شما اینجا هستید

بین الملل » سیاست خارجی در مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

گروه بین الملل- امیرحسین شجاعی

در مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا که در آخرین روز هفته گذشته برگزار شد، دو نامزد انتخاباتی آمریکا از حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در مورد سیاست خارجی مباحثه کردند. در این مناظره، «جو بایدن» و «دونالد ترامپ» در مورد دیپلماسی با کشورهای جهان گفت‌وگو کردند.
در ابتدا بایدن نامزد حزب دموکرات، سعی داشت در سخنان خود رویکردی از سیاست خارجی ترامپ به مردم آمریکا نشان دهد. پس از آن ترامپ به روابط پسر بایدن با رییس جمهور اوکراین و چین سخن به میان آورد، اما بایدن به حساب بانکی ترامپ در چین اشاره کرد.

جهان از دید بایدن و ترامپ

در ادامه مناظره، بایدن با اشاره به خطرات توسعه طلبی چین در دریای جنوبی چین و عدم اقبال ترامپ در جلوگیری از چین برای ساخت یک جزیره، به مردم آمریکا قول داد تا چین را مجبور به اجرای قوانین بین المللی کند. با این حال او جزییات بیشتری از برنامه خود در قبال چین ارائه نداد، به ویژه اینکه چین عملکرد بهتری در امور داخلی و خارجی نسبت به آمریکا داشته است.
با آن که چین احتمالا مهمترین مسئله روابط خارجی آمریکا در دوره بعدی ریاست جمهوری خواهد بود، اما به نظر می‌رسد که هیچ کدام از نامزدهای انتخاباتی برنامه مشخصی در قبال این مسئله ندارند. از طرفی ترامپ، چین را مسئول وضع پیش آمده و بحران شیوع کرونا در جهان می‌داند و از طرفی برنامه مشخصی در قبال این مسئله ارائه نکرده است.
طی این مناظره همچنین ترامپ با اشاره به اعتبار خود را در توافق با پیونگ یانگ، به عملکرد اوباما در مقابله با کره شمالی حمله کرد. ترامپ گفت: «در ابتدای ریاست جمهوری من، وضعیتی آشفته در شبه جزیره کره حاکم بود و همه فکر می‌کردند که ما وارد جنگ با کره می‌شویم، اما ورق برگشت و مردم آمریکا نفس راحتی کشیدند.»

 

پایگاه خبری- تحلیلیCNN

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد