شما اینجا هستید

اجتماعی » شوخی با شب های تهران

گزارش اجتماعی _ رعنا امیری

«رییس جمهور پذیرفت، استاندار نپذیرفت»، خبری کذب، منتسب به مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا مبتنی برتعطیلی دوهفته ای تهران و موافقت رییس دولت و مخالفت استاندار که در برخی از رسانه های رسمی کشور اعلام شد و فضای مجازی و رسانه ای نوزدهم آبان ماه را آنچنان به خود اختصاص داد که مسئله تعطیلی دوهفته ای تهران را از دید مردم پیچیده ساخت.
خبری از زبان مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، مبنی بر موافقت رییس دولت با تعطیلی تهران و مخالفت استاندار تهران با این طرح، رسانه ای و به سرعت همه گیر  شد تا جایی که بعضی از نمایندگان، خطاب به رییس جمهور کنایه زدند. یکی از آنها علیرضا سلیمی عضو هیئت رئیسه مجلس است که در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «سخنگوی وزارت بهداشت گفته: رئیس جمهور دستور تعطیلی تهران را داد اما استاندار قبول نکرد! بنده خدا این رئیس جمهور! بنزین گران می کنند به او نمی گویند و بعد از خواب می فهمد! ۱۸ میلیارد دلار را خرج می کنند به او نمی گویند!»در توییتی که این نماینده مجلس زده است، به اشتباه، مینو محرز را سخنگوی وزارت بهداشت معرفی کرده است.

*شیطنت کرده اند، من نگفتم
«این خبر، کاملا کذب است و من به این صورت نگفته ام.» این را مینو محرز متخصص بیماریهای عفونی و عضو ستاد ملی کرونا در گفتگو با «وطن روز» می گوید: «از من پرسیدند که رییس جمهور با طرح تعطیلی تهران موافقت کرده ولی استاندار تهران آن را نپذیرفته و من در پاسخ گفتم که این امکان ندارد؛ زیرا که استاندار زیر نظر رییس جمهور فعالیت می کند و هیچ عقل سلیمی با شنیدن این خبر، آن را قبول نمی کند.» عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه به شیطنت هایی که در فضای مجازی و رسانه ای در رساندن اخبار در جریان است اشاره و تصریح کردکه می دانستم در فضای مجازی اخبار نادرست زیاد است ولی از فضای رسانه ای  انتظار چنین شیطنتی را نداشتم  که از جانب من حرف بزنند و همه را به جان هم بیندازند در حالی که خودم اصلا خبر نداشتم.
این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا  در ادامه متروهای پایتخت را، بدترین مکان در حوزه های شهری از نظر ازدحام مردم و ابتلا به ویروس کووید ۱۹ می داند و اعلام میکندکه «در واگن های قطارهای زیرزمینی به دلیل حرکت نکردن هوا، مکان مناسبی برای انتقال ویروس ایجاد می شود و بعد از مترو، اتوبوسها در رتبه دوم مکانهای پرخطر قرار دارند که البته وضع اتوبوسها به دلیل باز بودن درها و پنجره ها، کمی بهتر است.»

*چرا تهران تعطیل نمی شود
علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، پس از انتشار خبر کذب  منتسب به مینو محرز، دیگر عضو این ستاد، مبنی بر موافقت رییس دولت با تعطیلی دو هفته ای پایتخت، در یک گفت‌ وگوی زنده تلویزیونی حاضر شد و گفت: «موضوع صحت ندارد و اگر تصمیمی در ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته شود، بطور قطع لازم الاجراست و هیچکس نمی‌تواند آن را اجرا نکند. در حالی که چنین تصمیمی تا الان گرفته نشده است.»
اما زهرا نژاد‌بهرام عضو شورای شهر تهران در یادداشتی که در روزنامه آرمان ملی به چاپ رسانده تحت عنوان؛ «تهران چرا تعطیل نمی شود» از این سخنان  با اظهار تعجب نوشته است که «تهران در مرز بحران قرار دارد و هرچه سریع‌تر باید مدیریت بحران کرد. اعضای شورای شهر و شهردار در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا حضور ندارند و قطعا نمی‌توانیم بگوییم که چرا تهران تعطیل نمی‌شود. در این بین نمایندگان مردم در شورای شهر تهران و در نامه‌ای مشترک با نمایندگان تهران در مجلس، از ستاد ملی مقابله با کرونا درخواست کردند که دولت با تعطیلی پایتخت به مدت دو هفته موافقت کنند، اما پاسخی دریافت نکرده‌ایم. تعجب می‌کنم که دکتر رئیسی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفته است: «تاکنون در ستاد ملی کرونا چنین موضوعی در خصوص تعطیلی سراسری تهران مطرح نشده» درحالی‌که ما برای تحقق این امر چندین بار نامه نوشته‌ایم اما به دلایل اقتصادی به درخواست‌های ما رسیدگی نمی‌شود. بی‌شک اگر تهران به مدت دو تا سه هفته تعطیل نشود، ما به آمار بیش از ۴۰۰ نفر فوتی در روز می‌رسیم و آن زمان برای هر اقدامی خیلی دیر است».

*محدودیت از نوع شبانه یا شوخی
مینو محرز، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درتوضیح به آغاز طرح شبانه محدودیت های برخی از صنوف، از ساعت ۱۸ سه شنبه ۲۰ آبان، در ادامه گفتگویش با «وطن روز»، به نا کارآمدی این طرح اشاره کرد و این محدودیت را در شب آنچنان موثر ندانست. وی معتقد است، همه دستگاه ها و همه طرح ها باید در یک مسیر و با هم برای رسیدن به یک هدف، شروع و حرکت کنند. «طرح محدویت تردد شبانه» که برخی از مسئولین با عنوان حکومت نظامی از آن نام می برند، ظاهرا توفیق چندانی در نزد مسوولین  به دست نیاورده و این در حالی است که حسین‌علی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم با اشاره به شروع محدودیت‌ها از امروز به مدت یک ماه و تعطیلی برخی از مشاغل از ساعت ۶ بعد از ظهر گفت: تعطیلی مشاغل از ساعت ۶ بعد از ظهر شبیه شوخی است و با این محدودیت‌ها هیچ تغییری در کلانشهرها به خصوص تهران مشاهده نمی‌شود. نمی‌توان امیدوار بود با این شیوه شاهد کاهش مرگ و میر باشیم. امیدواریم ستاد دولتی مبارزه با کرونا قدری به خود آید و تصمیمات قاطعانه‌ای بگیرد. از جمله آنکه تهران و کلانشهرها به مدت دو هفته تعطیل شوند. ما این پیشنهاد را به وزیر بهداشت هم داده‌ایم.» رییس کمیسیون بهداشت مجلس، از ستاد مبارزه با کرونا به عنوان یک ستاد دولتی و نه ستاد ملی نام برده و در توضیح آن گفت: چون ستاد ملی باید به نمایندگی از مردم و نه براساس خواست دولت عمل کند. مردم به ما نمایندگان مراجعه می‌کنند و دغدغه‌هایشان را بیان می‌کنند. اگر قرار باشد شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند ما هفته آینده طرح دو فوریتی را ارائه خواهیم داد تا دولت را موظف به انجام اقداماتی کنیم که از جمله آن تعطیلی دو هفته‌ای تهران و کلانشهرها است.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد