گامی مهم در تحقق بهره برداری از فاز ۱۱ به شمار آمده و بیانگر  توان فنی و دانش متخصصین داخلی و آمادگی شرکت های ایرانی جهت انجام پروژه هایی مشابه در سطح منطقه و بین الملل و یکی از بی نظیرترین عملیات های فراساحل در صنعت نفت ایران تا به امروز  است که با هدف تسریع در بهره برداری و تولید گاز و با ابتکار عمل در جداسازی و جابجایی سکو (تاپ ساید) ۳۲۰۰ تنی از موقعیت ۱۲C  به ۱۱B و اتصال پرریسک خطوط لوله گاز  این فاز به خطوط انتقال گاز زنده موجود در فاز ۱۲ اجرایی شده و  مدت زمان لازم برای بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی را حداقل سه سال کاهش داده است.

قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی ، در سال ۱۳۹۵ به مبلغ ۹/۳ میلیارد دلار با کنسرسیوم توتال فرانسه، سی ان پی سی چین و پتروپارس ایران به امضا رسید که پس از اعمال دور جدید تحریم های ظالمانه در سال ۱۳۹۷ و  خروج شرکت های خارجی، توسط شرکت ملی نفت ایران و با هدف تولید روزانه دو میلیارد فوت مکعب گاز و راه اندازی سکوی فشارافزا ( افزایش فشار) در قالب قرارداد IPC به شرکت پتروپارس به عنوان بزرگترین پیمانکار نفت و گاز ایران و برترین شرکت E&P ایرانی که با استفاده از توان متخصصان، پیمانکاران و سازندگان ایرانی بیش از نیمی از فازهای میدان مشترک پارس جنوبی را توسعه داده است واگذار شده است.

گفتنی است پس از تکمیل بخش خشکی پارس جنوبی که با بهره برداری از پالایشگاه فاز ۱۴ در اسفند ۱۴۰۱ انجام شد فاز ۱۱  که در مرز میدان مشترک پارس جنوبی با قطر قرار دارد تنها فاز باقیمانده این میدان در دریا  به شمار می رود که  پس از فراز و نشیب های فراوان از سال ۱۳۷۹  و  بالغ بر ۲۳ سال بلاتکلیفی، اکنون و در دولت سیزدهم  در آستانه بهره برداری قرار گرفته است.

شایان ذکر است بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی که به تولید بالغ بر ۱۵ میلیون مترمکعب در روز تا قبل از زمستان امسال منجر شده و با تکمیل بخش های باقی مانده، افزایش تدریجی تولید را  تا ۵۶ میلیون مترمکعب در روز  محقق خواهد کرد به جبران بخشی از ناترازی گاز کشور کمک می کند.

ارزش تولید محصولات فاز ۱۱ (۵۰ میلیون مترمکعب در روز گاز شیرین، ۲۷۵۰ تن در روز اتان، ۱۸۰۰ تن در روز پروپان، ۱۱۰۰ تن در روز بوتان و ۷۷ هزار بشکه در روز میعانات گازی) با تکمیل تمامی چاه ها و سکوهای آن بالغ بر ۵/۳ میلیارد دلار در سال برآورد می شود.

 

 

 

 

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد