شما اینجا هستید

تحلیل خبری » عواقب یک ترور

گروه سیاسی «وطن روز»

ساعت ۴ و ۴۵ دقیقه هفتم آذرماه بود، دقیقا ۱۰ سال پس از ترور مجید شهریاری، دانشمند هسته‌ای ایرانی، خبری تلخ در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. پایگاه خبری رجا نیوز، از شهادت محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران خبر داد. خبری که به سرعت دست به دست شد.
اسم و رسم محسن فخری‌زاده اگرچه در ابتدا برای ایرانیان آشنا نبود ولی دنبال کنندگان سیاست به خوبی با او و اهمیت وی در صنعت دفاعی ایران آشنا بودند. رفته رفته جزئیات بیشتری منتشر شد تا اینکه سرانجام محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان از نقش اسرائیل در این ترور خبر داد، نقشی که نیویورک تایمز نیز در گزارشی به نقل از سه منبع معتبر آن را تایید کرد.
واکنش مسئولان نظامی ایران در قیاس با دیپلمات‌ها اما تفاوت داشت. سرلشکر محمدباقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در پیام خود «عاملان و آمران» ترور محسن فخری زاده، قاسم سلیمانی صنعت موشکی ایران را به انتقامی سخت وعده داد و محمد دهقان، مشاور نظامی فرمانده کل قوا نیز به طعنه صهیونیست‌ها را مخاطب قرار داد و نوشت: «شب دراز است و قلندر بیدار.»
محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی اما از آیات کلام الله مجید برای بیان اهداف و نظرات خود استفاده کرد و با اشاره به آیه ۲۲۷ سوره شعراء و آیه ۲۲ سوره ۲۲ سجده از انتقام سخت خداوند از بدکاران، سخن به میان آورد. رئیس قوه مقننه البته در پیامی جداگانه، درباره وظیفه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی پس از ترور محسن فخری زاده نوشت: «لازم است نهادهای امنیتی و اطلاعاتی نسبت به شناسایی، دستگیری و اشد مجازات عوامل این حادثه تروریستی اقدامات لازم را به انجام رسانند. امروز راه مماشات بسته است و انتقام گرفتن از آمران و عاملان این جنایت های بزرگ است که هزینۀ سنگین و غیرقابل بازگشت این ترورها را برای آنها مشخص خواهد کرد.»
در این میان اما آنچه محل سوال بود، سرنوشت منطقه خاورمیانه پس از ترور یکی از عالی‌ترین چهره‌های صنعت موشکی و هسته‌ای ایران است. چهره‌ای که در کمال گمنامی، براساس اظهارات امیرحاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مسئولیت پدافند هسته‌ای ایران را عهده‌دار بود و در راستای مقابله با تهدیدهای دشمن در این مسیر عمل می‌کرد. خاورمیانه در هفته‌های گذشته به واسطه آتش افروزی‌های رژیم صهیونیستی و البته ایالات متحده آمریکا دست خوش تغییرات قابل توجهی شده است، تغییراتی که با توجه به ترور محسن فخری زاده، چندان دور از ذهن نیست به سمت ناامنی حرکت کند. از این رو در گفت‌وگو با یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،به بررسی ابعاد ترور این دانشمند هسته‌ای و موشکی ایرانی پرداختیم.

*هدف: ایجاد خلل در صنعت موشکی
«ابراهیم عزیزی»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «وطن روز» با اشاره به ترور قاسم سلیمانی صنعت هسته‌ای و موشکی ایران اظهار کرد: «به مردم عزیز ایران و خانواده شهید فخری زاده و خانواده بزرگ وزارت دفاع تسلیت عرض می‌کنم و باور دارم روح شهید بزرگوار با سیدالشهدا سلام الله علیها محشور است.»
نماینده اصولگرای مجلس درباره اهداف ترور این چهره علمی ایرانی بیان کرد: «ایجاد خلل در روند رو به رو رشد کشور به ویژه در حوزه‌های دفاعی، موشکی و هسته‌ای و تلاش در جهت ایجاد بازدارندگی در عرصه‌های فناوری و جلوگیری از ورود جوانان با انگیزه و غیرتمند در این حوزه و متوقف کردن چرخ نوآوری و ابتکار و خلاقیت در کشور، از جمله اهدافی است که دشمنان ملت ایران به دنبال آن هستند.»
عزیزی در ادامه به خصومت دیرینه دشمنان با ملت ایران اشاره کرد و افزود: «این ترور نشان دهنده عمق کینه، هراس، وحشت و نگرانی دشمن از دستیابی ام‌القرای جهان اسلام به علوم روز و ایستادن ایران اسلامی بر سکوی فناوری و پیشرفت دفاعی، موشکی و هسته‌ای است.»
عضو کمیسیون امنیت ملی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: «به طور طبیعی زمانی که دشمن به دنبال بازدارندگی، ایجاد خلل در روند رو به رشد کشور و متوقف کردن چرخ رشد و شکوفایی ایران اسلامی باشد، به اقداماتی مانند تهدید و ترور و بهره‌گیری از جریان نفوذ روی می‌آورد از این رو همه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی لازم است که به جد پیگیر چند و چون این اتفاق تلخ باشند و از تکرار آنان جلوگیری به عمل آورند.»

*ترور؛ نتیجه اعتماد
عزیزی با بیان اینکه «نباید به دشمن اعتماد کرد»، گفت: «ترور فخری زاده نتیجه اعتماد افراد و اشخاص و مدیران است، نتیجه دلخوش شدن به برخی چراغ سبزهای دشمن است و همچنین این ترور نتیجه وابسته معرفی کردن کشور و عقب نشینی‌ها از مواضع قدرتمندانه است که توسط برخی از جریان‌های حاکم بر کشور صورت می‌گیرد.»
او درباره اهمیت ترور دانشمند هسته‌ای و موشکی ایرانی در آینده دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نیز بیان کرد: «ترور شهید فخری زاده را از نتایج مهم دیپلماسی فعلی‌‌ می‌دانم که کمتر از مواضع عزتمندانه و قدرتمندانه برخوردار است و بیشتر به سمت ارتباط و همراهی با جریان غرب گرا در حرکت است. دیپلماسی که متاسفانه در سال‌های اخیر از سوی دولت مورد استفاده قرار گرفت و امروز آثار تلخ آن را شاهد هستیم.»
عضو کمیسیون امنیت ملی مطرح کرد: «باید این واقعیت را پذیرفت که دشمن، دشمن می‌ماند و در جهت ضربه زدن به آرمان‌ها تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت. در مقابل این رفتار دشمن باید با اقتدار برخورد کرد. همه ما باید بدانیم در مسیر پیشرفت و شکوفایی کشور لحظه‌ای توقف و درنگ جایز نیست چراکه مطابق بیانات رهبر فرزانه انقلاب، باید قوی شویم.»

*نتیجه‌اش را می‌بینند
نماینده اصولگرای مجلس یازدهم با بیان اینکه «دشمنان ملت ایران نتیجه اقدام ننگین و بی شرمانه خود در ترور محسن فخری زاده را می‌بینند»، گفت: «پیام ملت ایران ایستادگی و مقاومت و ثبات بر اصول و مواضع نظام اسلامی است. دشمن با این اقدامات راه به جایی نخواهد برد و ملت مصمم تر در مسیر رشد و شکوفایی فناوری و دفاعی و هسته‌ای خود راه را ادامه خواهد داد.»
این عضو کمیسیون امنیت ملی همچنین خاطرنشان کرد: «بر راه مقتدرانه و برخورد قاطع با دشمنان ملت ایران اصرار داریم. اعتقاد ما در مجلس شورای اسلامی آن است که به هیچ وجه نباید کسانی که در جایگاه تصمیم گیری هستند، از مواضع ملت ایران کوتاه بیایند. مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امنیت، بررسی همه ابعاد و پیگیری موضوع  را از وظایف خود می‌دانند. ما همچنین سوال از مسئولان و مدیران درباره چند و چون این ترور را در دستور کار قرار داده‌ایم که نتایجش را به زودی به مردم اعلام خواهیم کرد.»

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد