شما اینجا هستید

خبرخوان » شیعه از عاشورا و امام حسین جداشدنی نیست/نباید از ظرفیت‌های مفهومی و اجتماعی اربعین غفلت کرد

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گفت: موضوع عاشورا، شهادت و کربلا یکی از محورهای اعتقادی شیعه است و شیعه هیچ‌وقت از عاشورا و امام حسینی جداشدنی نیست، همان‌طور که از ولایت و غدیر جداشدنی نیست.

به گزارش وطن روز به نقل از روابط عمومی رادیو اربعین، غلامعلی حداد عادل، در روز دوشنبه در گفت‌وگو تلفنی با رادیو «اربعین» با بیان این که مفاهیم مندرج در قیام امام حسین «ع» در قالب سنت عزاداری و راهپیمایی عظیم اربعین حسینی متبلور شده است، خاطرنشان کرد: پیام عاشورا و اربعین حسینی، آزادگی، ظلم‌ستیزی و حکومت دینی است.

وی با بیان این که پیام آزادگی و ظلم‌ستیزی قیام امام حسین «ع» و راهپیمایی اربعین حسینی، توجه غیر مسلمانان را نیز به این حرکت عظیم جلب کرده است، گفت: راهپیمایی اربعین حسینی، به لحاظ مفهوم و یک حرکت انسانی عظیم به یکی از واقعیت‌های جهان به‌ویژه جهان اسلام تبدیل شده است. درحالی‌که دشمنان اسلام مایل نیستند که این واقعیت آن‌گونه که است، برای افکارعمومی جهان تبیین شود .

حداد عادل با تاکید بر این که به برکت انقلاب اسلامی، ارزش‌های بروز شده قیام و نهضت حسینی در ایران و سایر کشورها آشکار شده است، تاکید کرد: راهپیمایی اربعین حسینی، مثل یک رودخانه عظیمی است که این ارزش‌ها را با خود حمل می‌کند و در این چارچوب نباید از کنار ظرفیت‌های مفهومی و اجتماعی اربعین گذشت و آنها مورد غفلت قرار داد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی خاطرنشان کرد: اگر راهپیمایی اربعین حسینی ادامه پیدا کند و از جانب مردم و دولت‌ها به‌درستی مدیریت شود، می‌تواند سکوی پرشی برای درک بهتر فلسفه عاشورا و ابعاد معنوی، اخلاقی، سیاسی و اجتماعی این نهضت شود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد