شما اینجا هستید

بین الملل » عزم جزم بایدن

گروه بین الملل – ملیکا کلهر

انتخابات آمریکا به وضوح شکاف های سیاسی موجود در این کشور را عمیق‌تر کرده و تحلیلگران معتقدند که بایدن در صورت پیروزی، در واشنگتن چند قطبی، با شرایط دشواری روبرو خواهد بود.
جمهوری خواهان می توانند کنترل سنای آمریکا را تا زمان نتیجه گیری در چهار ایالت دیگر که هنوز آرایشان اعلام نشده، از جمله دو رقابت در جورجیا را حفظ کنند. همچنین آنها احتمالاً در بخش های زیادی از برنامه های قانونگذاری بایدن، از جمله گسترش مراقبت های بهداشتی و مبارزه با تغییرات آب و هوایی، سنگ اندازی خواهند کرد.
برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با شیوع ویروس کرونادر این کشور نیز روبرو است، که بیش از ۲۳۵ هزار نفر در ایالات متحده را به کام مرگ فرستاده و باعث بی‌کاری میلیون ها نفر دیگر شده است. بایدن در صورت پیروزی در انتخابات کشوری را در دست خواهد گرفت که با ماه ها ناآرامی و اعتراض مردمی بر سر نژادپرستی و بی رحمی پلیس، دست و پنجه نرم کرده است.
در پنسیلوانیا، بایدن برای اولین بار از ترامپ پیشی گرفت و تا ظهر جمعه ۱۳ هزار و ۳۷۱ رای داشت و در جورجیا نیز با ۱ هزار و ۵۷۹ رای جلو بود. مقامات پنسیلوانیا روز جمعه تخمین زدند که ۴۰ هزار برگ رأی برای شمارش باقی مانده، اما مقامات جورجیا صبح جمعه اعلام کردند که حدود ۴ هزار برگ رای گیری مانده است.
بایدن ۷۷ ساله اولین نماینده حزب دموکرات از زمان بیل کلینتون تا کنون است که توانسته رای ایالت جورجیا را از آن خود کند کند. بایدن در آریزونا هم به ترامپ برتری یافت و آرایش به ۴۳ هزار و ۷۷۹ رأی رسیده و در نوادا نیز اختلاف او با ترامپ ۲۰  هزار و ۵۵۲ رای بود.
پنسیلوانیا، یکی از سه ایالت دموکرات به همراه میشیگان و ویسکانسین به شمار می‌رود که باعث پیروزی ترامپ  در انتخابات ریاست جمهوری گذشته در سال  ۲۰۱۶ شدند. از این رو اهمیت زیادی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیدا کردند و هر دو نامزد حزب جمهوری‌خواه و دموکرات وقت و پول زیادی در این ایالات صرف کردند.
ترامپ ۷۴ ساله، طی روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سعی بر این داشته تا روش شمارش آرای پستی را جعلی و نشانه ای از تقلب نشان دهد. اما روش رای گیری از طریق پست در میان مردم به دلیل ترس از قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا، محبوبیت بیشتری پیدا کرد.
فاصله بین آرای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیش از به پایان رسیدن شمارش همه آرا، در ایالات مختلف به اندازه کافی زیاد هست که شبکه های تلویزیونی این کشور، قبل از اعلام رسمی آرا می‌توانند برنده و عزم جزم بایدن برای راه‌یابی به کاخ سفید را پیش بینی می کنند.

 

پایگاه خبری Reuters

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد