شما اینجا هستید

تیتر یک » قالیباف : دلال ها در راس عواید بودجه ۱۴۰۰

بودجه‌ ارائه شده دولت به نحوی است که بیشترین عواید و منافع نصیب دلال‌ها خواهد شد و ثمره کسری بودجه‌ آن برای مردم چیزی جز تورم سنگین نیست.
به گزارش وطن روز به نقل از مهر، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سالروز قیام مردم قم، گفت: این سخنان به عنوان فصل‌الخطاب، نقشه راه پیگیری مطالبات مردم را برای همه ما مسئولین جمهوری اسلامی روشن کرد.
وی بیان کرد: برای همگان آشکار شد که راهبرد اصلی کشور در مواجهه با دشمن بی اثر کردن تحریم‌ها است که مقدمه رفع تحریم‌ها نیز محسوب می‌شود و برای رفع تحریم‌ها نیز باید تولید قدرت کرد. تولید قدرتی از جنس آنچه دانشمندان هسته‌ای به خصوص دانشمند عزیز و سرافراز شهید محسن فخری زاده انجام دادند.

برجام توافقنامه مقدسی نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: منطقی، درست و عقلایی دانستن قانون لغو تحریم‌ها از سوی ایشان، مهر تاییدی است بر آنکه این قانون ظرفیت مناسبی برای این هدف ایجاد و نظام محاسباتی دشمن را اصلاح می‌کند که دوران اعمال تحریم‌های بی هزینه‌بر به پایان رسیده است.
قالیباف تاکید کرد: جبهه غرب باید بداند که حقوق ملت ایران را به رسمیت بشناسد و اگر فشاری به مردم ایران وارد کرد، باید خود را آماده پرداختن هزینه متناسب با آن کند. برجام برای ما توافقنامه‌ای مقدس نیست بلکه با شروطی مورد پذیرش جمهوری اسلامی قرار گرفته تا تحریم‌ها را رفع کند، لذا بازگشت آمریکا به برجام برای ما اهمیتی ندارد بلکه برای ما فقط و فقط رفع عملی و قابل لمس تحریم‌ها موضوعیت دارد.
وی ادامه داد: ما بدون اینکه به دنبال خروج از برجام باشیم، براساس مواد ۳۶ و ۳۷ برجام حق داریم در برابر اجرا نشدن تعهدات طرف مقابل، تعهدات خودمان را اجرا نکنیم، لذا با قاطعیت اعلام می‌کنیم ایران زمانی تعهدات خود را اجرا می‌کند که آنها نیز تعهدات خود را عمل کنند و همه تحریم‌های برجامی و دستورات اجرایی رئیس جمهور آمریکا را رفع کنند.

امضای «بایدن» هم برای ما تضمین نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امضای «بایدن» هم برای ما تضمین نیست، تصریح کرد: تجربه بدعهدی دوره دولت اوباما-بایدن نشان داد که نباید به رفع حقوقی و کاغذی تحریم‌ها دلخوش کرد و از نظر مردم ایران، زمانی تحریم‌ها، برداشته شده است که بتوانیم نفت خود را بفروشیم و با ارز حاصل از فروش آن از طریق سازوکار رسمی بانکی، نیازهای مردم ایران را تامین کنیم و تولیدکنندگان و بازرگانان ما در دنیا تجارت کنند در این صورت ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل می‌کند.
قالیباف با بیان اینکه مجلس، فرصت سازی برای رفع تحریم‌ها را در دستور کار خود قرار داده است، اظهار داشت: مجلس ریل گذاری برای بی اثرکردن تحریم‌ها را راهبرد اصلی خود می‌داند که مهمترین اقدام تاکید بر اصلاح ساختار بودجه به عنوان سند مالی کشور است که در آن می‌توان با کاهش و شفافیت کسری بودجه، تورم بیش از حد را کنترل کرد و با رویکرد ضدتبعیض و اشتغال زا، مسیر اقتصاد سال آینده کشور را به نفع مردم و کارآفرینان جهت داد.

بودجه ارائه شده بیشترین عواید را نصیب دلال‌ها می‌کند

وی با اشاره به لایحه بودجه سال آینده گفت: لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت به نحوی تنظیم شده است که بیشترین عواید و منافع نصیب دلال‌ها و سودجویان خواهد شد و ثمره کسری بودجه آن برای مردم چیزی جز تورم سنگین و گرانی افسارگسیخته نیست.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: توزیع میلیاردها دلار ارز ترجیحی، نه تنها مانع گران شدن کالاها نشده است که مستقیماً جیب و سفره مردم را هدف گرفته بود، چرا که منابع ارزی کشور که می‌توانست مستقیماً به بهبود معیشت مردم و پر شدن سفره آنان کمک کند، به نحوی توزیع شد که دلال‌ها و رانت خوارها را چاق‌تر کرد.
قالیباف متذکر شد: در سالیان گذشته به نام کالاهای اساسی، میلیاردها دلار ارز دولتی به برخی واردکنندگان داده شده که متاسفانه آثار آن در سفره و معیشت مردم بسیار ناچیز بوده و منافع آن به جیب عده‌ای محدود و خاص رسیده است و میلیاردها دلار ارز ۴۲۰۰ برای کالاهای اساسی توزیع شد اما مردم همچنان شاهد گرانی این کالاها بودند.
وی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی می‌خواهد این رویه نادرست را اصلاح کند و این یارانه کالاهای اساسی را مستقیم در انتهای زنجیره به خود مصرف کننده بدهد و زیان رفاهی خانوارها به ویژه قشر ضعیف جامعه را جبران و از هدررفت منابع بیت المال جلوگیری کند که این تصمیم، به نفع کلیت جامعه و مردم است و قطعاً دلالان و رانت خواران صدایشان بلند خواهد شد.

سیاست‌های دولت در قمیت ارز موثر است

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: البته دلسوزانی هم ممکن است نگران باشند که به آنها اطمینان خاطر می‌دهم که قیمت ارز روی هیچ کاغذی به صورت دستوری تعیین نمی‌شود و اگر قیمت اینچنین بود، مسئولان بانک مرکزی باید به سرعت و سهولت از این امکان استفاده می‌کردند. واقعیت آن است که مجموعه‌ای از سیاست‌های پولی، مالی، ارزی و تجاری دولت و در واقع عملکرد اقتصادی دولتمردان در طول زمان در قیمت ارز موثر است.
قالیباف اضافه کرد: قیمت واقعی ارز امروز را باید از مردم پرسید که نتیجه سیاست‌ها و عملکرد مسوولان است، پس دولت محترم نباید توقع داشته باشد گندم بکارد و جو درو کند! در کنار اصلاح ساختار بودجه برخی تجربه‌های پیشین نشان داد که سیاستگذاری‌های اقتصادی تا چه حد می‌تواند در زندگی جاری مردم موثر باشد.
وی تصریح کرد: به گفته مسئولان دولتی ذی‌ربط، با نهایی شدن قانون مالیات بر خانه‌های خالی برای مبارزه با محتکران مسکن، میزان عرضه مسکن ۳۰ درصد افزایش می‌یابد که این امر می‌تواند موجب کنترل و مهار افزایش قیمت اجاره‌بها شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت اجرایی شدن دقیق و کامل قانون، محتکران مسکن را مجبور به عرضه صدها هزار خانه خالی به نفع مردم خواهد کرد و این خود نمونه‌ای است از اینکه با مدیریت کارآمد چگونه می‌توان زندگی را برای مردم آسان‌تر کرد و اثر تحریم‌ها را کم کرد.
قالیباف تصریح کرد: البته ریل گذاری اصلی مجلس برای مسکن، طرح جهش تولید مسکن است که به عنوان پیشران اقتصاد، اشتغال زاییِ قابل توجهیِ را نیز به همراه خواهد داشت.
وی با اشاره به سفر اخیر خود به چهارمحال و بختیاری، گفت: از مردم خونگرم و ولایتمدار چهارمحل و بختیاری تشکر می‌کنم و طی ماه‌های اخیر با تلاش نمایندگان مسائل و مشکلات چهارمحال و بختیاری در همه حوزه‌ها استخراج شده و تصمیمات مهمی برای رفع مشکلات آنها اتخاذ شده است.
وی تصریح کرد: ایران زمانی قوی خواهد شد که اگر امکاناتی هست، همه با هم عادلانه از آن استفاده کنیم و اگر فشار و سختی و دشواری هم هست، همه مثل هم آن را تحمل کنیم، نه آنکه عده‌ای از امکانات برخوردار شوند و عده دیگری فشارها و سختی‌ها را تحمل کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین حادثه بسیار تلخ سانحه سقوط هواپیمای اوکراین را به تمامی بازماندگان شهدای این اتفاق تسلیت عرض می‌کنم و برای آن شهدا علو درجات از خدای منان مسالت می‌کنم.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد