شما اینجا هستید

اقتصادی » فصل سرما و افزایش قیمت محصولات صیفی

گروه اقتصادی- فاطمه فلاح‌زاده

پس از گوجه‌فرنگی این‌بار افزایش قیمت، گریبان‌گیر خیار شد. اگرچه دراین مقطع سال با توجه به ورود فصل سرما، بازار در اختیار محصولات گلخانه‌ای و تولیداتی که از جنوب کشور می‌آید، قرار و قیمت‌ها افزایش می‌یابد اما مشاهدات عینی نسبت به افزایش قیمت محصولات صیفی سال جاری کمی عجیب و غریب بود.
قیمت این میوه، این روزها تا مرز ۱۷ هزارتومان پیش رفته است. در بازار میوه و تره‌بار نیز خیاری که تحت عنوان ارگانیک فروخته می‌شود، هر یک کیلوگرم آن ۲۵ هزار تومان قیمت دارد، همچنین قیمت خیار سالادی ۵ تا ۵۵۰۰ تومان است.
به گزارش افکارنیوز، صادرات بیش از اندازه صیفی جات به کشورهای همسایه نیز در هفته‌های اخیر سرو صدای زیادی به پا کرده است، به طوری که با توجه به تفاوت قیمت بالایی که این محصولات با داخل کشور دارد به حدی محصولات به عراق و پاکستان صادر می شود که بخشی از این محصولات پس زده می شود و موجب قیمت شکنی در بازار آنها می شود.
فعالان این حوزه معتقدند، با رسیدن فصل سرما، قیمت میوه‌های جالیزی همچون خیار و گوجه فرنگی افزایش خواهد یافت، بنابراین چندان نمی‌توان در این برهه بر کاهش قیمت‌شان امیدوار بود. البته بررسی اخبار سال‌های گذشته به صراحت آشکار می‌کند که این افزایش قیمت‌ها، مقطعی و درنهایت در نمودار کاهشی قیمت قرار خواهند گرفت.
دراین باره «وطن‌روز» به گفت‌وگو با اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار پرداخت‌.

*فصل سرما، بارآوری محصولات صیفی را کند کرده است
اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پی افزایش قیمت خیار به خبرنگار «وطن‌روز» گفت: «عمده تولید خیار، مربوط به فصل تابستان است و درحال حاضر ۷۰ درصد از خیار مجالس، مهمانی‌ها و بازار را محصولات گلخانه‌ای تامین می‌کنند. با قرارگیری در فصل سرما تولید خیار بوته‌ای کندتر و بارآوری این محصول دیرتر انجام می‌شود که همین امر موجب افزایش قیمت در بازار می‌شود.»
وی افزود: «درحال حاضر میزان خیارهای بوته‌ای کم است، چراکه این نوع خیار در هوای مناسب و مساعد تولید می‌شود. خوشبختانه جنوب کشور در تولید این محصولات نقش به‌سزایی دارد اما شرایط کنونی به گونه‌ای نیست که بتواند تمام نیاز کشور را تامین کند.»
کارگر تصریح کرد: «این اتفاق درباره گوجه فرنگی نیز رخ داده بود که با ورود محصولات جنوب کشور، حال قیمت این محصول نیز تا حدودی به تعدیل رسیده است. با انبوه شدن عرضه محصولات جنوب کشور، قیمت گوجه فرنگی کاهش بیشتری نیز خواهد داشت.»
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار در پایان این گفت‌وگوخاطرنشان کرد که اگرچه ورود به فصل سرما قیمت محصولات صیفی، از جمله خیار و گوجه‌فرنگی را دچار افزایش می‌کند، اما می‌توان اظهارکرد که این افزایش قیمت‌ها مقطعی و درنهایت به قیمت واقعی خود باز خواهند گشت.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد