شما اینجا هستید

خبرخوان » صالحی‌امیری: نخست وزیر جدید ژاپن مصمم به برگزاری المپیک توکیو است
گروه : خبرخوان , ورزشی

به گزارش «وطن روز» به نقل از خبرآنلاین، سید رضا صالحی‌امیری در نشست خبری صبح امروز که به صورت آنلاین برگزار شد، درخصوص برگزاری مسابقات المپیک، اظهار داشت: نخست وزیر جدید ژاپن مصمم به برگزاری المپیک توکیو است و ۲۶ مهر توماس باخ با او ملاقات داشته و تاکید کردند بازی‌ها را برگزار می‌کنیم. باخ مجدداً ۲۶ آبان دیداری با او و فرماندار توکیو و مقامات المپیک توکیو دیدار داشته و مشترکا مصاحبه داشتند و گفتند حتما بازی‌ها برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: برای برگزاری مسابقات سه راه حل ممکن است. اول اینکه واکسن باشد و همه یعنی ورزشکار و تماشاگران را در شرایط ایمن حضور داشته باشند. دوم وضعیت قرمز است که دو هفته قرنطینه برای ورزشکاران است و تماشاگر نباید در ورزشگاه حضور داشته باشد. سوم وضعیت زرد است که با پروتکل‌ها هم‌تماشاگر و هم ورزشکار است ولی ورزشکاران باید دو هفته قبل در توکیو باشند و تست بدهند.

تماشاگران در المپیک حضور دارند

رئیس کمیته ملی المپیک افزود: توماس باخ رسما گفته تماشاگران می‌توانند بیایند و IOC وعده داد که واکسن در دسترس باشد و ورزشکاران واکسینه می‌شوند.  باخ همچنین گفت با سازمان بهداشت جهانی و IOC کمپین مشترک سلامت را آغاز کردیم. خیلی محکم صحبت کردند و گفتند همه کشورها در المپیک حضور خواهند داشت و این نشان‌ می‌دهد که از بابت واکسن خیالشان راحت است.

صالحی‌امیری تاکید کرد: با رئیس کمیته ملی المپیک چین مکاتبه داشتم. چین در پکن جشن بدون ماسک و کرونا را گرفتند و مدام در رویدادهای مختلف حضور دارند و مسائل را عادی دنبال می‌کنند. ما از رئیس کمیته چین خواستیم که اطلاعات و تجربیات خود را در امر واکسن در اختیار ما قرار دادند. نایب رئیس IOC نیز به توکیو رفته و با مقامات این کشور ملاقات کرد و نشانه‌ها را مثبت دید و گفت می‌توانیم در ژاپن المپیک را برگزار کنیم.

پرداخت بودجه ما در سال آتی بر اساس این جدول خواهد بود

وی تصریح کرد: ۷۵ درصد بودجه فدراسیون‌ها را داده‌ایم و در یک هفته آینده ۲۵ درصد دیگر را پرداخت می کنیم و تا آذر صددرصد بودجه را پرداخت می کنیم. هزینه‌های جاری، پرسنلی و حقوق کارکنان و قهرمانان باید پرداخت شود و استثنائا امسال زودتر تمام بودجه را پرداخت می‌کنیم.امسال با پرداخت فصل چهارم بودجه در نیمه اول آذر پیام می‌دهیم در این شرایط فدراسیون‌ها و قهرمانان را تنها نمی‌گذاریم. نیازمند برنامه‌ریزی بودیم و این کار انجام شد و شاخص‌های بودجه استخراج شد. پرداخت بودجه ما در سال آتی بر اساس این جدول خواهد بود.

۵ میلیارد تجهیزات برای آکادمی خریداری خواهیم کرد

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: ۵ میلیارد بودجه ویژه رشته‌های المپیکی را در اختیار سجادی قرار دادیم و بعد از تصویب در هیئت اجرایی بودجه پرداخت می‌شود. ۴۵۰ میلیون به کشتی، ۴۰۰ میلیون به بسکتبال و دو فدراسیون دیگر این بودجه را گرفتند. علاوه بر بودجه ۳۰ میلیاردی، امسال ۵ میلیارد برای رشته‌های المپیکی داریم. توسعه زیر ساخت‌ها در آکادمی به صورت جدی دنبال می‌شود و می خواهیم‌ تجهیزات را نوسازی کنیم. در آینده نزدیک ۵ میلیارد تجهیزات برای آکادمی خریداری خواهیم کرد. تجهیزات آکادمی مربوط به ۲۰ سال گذشته است.

از والیبال حمایت کنید

وی در خصوص قرار داد والیبال با سرمربی جدید و حساسیت این سرمربی روی مسائل مالی اظهار داشت: پیشرفت‌های والیبال در سال‌های اخیر مدیون داورزنی است وی با برنامه و نو اندیشی فدراسیون را اداره می‌کند و پس از بازگشت به والیبال برای موفقیت این رشته در المپیک برنامه دارد. داورزنی این سرمربی را در کنار سایر سرمربیان در لیست خود داشت و اصرار داشت از مربیان خارجی استفاده کند و در کنار آن مربیان داخلی از این تجربیات بهره ببرند. وی توانایی تامین نیاز والیبال را دارد و وابسته به بودجه ما و وزارت نیست اما ما تعهد کردیم در حد توان حمایت کنیم. والیبال بعد از کشتی درخشش زیادی در عرصه جهانی داشته است. از همه می‌خواهم از مجموعه والیبال حمایت کنند تا نتیجه خوبی حاصل شود.

رئیس کمیته ملی المپیک تاکید کرد: به جز بسکتبال که ما در آن کسب سهمیه کردیم، بقیه رشته‌ها مسابقات‌شان در ۲۰۲۱ برگزار می‌شود و فکر می‌کنم فدراسیون‌های بین المللی با هماهنگی IOC برنامه خود را اعلام می‌کنند. فقط کشتی مسابقات صربستان را زودتر اعلام کرده بود که عملا لغو شد.

مطالبه سرمربی تیراندازی شخصی نبود

وی در خصوص وضعیت تیراندازی تصریح کرد: سه نکته باید بگویم. اول اینکه فدراسیون یک نهاد رسمی قانونی و ساختارمند است و رئیس و کادر فنی و .‌.. ساختار رسمی دارد و در حال فعالیت است و تلاش وی و تیمش قابل تقدیر است. نکته دوم این است که الهام هاشمی جزو بهترین مربیان دنیا و جزو ۳۰ نفر گرید A است. نکته سوم این است که تلاش کردیم از روز اول ظرفیت‌ها را کنار هم قرار دهیم و چند جلسه خودم برگرار کردم و فرهادی‌زاد  و رغبتی و طاهریان و سعیدی و سجادی هم بودند. سجادی هم سه جلسه برگزار کرد . آنچه هاشمی می‌خواست مطالبه شخصی نبود و تلاش داشت صدایش را به مدیران ارشد ورزش برساند که به تیراندازی توجه شود. انصافا وی فهمیم و دلسوز است. نگاه ما و وزارت هم مثبت بود و دادگر نیز با مرام اخلاقی برخورد کرد. این چالش سازمانی بود و ما از آن عبور کردیم و ان‌شالله هاشمی در تیم خواهد بود و ما هم همه گونه حمایتی را خواهیم داشت.

برای ریاست کمیته در سال بعد تلاش نخواهم کرد

صالحی‌امیری در خصوص رایزنی برخی‌ها برای ریاست کمیته ملی المپیک یک سال قبل از پایان دوره تصریح کرد: مطمئن باشید برای حضور در این صندلی تلاش نخواهم کرد. در دوره قبل هم متقاضی نبودم و با درخواست دوستان وارد شدم. برای دوره آتی هم متقاضی این کرسی نیستم و در دی ماه ۱۴۰۰ براساس شرایط تصمیم خواهم گرفت اما با این پیش شرط که متقاضی کرسی صندلی ریاست کمیته ملی المپیک نخواهم بود.

هیچگونه ممانعتی برای  برگزاری اردو نداریم

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص اردوهای تیم ملی گفت: هر اردویی باید بر اساس مصوبه ستاد کرونا باشد.برای برخی رشته‌ها  با شرایط کامل ایزوله مجوز داده ولی برخی‌ها را نه. ما کاملا تابع ستاد کرونا هستیم و فدراسیون پزشکی ورزشی به عنوان‌ نماینده ما و کمیته با ستاد مذاکره می‌کند. بوکس در حال حاضر تمرین می‌کنند و ۱۰ نفر در خوابگاه  ۱۰۰ نفره هستند. در این دو هفته همه اردوها لغو شده و بعد از آن ستاد سیاست خود را اعلام و بر اساس آن اردوها تعریف می‌شود ما هیچگونه ممانعتی برای  برگزاری اردو نداریم.

هیچگونه کمک مستقیمی بابت شرایط کرونا از IOC دریافت نکردیم

وی در خصوص پرداخت کمک مالی از سوی IOC گفت: آنها تصمیم گرفتند به کمیته‌های ملی کمک کنند. این کمک در چارچوب برنامه است. تا این لحظه ما هیچگونه کمک مستقیمی بابت شرایط کرونا از IOC دریافت نکردیم و اگر تخصیص دهند به دلایل تحریم قابل پرداخت نیست و در IOC می‌ماند. در چارچوب برنامه‌ها پرداخت حقوق ۵۰۰ دلاری بورسیه‌ها بخشی از آن است. مکاتبه کردیم که آیا فدراسیون‌ها می‌خواهند همان فرد باشد یا تغییر دهند و ما منتظر تصمیم فدراسیون‌ها برای اعلام اسامی هستیم. در سال گذشته حقوق این ۱۰ نفر با نرخ روز دلار توزیع شده است.

اگر فوتبال از ابتدا قراردادها را شفاف به اطلاع می‌رساند بهتر بود

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص لزوم استفاده از مربیان داخلی در والیبال و مبلغ قرارداد سرمربی این تیم گفت: با داورزنی گفت‌وگو کردیم و وی معتقد است در سال المپیک هستیم و هدف گذاری ما قرار گرفتن در تیم‌های برتر و حتی انتظار سکو وجود دارد و این سیاست بلندی است. وی معتقد است در این یک سال باید از مربی معتبر خارجی در کنار مربیان داخلی استفاده کرد.

وی تصریح کرد: داورزنی معتقد است بعد از المپیک شرایط تغییر می‌کند. در مورد رقم قرارداد  اطلاعی ندارم. به اعتقاد من ورزش ایران برای عبور از حاشیه باید شفاف عمل کند که مصداق شفافیت‌ها همین قرارداد است و این به سلامت ورزش کشور کمک می‌کند. اگر فوتبال از ابتدا قراردادها را شفاف به اطلاع می‌رساند بهتر بود. همه قراردادها باید شفاف شود و از نقدها نباید فرار کرد. رئیس کمیته باید بداند وقتی بودجه بالای ۱۰۰ میلیارد تومانی دارد باید مردم و رسانه از آن اطلاع داشته باشند و این باعث اعتماد مردم و جلوگیری از فسادها خواهد شد.  در مورد بودجه کمیته، رسانه‌ها می‌توانند در هر سطحی که خواستند سوال کنند.

اگر CAS عادلانه رسیدگی کند رای به رفع تعلیق جودو خواهد داد

رئیس کمیته ملی المپیک در مورد آخرین وضعیت جودوی کشورمان تاکید کرد: اگر دادگاه CAS عادلانه به شکایت جودو رسیدگی کند رای به رفع تعلیق جودو خواهد داد.

از سرمربیگری استیلی برای تیم امید اطلاعی ندارم

وی در خصوص ابقای استیلی در سمت خود در تیم فوتبال امید و انتخاب یک مربی ناکام در کسب سهمیه المپیک توکیو و عدم اراده فدراسیون فوتبال برای شکست ناکامی ۴۰ ساله در حضور در المپیک گفت:  من به عنوان رئیس کمیته اطلاعی ندارم و مسئولین فدراسیون هم در گفت‌وگوهایی که داشتیم چنین چیزی نگفتند. منبع خبر شما موثق نیست. هیچگونه هماهنگی و صحبتی برای تیم امید نشده و آنها درگیر مشکلات اساسنامه هستند. با نبی در ارتباطم و اگر صحبتی باشد با من هماهنگ می‌کنند. باید منتظر انتخاب کادر مدیریت جدید فدراسیون بود بعد در مورد تیم امید صحبت شود.

رئیس کمیته ملی المپیک در خصوص مجمع سالیانه کمیته تصریح کرد: اگر مجوز برگزاری مجمع داده شود ترجیح ما حضوری است اما اگر همچنان بالای ۱۰ نفر را منع کنند همچنان مجازی برگزار می‌کنیم.

وی در مورد کمیسیون ورزشکاران تاکید کرد: هادی ساعی کمیسیون را تشکیل داد و فعال است و دنبال بیمه ورزشکاران است و در هیئت اجرایی هم این موضوع را مطرح کرد و سعیدی جلسه‌ای با ابطحی، رئیس صندوق برگزار کرد.

صالحی‌امیری در مورد حمایت از سعید معروف در کمیسیون ورزشکاران IOC اظهار داشت: در جریان فرایند کار سعید معروف هستم. او در داخل ایران حضور نداشت و آقایان سجادی، فخری  و فتاحیان مسئول شدند این پروژه را دنبال کنند. سجادی چند جلسه در مورد معروف برگزار کرده و با خود او جلسه نیز داشته است. برای فرایند جمع آوری آرا اقداماتی انجام شده است.

۲۵۶ ۲۵۱

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد