شما اینجا هستید

بین الملل » شیلی در آتش

گروه بین الملل – معصومه ستاریان

ده ها هزار شیلیایی به مناسبت یک سالگی اعتراضات گسترده ای که بیش از ۳۰ کشته و هزاران زخمی برجای گذاشت، در میدان مرکزی سانتیاگو تجمع کردند که این تجمعات به ظاهر مسالمت آمیز در روز یکشنبه شب هنگام به آشوب و غارت تبدیل شد.
بسیاری از علائم تبلیغاتی و بنرها خواستار رأی «بله» درباره لغو قانون اساسی دوران دیکتاتوری کشور، در اعتراضات سال ۲۰۱۹ بود. این تظاهرات اگرچه در شروع مسالمت آمیز بود ، اما در نهایت با حوادث خشونت آمیز همراه بود.
۶ میلیون شهروند در پایتخت شیلی پس از ماهها حصر از همه گیری Covid 19 از خانه های خود خارج شده و در چند روز گذشته با تظاهرات خشونت آمیز بار دیگر در شیلی ظاهر شدند.
بیشتر تظاهرکنندگان ماسک زده بودند، اما بسیاری از آنها در دسته های شلوغ و نزدیک به هم دیده می شدند و همین امر باعث ایجاد نگرانی در مورد خطر بالقوه سلامتی آن ها بود.
درگیری معترضین با پلیس در سراسر پایتخت، آتش زدن سوپرمارکت ها، صدای آژیرهای آتشنشانی ، سوزاندن حصارها در جاده ها و آتش بازی در خیابان های مرکز شهر باعث ایجاد هرج و مرج و وحشت در برخی از محله ها شد.


وزیر کشور شیلی، ویکتور پرز از مردم شیلی خواست تا با شرکت در همه پرسی قانون اساسی سال آینده که روز ۲۵ اکتبر برگزار می شود به این اختلافات و درگیری ها پایان دهند.
ویکتورپرز در ادامه به خبرنگاران گفت: کسانی که این اقدامات خشونت آمیز را انجام می دهند، خواستار حل مشکلات به روش دموکراتیک نیستند. پرز همچنین به خبرنگاران قول داد کسانی را که در این اعتراضات از خط عبورکردند مجازات خواهد کرد.
در این اعتراضات که معترضین بسیار خشمگین بودند، شهردار حزب کمونیست را مورد تمسخر قرار داده و تهدید می کردند، همینطور برخی از فراد نقاب دار به مقر پلیس حمله کرده و چند کلیسا را به آتش کشیدند.
در این شورش به یک کلیسا در سانتیتگو حمله شد و خیابان های این شهر با دود و اتش محاصره شدند. گزارش ها حاکی از آن است که بیش از ۱۵ ایستگاه مترو موقتاً بسته شد. پلیس دراین درگیری با افرادی که بعضاً خشن ، کلاه دار و نقاب دار بودند با گاز اشک آور و آب شلیک می کرد.  اعتراضات سال گذشته ،که از ۱۸ اکتبر آغاز شد تا اواسط دسامبر در حالی ادامه داشت که مردم شیلی در سراسر کشور برای درخواست اصلاحات در رابطه با حقوق بازنشستگی تجمع و اعتراض می کردند در این درگیری ها که سیستم های بهداشت و درمان و آموزش مشمول خسارت های زیادی شد، میلیاردها دلار به تجارت و زیرساخت های این کشور زیان وارد کرد.
همچنین این نا آرامی ها باعث شد ارتش برای اولین بار از زمان حکومت دیکتاتور آگوستو پینوشه به خیابان ها آمده و در تلاش برای فروکش کردن اعتراضات باشد.

                                                                                                                                                                                                          سایت خبری CNN

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد