شما اینجا هستید

خبرخوان » فراخوان طرح دیدگاه‌های مرتبط با تمهیدات برگزاری انتخابات
گروه : خبرخوان , سیاسی

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایرنا، در این فراخوان آمده است: شیوع بیماری کرونا در جهان، همه ابعاد زندگی بشر اعم از سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را متاثر ساخته و طبیعی است که آثار این همه گیری عمومی در عرصه سیاست و از جمله موضوع انتخابات و کم و کیف مشارکت سیاسی، بیش از سایر حوزه ها نمود پیدا کند.

روابط عمومی وزارت کشور اضافه کرد: در این میان، بررسی نقاط ضعف و قوت تجربه های موجود، نشان می دهد، استفاده از روش های جدید در برگزاری انتخابات، حتی می تواند تحولات مثبتی را در مشارکت سیاسی و نحوه حضور مردم در انتخابات فراهم کند.

این فراخوان می افزاید: در ایران نیز، در مقطع زمانی جاری و در حالی که تدوام شیوع همه گیری کرونا، مفروض روند برنامه ریزی کشور قرار گرفته است، برگزاری چهار انتخابات مهم در خرداد ۱۴۰۰ در پیش رو قرار دارد؛ دو انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور و دو انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در برخی از استان ها برگزار می شود.

وزارت کشور خاطرنشان کرد: این هم زمانی اجتناب ناپذیر، مستلزم پیش‌بینی سیاست‌ها، برنامه ها و اقدامات مناسب برای به حداقل رساندن تبعات و آثار همه‌گیری کرونا بر ارکان چهارگانه انتخابات یعنی، مشارکت، سلامت، رقابت و امنیت است.

روابط عمومی وزارت کشور در ادامه این فراخوان آورده است: بر همین اساس وزارت کشور در نظر دارد، از دیدگاه ها و پیشنهادات دانشگاهیان، فعالان سیاسی، حزبی و رسانه ای در روند تدوین و اتخاذ سیاست‌ها، برنامه ها و اقدامات مناسب یاد شده برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا در محورهای ذیل، بهره مند شود.

ظرفیت های حقوقی مجموعه قوانین و مقررات انتخاباتی کشور برای برگزاری انتخابات در شرایط همه گیری کرونا، تحول در شیوه ثبت نام داوطلبان انتخابات برای برگزاری انتخابات در شرایط همه گیری کرونا، فرصت ها و چالش های برگزاری الکترونیک انتخابات در شرایط همه گیری کرونا و تحول در رویکردها و روش های تبلیغات انتخابات برای رعایت پروتکل های مقابله کرونا از جمله محورهای فراخوان عنوان شده است.

از دیگر محورهای فراخوان می توان به سازوکار های مؤثر در افزایش مشارکت در انتخابات در شرایط همه گیری کرونا، تحول در شیوه های اخذ آراء (رای گیری) و شمارش آرای انتخابات در شرایط همه گیری کرونا و تحول در رویکردها و شیوه های بازرسی انتخابات در شرایط همه گیری کرونا اشاره کرد.

به گزارش ایرنا ،انتخابات ریاست جمهوری، شورای اسلامی شهر و روستا، خبرگان رهبری و میاندوره ای مجلس شورای اسلامی ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می شود.

علاقه مندان و صاحبان اندیشه و تجربه در این عرصه، می توانند دیدگاه ها و نقطه نظرات خود را حداکثر تا پایان آذر ماه به نشانی pr@moi.ir و یا از بخش پیش بینی شده در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور به نشانی www.moi.ir ارسال کنند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد