شما اینجا هستید

مطالب تولیدی » لیگ بسکتبال در سایه حواشی کرونا و میزبانی تهران

گروه ورزشی- السا استرون

رقابت‌های فصل جدید لیگ برتر بسکتبال در شرایطی از روز ۱۵ آبان استارت می‌خورد که شیوع ویرورس کرونا باعث تفاوت این لیگ با دوره‌های قبل شده و حالا مدعیان این مسابقات برای قهرمانی راه سختی را در پیش دارند.
شانزده تیم حاضر در این دوره از مسابقات، با توجه به مقامی که در جدول فصل نیمه‌تمام گذشته کسب کردند، در دو گروه هشت تیمی و به صورت نیمه متمرکز به میزبانی تهران، مسابقات‌شان را انجام می‌دهند. مسابقات این دوره از لیگ برتر بسکتبال مردان همانند والیبال در سالن‌های خالی از تماشگر برگزار می‌شود و شیوع کرونا لیگ برتر زنان را به تعویق انداخته است. تیم‌های شهرداری گرگان، پالایش نفت آبادان، آویژه صنعت پارسا مشهد، اکسون تهران، رعد پدافند هوایی مشهد، شورا و شهرداری قزوین، آفتاب زاگرس اهواز و صنعت مس رفسنجان در گروه الف، و در گروه ب، تیم‌های بسکتبال  شیمیدر قم، مهرام تهران، شهرداری بندرعباس، ذوب آهن اصفهان، صنعت مس کرمان، کوچین آمل، آینده سازان و نیروی زمینی به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

*حواشی مشترک لیگ بسکتبال و والیبال
با این حال برگزاری این مسابقات به‌صورت متمرکز در تهران، باعث ایجاد حواشی و اعتراضاتی شده و همین اعتراضات را تیم‌های شهرستانی حاضر در لیگ والیبال، مانند بسکتبال نیز داشتند. برخی از تیم‌های شهرستانی معتقدند، که چرا با توجه به وضعیت قرمز همه شهرهای کشور از لحاظ شیوع کرونا، مسابقات باید در تهران که وضعیت بحرانی از نظر شیوع کرونا دارد، برگزار شود و این امتیاز پایتخت در برگزاری مسابقات حق آنها را ضایع می‌کند.
بحث پرداخت حق فدراسیون توسط تیم‌ها نیز مطرح است که باعث شده فعلا فدراسیون با ۳ از ۵ بودن بازی‌های پلی‌آف مخالفت کند و بازی‌ها ۲ از ۳ باشد مگر اینکه حق فدراسیون توسط تیم‌ها داده شود. همچنین بعد از ورود تعداد قابل‌توجهی بازیکن خارجی به لیگ بسکتبال برخی که اغلب نزدیک به حوزه فوتبال بودند این انتقاد را مطرح کردند که چرا برای بسکتبال ارز جهت جذب بازیکن خارجی هست ولی برای فوتبال نه؟
از سوی دیگر، با توجه به اردوی تیم ملی که بلافاصله بعد از شروع لیگ آغاز می‌شود هم نگرانی‌هایی وجود دارد. اینکه آیا از دل این لیگ، تیم ملی قدرتمندی بیرون می‌آید یا خیر؟ همه این حواشی و پرسش‌ها باعث شده که لیگ برتر بسکتبال امسال هنوز شروع نشده، با اما و اگرهای زیادی همراه باشد. موضوعی که یک کارشناس بسکتبال آنها را رد می‌کند و معتقد است که برگزاری مسابقات در این شرایط و با توجه به نزدیک بودن مسابقات المپیک، بهتر از برگزار نشدن آن برای یک فصل است و هیچ تیمی نمی‌تواند خود را قهرمان زودهنگام مسابقات معرفی کند.

*اگر لیگ برگزار نشود، فقط بسکتبال آسیب نمی‌بیند
افشین رضاپور در ادامه به «وطن روز» گفت: از اوایل دهه ۹۰ ورزش بسکتبال ایران، دچار یک شیب نزولی شد و تا سال گذشته این شیب نزولی خود را در لیگ برتر نشان می‌داد. همه تیم‌هایی که امروز در لیگ برتر حضور دارند وارث شش تا هفت سال وضعیت خراب ورزش بسکتبال هستند و آنها بهتر از هر فرد دیگری می‌دانند که رکود در این ورزش تا چه اندازه می‌تواند برای تیم ملی کشور آسیب‌زا باشد. اما حالا شرایط متفاوت است و با آمدن بازیکنان خارجی با کیفیت و با توجه به استقبال اسپانسرها، ورزش بسکتبال ایران نسبت به سال‌های پیش پوست اندازی کرده و از لحاظ کیفی و سخت افزاد شرایط بهتری را دارد. با این حال اگر لیگ برتر در سایه شیوع کرونا برگزار نشود، ممکن است این روند متوقف شود و دوباره به شرایط رکود برسیم و برگزار لیگ برتر کار بزرگی است. پاندمی کرونا برای همه دنیا است و شما ببینید که آیا لیگ بسکتبال آمریکا، ایتالیا و فرانسه که امروز مانند ما شرایط بسیاری بدی دارند، تعطیل شده است؟ شک نکنید با توجه به روند حاضر و مسابقات پیش روی المپیک همه تیم‌های جهان با سطح پایین‌تری در مسابقات حاضر می‌شوند و این امر مختص ورزش ما و لیگ بسکتبال و تیم ملی ایران نیست. کما اینکه قبلا هم اشاره کردم برگزاری لیگ بسکتبال به تیم ملی ایران در المپیک ۲۰۲۱ توکیو کمک خواهد کرد.‌‌
وی در رابطه با اعتراض تیم‌های شهرستانی به برگزاری مسابقات به صورت متمرکز در تهران نیز خاطر نشان کرد: این مشکلی است که کرونا برای ورزش به‌وجود آورده؛ دست من و شما نیست که نمی‌توانیم طبق شرایط عادی مسابقات را برپایه برنامه‌هایمان و روال عادی کشور برگزار کنیم.‌
افشین رضا پور در پاسخ به این سوال که آیا رقابت‌های پلی‌آف که بخش مهم لیگ است به صورت ۳ برد از ۵ بازی برگزار می‌شود؟ گفت: داستان از این قرار است که هر سال هفت درصد قرارداد بازیکنان، مربیان و کادر فنی کسر می‌شود و به فدراسیون پرداخته می‌شود. نمی‌دانم ولی انگار که از سنوات گذشته یا امسال یک مقدار از این پول‌ها باقی مانده و سهم فدراسیون پرداخت نشده است. من زیاد به این مساله اعتقاد ندارم چون به نفع بسکتبال است که بازی‌های پلی‌آف ۳ از ۵ باشد. یعنی اگر قرار باشد حتی فدراسیون هم تحت فشار قرار بگیرد، شکل برگزاری ۳ از ۵ هم شانس را دور می‌کند، چون در رقابت ۲ از ۳ ممکن است شانس یک مقدار دخیل باشد و هم اینکه جذابیت‌ها زیاد می‌شود. تعداد بازی‌های بیشتر در پلی‌آف با این پیش‌فرض که مسابقات با  دو گروه و تعداد پایین بازیها برگزار می‌شود، وضعیت را بهتر می‌کرد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد