شما اینجا هستید

اقتصادی » شتاب ورود پول‌ به بازار سرمایه

به گزارش «وطن روز» به نقل از خبرآنلاین، این گزارش براساس مبانی و داده‌های تحلیلی جریان نقدینگی بین بازارها ازجمله بازار مسکن، سکه، خودرو و بورس، پیش‌بینی کرده است که در آذرماه به‌دلیل ثبات در سایر بازارها، پول در گردش کشور اگر به‌دلیل افزایش احتمالی نرخ بهره و یا به‌دلیل ثبات سیاسی مورد انتظار در مناسبات سیاسی کشور تبدیل به شبه پول نشود، روانه بورس و فرابورس شود.
به‌گزارش همشهری، رشد شاخص‌های بورس، ارتباط مستقیمی با حجم سرمایه‌گذاری یا جریان ورود پول تازه به بورس دارد و این موضوعی است که آمارها آن را اثبات می‌کنند. روند شاخص‌های بورس از ابتدای سال تاکنون نشان می‌دهد که هر زمان که جریان ورود نقدینگی به بازار سهام افزایش یافته است ارزش معاملات و شاخص‌های بورس هم رشد کرده‌اند.
مطابق این اطلاعات شاخص کل بورس تهران در ۵ماهه نخست سال تحت‌تأثیر ورود دست‌کم ۱۰۰هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید از سوی مردم بیش از چند صد درصد رشد کرد. این موضوع همچنین باعث شد ارزش روزانه معاملات بورس از مرز ۲۵هزار میلیارد تومان فراتر رود و حتی در برخی روزها ارزش کل روزانه معاملات به ۳۵هزار میلیارد تومان هم رسید. اما با آغاز نزول شاخص بورس از ۲۰مردادماه روند خروج نقدینگی از بورس آغاز شد و در مجموع نزدیک به۳۰هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد. همین عامل به روند نزولی شاخص بورس دامن زد و منجر به افت ۴۰درصدی شاخص بورس شد. این موضوع همچنین باعث شد میانگین ارزش روزانه معاملات بورس به محدوده ۶هزار میلیارد تومان برسد اما از ۲۰آبان که روند صعودی بورس دوباره آغاز شده است جریان ورود پول به بازار سهام هم تغییر کرده و پول‌های تازه در حال ورود به بورس هستند. به‌ویژه آنکه بازارهای دیگر ازجمله طلا، ارز و مسکن هم با رکود مواجه شده‌اند.

معادلات تغییر کرد
تازه‌ترین آمارها از جریان ورود و خروج پول از بازار سهام نشان می‌دهد روند صعودی بازار سهام از ۲۰آبان ماه، مصادف بوده با آغاز ورود پول‌های تازه به بورس، به‌طوری که برخی اطلاعات نشان می‌دهد که در این مدت روزانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰میلیارد تومان پول جدید که از بازار مهاجرت کرده بودند دوباره به بورس برگشته‌اند. این موضوع منجر شده شاخص بورس در همین مدت کوتاه بیش از ۲۵۰هزار واحد و ارزش کل بازار سهام بیش از ۱۲۰۰هزار میلیارد تومان افزایش یابد. ورود پول‌های تازه که به‌نظر می‌رسد هر روز در حال اوج گرفتن است باعث شده است که ارزش روزانه معاملات هم از ۶ تا ۱۰هزار میلیارد تومان به بیش از ۲۰ تا ۲۳هزار میلیارد تومان به‌طور میانگین برسد. به‌طور مثال در مبادلات دیروز ارزش کل معاملات بورس از مرز ۲۴هزار میلیارد تومان هم فراتر رفت. حالا اما تحلیل‌های آینده نگر از جریان ورود و خروج پول نشان می‌دهد که احتمالا جریان ورود پول‌های تازه به بورس درآذرماه با رشد بیشتری مواجه می‌شود و این موضوع می‌تواند اهرم لازم برای رشد دوباره شاخص‌های بورس باشد.

پیش‌بینی آینده
نتایج یک بررسی آینده‌نگر از جریان ورود و خروج پول به بازار سهام که توسط یک شرکت سبدگردان انجام شده نشان می‌دهد که جریان ورود پول‌های تازه به بورس افزایش خواهد یافت. در این گزارش که از جریان و چرخش نقدینگی بین بازارها ازجمله سکه، خودرو، مسکن و بورس استفاده شده برآورد شده که جریان ورود پول به بازارسهام در آذرماه دست‌کم ۲.۱درصد افزایش یابد.
داده‌های آماری این تحلیل آینده‌نگر، که با استفاده از روشی غیرپارامتریک و براساس نظریه مقداری پول، اقدام به تخمین جریان ورود و خروج پول در بازارهای مختلف کرده است نشان می‌دهد در سال‌جاری به‌طور متوسط ۲۰درصد نقدینگی در بازار خودرو و سکه (هرکدام ۱۰درصد) جریان داشته و سهم بازار سهام در این مدت ۲۰درصد بوده است. مطابق این گزارش همچنین بازار مسکن ۲۵درصد از چرخش کل نقدینگی را در اختیار داشته است. مطابق داده‌ها و مبانی این تحلیل میانگین کل ارزش روزانه معاملات در بازار سهام در آذرماه به‌دلیل ورود نقدینگی تازه به ۱۷هزارو۸۱۳میلیارد تومان خواهد رسید که این میزان ۱۲هزارو۳۵۳میلیارد تومان بیشتر از ارزش روزانه معاملات در آبان‌ماه و نشانه پر قدرتی برای رشد شاخص‌های بورس است.
پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در آذرماه به‌دلیل ثبات در سایر بازارها، پول در گردش کشور اگر به‌دلیل افزایش احتمالی نرخ بهره و یا به‌دلیل ثبات سیاسی مورد انتظار در مناسبات سیاسی کشور تبدیل به شبه پول نشود، روانه بورس و فرابورس شود. یک کارشناس بازار سرمایه هم با استناد با آمار معاملات بازار سرمایه تحلیل کرد: با توجه به افت نرخ ارز و طلا، نقدینگی وارد بازار سرمایه شده است. به گفته عرفان هودی بازده بازار سرمایه در ۱۰روز اخیر، مثبت بود و ارزش معاملات روزانه، به‌طور میانگین از ۲۰هزار میلیارد تومان عبور کرد. او با بیان اینکه رشد شاخص بورس بیانگر این است که پول‌های بلوکه شده در سایر بازارها دوباره وارد بورس شدند تأکید کرد:به‌دلیل روند نزولی، قیمت‌ها در بازارهای موازی نقدینگی در حال بازگشت به بورس است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد