شما اینجا هستید

اقتصادی » فنآوری می تواند زنجیره تأمین شما را تقویت کند

موسى احمدزاده- عضوهیات مدیره اتاق بازرگانى ایران، کانادا و استرالیا

موسی احمدزاده، عضو هیات رییسه کمیسیون عطر و ادکلن ایران در یادداشتی برای «وطن روز» می‌نویسد: طبق نظرسنجی ماه مارس (اسفند) توسط موسسه مدیریت زنجیره تأمین، تقریباً ۷۵ درصد از شرکتهای آمریکایی گزارش اخلال در زنجیره تأمین به دلیل مسائل مربوط به ویروس کرونا را گزارش کردند. قبل از همه گیری، انعطاف پذیری زنجیره تأمین در اکثر صنایع به طور جدی آزمایش نشده، حداقل در حدی که اخیراً انجام شده است. امروزه، تعریف انعطاف پذیری زنجیره تأمین به طرز چشمگیری تغییر کرده که شامل تنوع جغرافیایی، همچنین دید و ظرفیت مازاد برای همه چیز از مواد اولیه تا کالاهای نهایی است.
آنچه که سازمانها در ابتدای شیوع بیماری همه گیر کرونا به آن احتیاج داشتند و همچنان نیز به آن احتیاج خواهند داشت، روشی مطمئن برای پیش بینی موارد Covid-19 و همچنین سطح عرضه فعلی، میزان سوختن محصول و چالشهای تأمین منابع است که با فناوری و داده های مناسب، این امکان وجود دارد.
در اینجا چهار روش در جهت کمک فناوری سازمان ها برای ایجاد یک زنجیره تأمین قوی تر و فعال تر معرفی می‌شوند:

۱.قابلیت مشاهده جامع زنجیره تأمین
دهه های اخیر رشد چشمگیری در تجارت جهانی و در نتیجه افزایش زنجیره های تأمین پیچیده داشته است. تعداد کمی از سازمان ها احتمالا شبکه تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و سایر متخصصان تدارکات را ارزیابی می کنند که همگی در انجام واقعی معامله پاسخگو هستند. با این حال ۶۸ درصد از اختلالات محصول در نتیجه سیگنالینگ تقاضای ضعیف است. در میان این چشم انداز، عنصر اساسی موفقیت زنجیره تأمین، دسترسی به داده های دقیق و شفافیت در کل زنجیره تأمین است.
به عنوان مثال، در زنجیره تأمین مراقبت های بهداشتی، اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی، افزایش تقاضا همراه با ممنوعیت صادرات از کشورهایی که بیش از ۸۰ درصد ماده اولیه تهیه شده در تجهیزات محافظت شخصی PPE را تأمین می کنند، به کمبودهای گسترده منجر شد. در بسیاری از نقاط، منابع PPE با ارزش دو هفته در ماه فوریه (بهمن) به موجودی فقط چند روزه تا ماه مارس (اسفند) کاهش یافت.
داده های به موقع مربوط به کل زنجیره تأمین، سازمان ها را قادر می سازد تا تقاطع تقاضا و عرضه خود را با اطمینان، محصول با اطمینان موثرتر و پایدارتر شناسایی و خطرات احتمالی را با تأمین کنندگان بهتر تشخیص دهند. با استفاده از یک پلت فرم قابل اعتماد تجزیه و تحلیل زنجیره تامین، داده های قابل اعتماد و دقیق لازم برای سازمان ها در شناسایی مناطق آسیب پذیری محصول و معرفی پادمان ها، خواه تحمل اختلالات کوچک یا همه گیرها را داشته باشند، ارائه می شود.

۲.به طور موثر یک شبکه تامین کننده پیچیده را مدیریت کنید
در کنار یک شرکت بزرگ چند وجهی، هزاران فروشنده در چندین سایت و منطقه کار می کنند. به عنوان نمونه، لیست اصلی فروشندگان سیستم مراقبت های بهداشتی می تواند شامل ۶ هزار سازمان مجزا باشد.
قابل درک است که بسیاری از سازمان ها برای مدیریت هزاران تامین کننده و قراردادهای مرتبط با آنها، با پیگیری فعالانه خدمات انجام شده و همچنین فاکتورگیری و پرداخت به موقع، منابع کافی ندارند. برای مدیریت بهتر این فروشندگان و کاهش ریسک، سازمان ها به یک استراتژی جامع در خدمات شخص ثالث نیاز دارند. یک راه حل پیچیده بستر خرید است که از داده های زمان واقعی برای مدیریت دقیق‌تر قراردادهای فروشنده، تأیید خدمات، صورت‌حساب و پرداخت خودکار و مدیریت هزینه های زنجیره تأمین، در یک مکان استفاده می کند. این راه حل یکپارچه و خودکار یک حلقه مهم و در عین حال غایب در کنترل کل هزینه های سازمانی و امکان فعالیت های کارآمد است.

۳.شرکای زنجیره تأمین را با دقت مشخص و درگیر کنید
تنوع تأمین کننده در سال ۲۰۲۰ معنای کاملاً جدیدی پیدا کرد. بررسی های اخیر نشان می دهد که بیشتر مصرف کنندگان می خواهند از مشاغل کوچک جامعه حمایت کنند و تامین کنندگان متنوع شکاف مهم در زنجیره تأمین را پر می کنند.
اندازه و چابکی به آنها این امکان را می دهد که پروژه ها را سریع به عقب برگردانند و در عین حال به طور منظم خدمات و محصولات با ارزش افزوده ارائه دهند. در مراقبت های بهداشتی، تنوع تأمین کننده، یک مولفه بنیادی است که شامل بهبود و برابری، ایجاد اعتماد بین بیماران و ارائه دهندگان و بهبود نتایج سلامت است. اما حتی وقتی تأمین کنندگان متنوعی به مهمترین مسائل امروزی پرداخته اند، تفکیک هزینه های گوناگون و شناسایی تأمین کنندگان متنوع واجد شرایط برای سازمان ها اغلب دشوار است.
برای حل این مسئله، سازمان ها می توانند از فناوری بهینه سازی خدمات شخص ثالث استفاده کنند که تجزیه و تحلیل تنوع را انجام می دهد و در واقع امکان اندازه گیری هزینه های مختلف تأمین کننده و ارزیابی و فعال سازی قراردادهای جدید را از یک سیستم عامل فراهم می کند. این فناوری به قراردادهای سریعتر با شرکای گوناگون، بهبود شفافیت خرید و در نهایت به رفتارهای عادلانه تر تجاری قدرت می بخشد.

۴.فناوری اهرم به عنوان یک سیستم هشدار زودرس
شیوع Covid-19 تقاضای فزاینده محصول را در صنایع مختلف، از دستمال توالت گرفته تا لپ تاپ، آرد و ضدعفونی کننده دست، ایجاد کرد. برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، افزایش تقاضا برای PPE و سایر تجهیزات و داروهای حیاتی به ویژه نگران کننده بود. تا همین اواخر، بیمارستانها عمدتاً در ترجمه موجهای محلی Covid-19 به اطلاعات فوراً معنی دار در مورد ظرفیت و تجهیزات، خودشان عمل می کردند. اما اکنون، ارائه دهندگان از فناوری برای آگاهی بهتر از سرعت شیوع ویروس و منابع مورد نیاز آنها در هر نقطه از پیشرفت بیماری، استفاده می کنند.
این فناوری جدید از قابلیت های نظارت، به‌صورت خودکار و بیدرنگ استفاده می کند. ارائه هشدارهای اولیه، پیش بینی موج و کمک به سازمانها برای برنامه ریزی پاسخها و منابع هماهنگ در جایی که بیشترین نیاز به آنها است.
وقتی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی محلی می توانند بستری شدن در بیمارستان را پیش بینی کنند، باعث ایجاد یک تأثیر موج مثبت و کاهش فشار در زنجیره های تأمین بین صنعت، اطمینان از مراقبت های پاسخگوتر در بین جوامع و کمک به باز نگه داشتن مشاغل و مدارس می‌شود.

زنجیره تأمین خود را تقویت کنید
با زنجیره تأمین مجهز به فناوری، سازمان‌ها می توانند محصولات و لوازم حیاتی را بهتر تخصیص دهند در حالی که در هزینه‌ و وقت صرفه جویی می کنند.
برای بیش از دو دهه، پلت فرم فناوری قوی Premier و تخصص زنجیره تأمین، یک نقطه اتصال مطمئن برای اعضا، تأمین کنندگان، تولید کنندگان، توزیع کنندگان و دولت فراهم کرده است. روشهای خرید مبتنی بر شواهد مبتنی بر داده ما، پایداری زنجیره تأمین و دسترسی به کالاهای با کیفیت بالا را که سازمانها اکنون و در آینده به آنها نیاز دارند، امکان پذیر می سازند.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد