شما اینجا هستید

تحلیل خبری » فریاد شادی «سولسشر» در شب فتح پاریس

گروه ورزشی- محمدرضا نظری پور؛ مربی و مدرس  کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)

 

تیم پرهزینه و پرستاره پاری‌سن ژرمن در خانه خود، درحالی مغلوب منچستریونایتد که این تیم در جایگاه پانزدهم جدول لیگ برتر انگلستان قرار دارد. در ادامه دلایل باخت تیم پاریسی را در جریان مسابقات شب گذشته لیگ قهرمانان اروپا (گروه H  ) مورد بررسی قرار خواهیم داد.
شکست تیم پاری‌سن ژرمن باعث شد که بیشتر به این واقعیت پی ببریم که این تیم فرانسوی چرا در اتخاذ تاکتیک قویترازتیم انگلیسی موفق نبود ودرخانه نتیجه را دو بر یک واگذار کرد.  درهمان ابتدای بازی، منچستر با اعتماد به‌نفس و با حوصله بیشتری در مقابل سیستم تهاجمی ۳-۳-۴ تیم پاریسی و درمقابل ستاره‌هایی که درنیمه اول فشار بیشتری را برتیم منچستر آوردند، مقاومت کرد.  دفاع ۱۰ نفره این تیم  در نیمه نخست بهترین تاکتیکی بود که بازی فرسایش را برای پاری‌سن ژرمن به‌وجود آورد، به‌طوری‌که حملات و ترکیب‌ حملات دونفره نیمار و امباپه و سه نفره نیمار- امباپه و دی‌ماریا  هم نتوانست کارساز باشد. گرایش تهاجمی و طرح‌ریزی حمله بازیکنان پاری‌سن ژرمن بیشتر ازسمت چپ بود، در جایی که امباپه حضور داشت و تمایل و گرایش نیمار نیز به آن سمت بود،  درشرایطی که نیمار آزاد بود، اما کمتر به سمت تیم خود تمایل نشان داد. این زوج تهاجمی به‌دنبال این بودند که بتوانند ازطریق ترکیب‌های دونفره‌، مدافع راست و جوان منچستر به نام وان بیساک‌، را تحت تاثیرخود قرار دهند که این مدافع انگلیسی با عملکرد خوب خود تا حدی موفق عمل کرد. زمانی‌که بازیکنان تهاجمی پاری‌سن ژرمن صاحب توپ می‌شدند، درمقابل خود ترکیب‌های دفاعی دو و سه نفره با پوشش‌های مناسب را می‌دیدند که کار تولید خطرهای صد درصدی را برای پاریسی‌ها کم می‌کرد، اتفاقی که برای شکست منچستر یونایتد کافی نبود.

بازیکن جدید وموثرمنچستر یعنی برنو فرناندز، علاوه بر بازی‌سازی، شوت‌زنی و گل کردن پنالتی که به گل اول منچستر ختم شد، بیشترین تاثیررا همراه با چهار مدافع منچستر و دو مهاجم به نام های مارسیال و راشفورد داشتند. البته آمدن پوگبا دردقیقه ۶۰ مسابقه با حفظ توپ فردی بالا و همچنین افزایش ظرفیت روانی مثبت برای بازیکنان منچستر، اقدامی بسیار خوب و موثر از سوی سرمربی تیم بود. او توانست با پاس درعرض خوب خود‌، راشفورد را صاحب موقعیت شوت کند و پاس گل که منجر به گل دوم شد، در واقع از کارهای خوب پوگبا بود.
وقتی که دقیقه ۲۱ تیم منچستر به گل اول رسید، در بخش‌های از زمان بازی و بخش‌هایی از زمین، عمل پرس را به‌خوبی انجام می‌داد تا از اتصال پاس‌های خطوط میانی و حمله بازیکنان باشگاه فرانسوی جلوگیری کنند. این مهم به‌خوبی انجام شد و بازیکنان پاریسی علاوه بر اینکه پاس‌های مکرر اشتباه به هم می‌دادند و مقداری هم عصبی شده بودند، کارت زرد نیمار هم مزید علت شد که همین شرایط به نیمه دوم کشیده شود.
به نظرم در این مسابقه دو مهاجم خوب منچستر که به مدت چهار سال در کنار هم بازی می‌کردند، این هماهنگی آنها باعث شده بود که یک هماهنگی در خط حمله تیم داشته باشند و یک ترس در دل مدافعین پاری‌سن ژرمن به‌وجود بیاورند. در طی سال‌های اخیر، دو مهاجم منچستر یونایتد، یعنی مارسیال و راشفورد صاحب یک کلاس درگلزنی هستند و به خوبی روی دروازه‌های حریفان تولید خطر می‌کنند و از نظر فردی، موقعیت‌های معمولی را تبدیل به موقعیت‌های گل می‌کنند و این یک مشکل برای پاریسی‌ها در مسابقه شب گذشته بود که در نهایت منجر به اولین باخت آنها در خانه شد. در۳۰ دقیقه پایانی بازی نیز و در شرایطی که بازی با یک گل مساوی بود، سرعت خوبی را ازهر دو تیم شاهد بودیم و هیچ کدام از دو تیم نمی‌خواستند که بازی نخست را با نتیجه تساوی به پایان برسانند، به‌ویژه تیم میزبان، اما سازماندهی دفاعی و ریتم تهاجمی و پرحوصله منچستریونایتد باعث شد که دردقیقه ۸۷ منچستر پیروزی در این مسابقه حساس و با گل راشفورد جشن بگیرد.

 

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد