شما اینجا هستید

تحلیل خبری » فضا فراهم باشد، زنان شایسته بسیاری داریم

گروه سیاسی – وطن روز

اشرف بروجردی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌و‌گو «وطن‌روز» با اشاره به اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر فراهم بودن امکان ثبت زنان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده و حرف و حدیث‌های ایجاد شده درباره آن اظهار کرد: «برداشت من از فحوای کلام کدخدایی این است که ایشان به اضطرار این بحث را مطرح کرد زیرا یکی از مطالبات نسل امروز این است که ظرفیت حضور در انتخابات باید برای همه مهیا شود.»
او ادامه داد: «همواره رهبری بر شایسته سالاری تاکید دارند. شخصی که شایسته است می‌تواند زن یا مرد باشد بنابراین اطلاق اینکه رجل به معنای مرد است، ناقض شایسته سالاری است. اگر مدعی شایسته سالاری در تمام مناسب هستیم و به این رویکرد احترام می‌گذاریم نباید قید جنسیت را به مباحث اجرایی اطلاق کنیم.»
رییس سازمان کتابخانه ملی در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر لزوم توجه به شایستگی‌های افراد فارغ از مسائل و مباحث جنسیتی خاطرنشان کرد: «باید شخصی که مدیر اجرایی است، فارق از جنسیت به او نگاه شود. صرف توانایی و شایستگی او باید دارای اهمیت باشد نه جنسیتش.»
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین بیان کرد: «زمانی که آقای کدخدایی چنین بحثی را مطرح می‌کند، بیشتر برای فرار از جهت‌گیری‌های احتمالی علیه شورای نگهبان، آن هم با آن تفسیر از رجل سیاسی است. شورای نگهبان برای فرار از انتقادها امروز می‌گوید که حضور زنان در انتخابات مشکلی ندارد.»
بروجردی درباره نوع مواجهه با افزایش فعالیت زنان در ایران نیز گفت: «زمانی که حضور زنان جدی شود و زنان پای کار آیند، همین افراد می‌گویند که تشخیص ندادیم که این خانم مصداق رجل سیاسی باشد. واقعیت آن است که باید کلمه رجل سیاسی حذف شود تا یک قانون جامعی را ارائه داد و عدالت در آن برای همه بروز و ظهور پیدا کند و به یک اندازه شامل زنان و مردان شود.»
او همچنین خاطرنشان کرد: «تازمانی که گرفتار این باشیم رجل سیاسی به معنای مرد است یا زن، نمی‌توانی پاسخگوی نیاز امروز جامعه بشیم بنابراین نمی‌توانیم مدعی این باشیم که قانون ما یک قانون فراگیر، کامل و عدالت محور است.»
بروجردی با اشاره به توانایی زنان برای تصدی مسئولیت ریاست جمهوری در ایران، اظهار کرد: «ما زنان دلسوز زیاد داریم تا اثبات کنند این جایگاه، فقط جایگاه مردان نیست اما باید بازخورد شورای نگهبان را ببینیم.»
او متذکر شد: «بسیاری از زنان هستند که در جایگاه رئیس‌جمهوری می‌توانند حضور داشته و فعالیت‌های بسیاری موثری را انجام دهند اما شورای نگهبان این باور را ندارد. همین مساله باعث می‌شود که آرام آرام، باور جامعه تغییر کرده و به این نتیجه برسد که به راستی یک زن نمی‌تواند به عنوان رئیس‌جمهوری فعالیت کند.»
رئیس کتابخانه ملی همچنین در خاتمه درباره نوع مواجهه احتمالی جامعه با کاندیداتوری زنان برای تصدی مسئولیت ریاست جحمهوری در ایران بیان کرد: «اگر فضا برای حضور زنان مهیا شود، این احتمال وجود دارد که جامعه برای تجربه یک‌مدیریت جدید، به انتخاب زنان روی آورد. در این میان احزاب هم باید از زنان حمایت کنند تا جامعه نسبت به مساله کاندیداتوری زنان واکنش منفی نشان ندهد و همه بدانند که مهم این است که فرد شایستگی لازم را برای تصدی مقام ریاست جمهوری داشته باشد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد