شما اینجا هستید

اقتصادی » محدودیت‌های کرونایی و تهدید اقتصاد یک شهر

گروه اقتصادی- نفیسه زمانی نژاد

اعمال محدودیت‌های چند روز اخیر ستاد مقابله با کرونا برای مشاغل مختلف در راستای کاهش شیوع کوید ۱۹، ازجمله چالش‌هایی است که اقتصاد کشور با آن مواجه است. محدودیتی که بسیاری براین اعتقاد هستند، راهکار اصلی مقابله با این ویروس نیست.
با گذشت ۹ ماه از آغاز اپیدمی کرونا هنوز هم مشاغلی موفق به بازگشت به شرایط قبلی خود نشده‌‌اند، به ویژه در این روزهای سیاه کرونایی که هر از چند گاهی با اعلام خبر ستاد کرونا، با تعطیلی کسب‌وکارهایی مواجه می‌شویم که با اعمال این محدودیت‌ها مراکز پُرخطری در استان‌های مختلف مانند استخرها، باشگاه‌ها، تالارها، سالن‌های ورزشی، سینماها، موزه‌ها، چایخانه‌ها، کافی‌شاپ‌ها، بازارهای محلی، گیم‌نت‌ها، جمعه‌بازارها، شنبه‌بازارها و دوشنبه‌بازارها، پارک‌ها و تفرجگاه‌ها، باغ‌وحش‌ها و شهربازی‌ها تعطیل می‌شوند.
و البته دراین ‌بین، مشاغلی هم از این رهگذر، خسارات بیشتری را متقبل می‌شوند. مشاغلی که با ورود ویروس کرونا به دلیل ارتباط مستقیم با سلامت افراد با کسادی روبرو شدند. چراکه ضریب بالای کشندگی بیماری درکنار مسری بودن شدید آن و توصیه‌های مکرر بهداشتی باعث شده برخی از مشاغل با افت شدیدی مواجه شوند و با اعمال محدودیت‌های ستاد مقابله با کرونا، شرایط بسیار بحرانی‌تری هم پیدا می‌کنند .
بر این اساس عده‌ای معتقدند که چنین قوانین محدودکننده‌ای شاید در کوتاه‌مدت، توان مقابله موقت با ویروس را داشته باشد ولی قطع کننده زنجیره این ویروس نیست و فقط سلامت اقتصادی جامعه را به خطر می‌اندازد.

*تعطیلی اقتصاد شهری، زیان‌آور است
واقعیت آن است، در حالی تأثیرات شیوع کرونا بر فعالیت واحدهای صنفی روزبه‌روز عمیق‌تر می‌شود که اقتصاد ایران، مدت‌ها قبل از شیوع این ویروس نیز گرفتار فشارهای ناشی از تحریم‌ها، رشد منفی اقتصادی، افزایش نرخ دلار و…شده بود و این مصائب رشد نرخ تورم را افزایشی و در برابر درآمد و قدرت خرید بسیاری از خانوارها را کاهش داده بود. در چنین شرایطی، هزینه‌های تحمیل‌شده در اثر کرونا، کاهش تولید، افت تجارت جهانی، بسته بودن مرزها و.. نه‌تنها ایران بلکه همه دنیا را با شرایط پیچیده‌تری مواجه کرده است.
حالا با توجه به این وضعیت سؤال آن است که محدودیت‌های کرونایی تا چه میزان می‌تواند بر کسب‌وکارها آسیب وارد نماید؟ و تا چه حد در کشوری که با تحریم‌ها، تورم ، گرانی ارز و… مواجه است، می‌توان مانع فعالیت کسب‌وکارهای خرد شد؟ سوال دیگر آنکه چه حمایت‌هایی از سوی مسئولان طی این مدت
انجام‌گرفته تا این فعالان محدودشده بتوانند معیشت خود را تأمین کنند؟
احمد شاکران، کارشناس اقتصادی در گفتگو با «وطن روز» می‌گوید: آسیب‌های اقتصادی کرونا تقریباً شامل همه مشاغل و همه نقاط دنیا می‌شود. اما یک تفاوتی دراین‌بین وجود دارد، آنکه ایران شرایط اقتصادی خاصی دارد و برخی از مشاغل چون کسب‌وکارهای خدماتی در زمان‌های قرنطینه خسارت بیشتری می‌بینند.
وی تصریح می‌کند: در چند ماه ابتدایی شیوع کرونا که با قرنطینه کلی کشور مواجه شدیم، بسیاری از کسب‌وکارها تعطیل شدند و هنوز هم نتوانسته‌اند به شرایط عادی بازگردند. اکنون نیز با محدودیت‌های چندروز اخیر، این مشاغل وارد شرایط دشوارتری می‌شوند.
این کارشناس با تأکید دوباره بر آسیب جدی کرونا بر مشاغل خدماتی می‌گوید: به نسبت بزرگی یک شهر، این آسیب بیشتر است و اقتصاد آن شهر را نیز تحت تأثیر خود درمی‌آورد.
وی می‌گوید: شاید عده‌ای معتقد باشند که با ارائه تسهیلاتی بتوان جبران چنین محدودیت‌هایی را نمود. ولی در پاسخ باید گفت حتی اقتصادهای بزرگ دنیا هم که بسته‌های حمایتی زیادی برای مشاغل خود تعریف کردند، نخواستند در طولانی‌مدت آسیب‌های این ویروس را کنترل کنند و اغلب به این نتیجه رسیدند که تعطیلی اقتصاد یک شهر، بدون فایده وزیان بار است.
شاکران خاطرنشان می‌کند: به‌این‌ترتیب با چنین راهکارهایی نه‌تنها نمی‌توان مانع شیوع ویروس شد بلکه وضعیت اقتصادی جامعه نیز تهدید می‌شود. ازاین‌رو می‌بایست در اندیشه تدابیر بلندمدت برای کنترل ویروس، بدون لطمه وارد آمدن به فعالیت‌های اقتصادی باشیم.

*راهکار اصلی فرهنگ‌سازی است
رسول جهانگیری، عضو اتاق اصناف ایران نیز در گفتگو با «وطن روز» می‌گوید: راهکار مقابله با کرونا تعطیلی اصناف نیست بلکه نظارت و فرهنگسازی گسترده در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی راه‌حل مؤثر است.
این مسئول بیان می‌کند: بر اساس اعمال محدودیت‌ها معمولاً مراکزی چون کافه‌ها ،قهوه‌خانه‌ها و چایخانه‌ها، آرایشگاه‌های زنانه، گیم نت‌ها به مدت چند روز تعطیل می‌شوند. و می‌افزاید: شاید گفته شود کرونا مرتبط با همه کشورهاست و در همه جای دنیا از چنین محدودیت‌هایی برای کنترل این ویروس استفاده می‌شود اما قابل‌تأمل است که شرایط اقتصادی ایران، تحریم‌ها و نوسانات ارزی که در کشور ما وجود دارد در دیگر نقاط حاکم نیست بنابراین با وجود چنین شرایطی، راهکار تعطیلی برای اقتصاد ما نمی‌تواند پاسخگو باشد. وی یادآور می‌شود: اگرچه این محدودیت‌ها در مقابله با ویروس تأثیرگذار هستند ولی راهکار اصلی نیست بلکه راه‌حل صحیح فرهنگ‌سازی برای رعایت اصول بهداشتی است.
جهانگیری تصریح می‌کند: تدابیری چون الزام به استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و نحوه پذیرش ارباب‌رجوع در هر صنفی می‌تواند در قطع زنجیره این ویروس تأثیر قابل‌توجهی داشته باشد.

*حمایت‌های دولت لازم است
رضایی فر، فعال اقتصادی دراین‌باره به «وطن روز» می‌گوید: تعطیلی ۲ ماهه ابتدایی ورود کرونا خسارت بزرگی بر واحدهای صنفی وارد آورد که بیکاری تعداد زیادی از کارگران از عمده‌ترین این زیان‌ها بود. درواقع ناتوانی در پرداخت دستمزد و حقوق، به دلیل عدم فعالیت، باعث شد برخی مراکز، کارگران خود را تعدیل کنند و پس‌ازآنکه دوباره آغاز به فعالیت هم نمودند به دلیل تداوم این رکود با حداقل نیرو در حال فعالیت بوده‌اند و البته شرایط مالی مردم هم مزید بر علت شده و بر کسادی دامن زده است.
وی براین باور است، باوجود وضعیت بحرانی که برای تعدادی از واحدهای صنفی به وجود آمده تنها راهکار حفظ واحدهای صنفی و جلوگیری از تعدیل بیشتر کارگران در شرایط محدودیت‌ها، حمایت دولت است درغیراین صورت ادامه فعالیت کسب‌وکارهایی که تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرارگرفته‌اند، غیرممکن خواهد بود.
در پایان وی از راه‌حل‌هایی چون، بخشش‌های مالیاتی، تخفیفات بیمه‌ای، وام‌های کم‌بهره و با تنفس و..نام می‌برد تا شاید در این روزهای کرونایی که برشدت این ویروس هم افزوده‌شده است بتوان گره‌ای از مشکلات اصناف آسیب‌دیده گشود.

*راهکار اصلی چیست؟
موضوع قابل‌بحثی که در رابطه با ویروس کرونا و تاثیرش بر مشاغل وجود دارد آنکه این ویروس همه دنیا را درگیر خودکرده و معیشت همه بشر به‌ واسطه آن آسیب‌دیده است و این موضوع تنها مختص کشور ما نیست. اما دولت‌ها وظیفه‌دارند جامعه خودشان را توجیه و اقناع کنند تا نارضایتی اجتماعی عمق پیدا نکند، همان‌گونه که در بسیاری از کشورها، دولت‌ها با اقداماتی مانع شدت خسارات به مردم شده‌اند.
حال در کشوری که با شرایط اقتصادی ناخوشی درگیراست، در این روزگاری که این مهمان ناخوانده واردشده و محدودیت‌هایی در فعالیت بخشی از اصناف به وجود آمده، واضح است که تعطیلی مشاغل با آسیب‌های معیشتی و اقتصادی زیادی همراه خواهد بود.
و در آخر همچنان این نکته باقی است که صاحبان این مشاغل در ادامه مسیر چه خواهند کرد؟ و چگونه با وجود این شرایط دشوار، همراه خواهند شد؟

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد