شما اینجا هستید

اجتماعی » فرآیند صدور مجوز تولید ۲ داروی گیاهی کرونا

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت درباره جزییات چهار گیاه دارویی داخلی که اعلام شده برای کرونا موثر بوده است، گفت: مردم باید توجه کنند که هرچیزی که به عنوان دارو معرفی شد، تا زمانیکه سازمان غذا و دارو، آن را تایید نکرده، این فرآورده، دارو نخواهد بود.

دکتر احسان شمسی کوشکی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جزییات چهار داروی گیاهی داخلی که اعلام شده برای کرونا موثر بوده و دو فرآورده آن مجوز تولید موقت دریافت کرده‌اند، گفت: سازمان غذا و دارو برای گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، روال‌های متفاوتی نسبت به سایر فرآورده‌ها دارد که مراحل بررسی مختلفی دارد. به عنوان مثال محتویات این فرآورده‌ها را بررسی می‌کنند تا برای مردم مضر نباشد.

وی افزود: نکته دومی که وجود دارد، این است که بسیاری از فرآورده‌هایی که در پیج‌های مجازی و غیر مجازی به مردم معرفی می‌شود، اصلا مجوز سازمان غذا و دارو را ندارد. مردم باید توجه کنند که هر چیزی که به عنوان دارو معرفی شد، تا زمانیکه سازمان غذا و دارو به عنوان یک نهاد قانونی که سیستم کارشناسی مورد قبول دارد و جزو یکی از با سابقه‌ترین سازمان‌های غذا و دارو در کل مدیترانه شرقی است، آن را مورد تایید قرار نداد، مردم بدانند که این فرآورده دارو نیست. روزی که فرآورده‌ای از سوی سازمان غذا و دارو مجوز دریافت کرد، مردم می‌توانند آن را با اطمینان مصرف کنند.

شمسی‌کوشکی با بیان اینکه مهمترین نکته این است که مردم ملاک اعتمادشان را به هر دارو و فرآورده‌ای، مجوز سازمان غذا و دارو قرار دهند، ادامه داد: به این صورت که هر چیزی که مجوز این سازمان را دارا بود، می‌توانند آن را مصرف کنند. ممکن است مردم تمایل داشته باشند که برخی گیاهان دارویی را از عطاری خریده و مصرف کنند، اما آن‌ها دارو محسوب نمی‌شوند. دارو چیزی است که اثربخشی آن به تایید سازمان غذا و دارو رسیده باشد. از قضا هم سازمان غذا و دارو درباره محصولات گیاهی سختگیر نیست. بنابراین مصرف فرآورده‌ای که فاقد مجوز باشد، نادرست و حتی ممکن است خطرناک باشد.

وی درباره چهار داروی گیاهی که برای بیماری کووید-۱۹ مطرح شده است، گفت: تا جایی که در اخبار دیدم برای دو مورد از این فرآورده‌ها مجوز مدت‌دار داده شده است و در مرحله بررسی قرار دارند. به  هر حال مجوز سازمان غذا و دارو ملاک است و اگر سازمان غذا و دارو به فرآورده‌ای مجوز دهد، تا حد زیادی قابل اعتماد است.

شمسی کوشکی گفت: قطعا سازمان غذا و دارو تمام مسائل مربوط به فرآورده‌های دارویی را بررسی می‌کند. وقتی پژوهشی انجام شود، مدارک آن به سازمان غذا و دارو ارجاع شده و این سازمان ممکن است که بر اساس این مدارک برای آن فرآورده مجوز صادر کند یا صادر نکند. یکی از مستنداتی هم که سازمان غذا و دارو برای صدور مجوز می‌خواهد، مجوز کمیته اخلاق در پژوهش برای انجام مطالعات بالینی است. البته برای برخی گیاهان دارویی، سازمان غذا و دارو برای صدور مجوز اصلا کارآزمایی بالینی نمی‌خواهد. زیرا موادی در آن است که سال‌ها مصرف شدند و می‌دانند که خطرناک نیستند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد