شما اینجا هستید

تحلیل خبری » مربیان جوان؛ شجاعت، انگیزه و فوتبال زیبا

گروه ورزشی- وحید استرون

در لیگ برتر فوتبال امسال هفت تیم از مربیان جوانی استفاده کرده‌اند که اولین بار است، سابقه مربیگیری دارند و در شرایطی که میانگین سنی مربیان لیگ برتر ۴۴.۲ سال است، کارشناسان فوتبال نوید تماشای فوتبال‌های زیبایی را در لیگ بیستم داده‌اند.‌
مهدی رحمتی و محرم نوید کیا، کاپیتان‌های سابق شهرخودرو  و  سپاهان، برای اولین بار روی نیمکت این دو تیم می‌نشینند. محمد ربیعی جوان در شرایطی سرمربی ماشین سازی شده که قبلا با این تیم به لیگ برتر صعود کرده بود. مجتبی حسینی دستیار سابق گل‌محمدی نیز سابقه سرمربیگیری در لیگ دسته یک را در کارنامه خود دارد و در تجربه نخست خود روی نیمکت نفت مسجد سلیمان می‌نشیند. همچنین رحمان رضایی در اقدامی که هیچکس فکرش را نمی‌کرد سرمربی تیم ذوب آهن شد. امروزه فوتبال ایران همانند فوتبال جهان، تمایل کمتری به مربیان مو سپید کرده و متعلق به چند دهه گذشته دارد. اتفاقی که در سال ۲۰۱۱ میلادی برای چلسی رخ داد و باب ورود مربیان جوان و بازیکنان سابق تیم‌های بزرگ جهان، به عنوان سرمربی شد. زمانی‌که ویلاس-بوآس پرتغالی، سرمربی وقت چلسی به‌دلیل نتایج ضعیف از سوی آبراموویچ، مالک چلسی برکنار شد و بزرگترین شانس و البته شاهین اقبال برروی شانه روبرتو دی ماتئو، بازیکن اسبق چلسی و دستیار ویلاش بوآس نشست و او به صورت موقت هدایت این تیم را برعهده گرفت. چلسی در آن سال قهرمان اروپا شد و فوتبال شجاعانه تیم دی ماتئو  و البته همدلی کادر فنی جوان و بازیکنان، از دلایل قهرمانی آن سال چلسی بود. از آن سال، تیم‌های بزرگ دنیا اقدام به جذب بازیکنان سابق و جوان‌شان به عنوان سرمربی کردند. به اعتقاد کارشناسان، آنها شجاعت بیشتری دارند و هیچ کدام به فکر دفاع کردن، نیستند.


امسال نیز لیگ بیستم با مربیان جوان کار خود را آغاز کرده و در این بین مُسن‌ترین مربی لیگ برتر، پرافتخارترین مربی نیز هست و شاید اگر امیر قلعه نوعی سابقه پنج عنوان قهرمانی (با تیم‌های استقلال و سپاهان) و سه عنوان نایب قهرمانی لیگ را در کارنامه خود نداشت، جایش را با ۵۷ سال سن، به یک مربی جوان دیگر در تیم گل گهر سیرجان می‌داد. در طرف مقابل، وحید بیاتلو با ۳۲ سال سن، جوانترین مربی لیگ برتر است که سکان هدایت ماشین‌سازی را برعهده دارد. لیگ برتر مربی جوان کم ندارد، مهدی رحمتی و محرم نویدکیا با ۳۸ سال سن و محمد ربیعی ۳۹ ساله، سرمربی ماشین سازی که امروز باید تیمش در مقابل شاگردان محمود فکری ۵۱ ساله، اولین حضور را در لیگ برتر تجربه کنند، از مربیان جوان لیگ برتر به حساب می‌آیند. یحیی گل محمدی (سرمربی پرسپولیس) و رحمان رضایی (سرمربی ذوب آهن) که سابقه پوشیدن پیراهن پرسپولیس را دارند، ۵۱ و ۴۶ سال سن دارند. همچنین وحید فاضلی، سرمربی نساجی مازندران ۳۹ سال از عمرش می‌گذرد. دیگر مربیان تیم‌های لیگ برتری دهه چهارم و پنجم عمرشان را سپری می‌کنند و از این حیث، لیگ برتر امسال رکوردار جوان ترین میانگین سنی است.

*یحیی و فوتبال شبیه برانکو
اما این‌که چرا مربیان جوان و در عین حال کم تجربه می‌توانند از نکات جذاب لیگ باشند، با مرور تاکتیک و فلسفه آنها بیشتر به این موضوع پی خواهید برد. لیگ برتر امسال در شرایطی کار خود را آغاز می‌کند که قانون عدم به‌کارگیری مربیان خارجی و پیشینه ناموفق مربیان باتجربه داخلی، باعث شد مدیران تمایل بیشتری به همکاری با مربیان جوان داشته باشند. در جایی که مهدی رحمتی پس از یک سال حضور در باشگاه شهرخودرو، از فوتبال خداحافظی کرد و بلافاصله روی نیمکت این تیم مشهدی نشست، یا یحیی گل‌محمدی، برای دومین بار پرسپولیس را به فینال لیگ قهرمانان آسیا برد. «آقای ۲-۴-۴» با رفتن کالدرون، مجددا روی نیمکت مربیگری تیم سابقش نشست. تیم یحیی گل‌محمدی که تیم‌هایش شبیه سبک بازی برانکو، فوتبال بازی می‌کنند، مانند مربی سابقه‌اش علاقمند به سیستم ۲-۴-۴ همراه با بازی پرفشار و استفاده از دو مهاجم مرکزی است. تاکتیکی که برانکو در جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴ چین، به‌کار برد و ایران تا مسابقه نیمه نهایی بازی‌ها عملکرد خوبی داشت. اتفاقا در همان مسابقه نیمه نهایی مقابل چین، پنالتی یحیی گل‌محمدی موجب شکست تیم ملی ایران و عنوان سومی در آن بازی‌ها شد.  حالا یحیی با محرومیت آل کثیر، مجبور است تا نیم فصل مسابقات لیگ برتر از مهدی عبدی و آرمان رمضانی، به عنوان دو مهاجم مرکزی پرسپولیس استفاده نماید. البته در برخی از مواقع نیز وحید امیری را در کنار یکی از این دو مهاجم قرار می‌دهد، اما وحید مهاجم نیست و ممکن است ترکیب آنها موفق نباشند، مانند مسابقه دیروز که پرسپولیس با ترکیب امیری- عبدی (تا دقیقه ۶۷) و امیری‌– رمضانی، نتوانست نتیجه‌ای بهتر از مساوی صفر- صفر مقابل سایپا کسب نماید.

*اتوبوس زرد یا آبی که دفاع بلد نبود
امیر قلعه نوعی که امسال هدایت تیم گل‌گهر سیرجان را برعهده دارد و پرافتخارترین مربی تاریخ لیگ برتر است، دو نوع عملکرد متفاوت در کارنامه‌اش ثبت شده. زمانی که در لیگ پنجم و در سال ۸۴-۸۵، سرمربی جوان استقلال لقب گرفت، تیمش دفاع کردن بلد نبود و در ۳۰ مسابقه استقلال در لیگ ۴۴ گل به‌ثمر رساند و در نهایت استقلال در همان سال قهرمان لیگ برتر شد. این مربی در هشتمین دوره لیگ برتر نیز روی نیمکت استقلال نشست و آبی پوشان در ۳۴ مسابقه ۷۷ گل به ثمر رساندند که در رده‌بندی جهانی همان سال، استقلال بعد از بارسلونا و یک تیم از برزیل، سومین تیم تهاجمی جهان شد و بار دیگر جام قهرمانی لیگ برتر را بر روی سر برد. از آن سال سیستم ۳-۵-۲ معروف قلعه نوعی پایه گذاری شد، اما در سال‌های اخیر که او سرمربی تراکتور، ذوب آهن و سپاهان بود به سیستم ۴-۳-۳ و استفاده از یک مهاجم بلند قامت که عمدتا کی‌روش استنلی در نوک پیکان خط حمله ذوب آهن و سپاهان بود، روی آورد. در این سیستم تهاجمی، اما قلعه نوعی به‌کارگیری بال‌های سرعتی، طراحی حمله از کناره‌ها و سانتر بیشتر تمایل دارد تا فوتبال تهاجمی. تنها افتخارش در دو تیم شهر اصفهان، دو مقام نایب قهرمانی است. حالا باید منتظر بازی امروز تیم گل گهر سیرجان مقابل تیم سابق قلعه نوعی یعنی سپاهان باشیم تا ببینیم که او به اتوبوس زرد رنگ تمایل دارد یا فوتبال هجومی آبی که بازی دفاعی بلد نبود.


*فولاد ترسناک نکونام‌
جواد نکونام نیز از مربیان مطرح لیگ برتر است که به اعتقاد کارشناسان، هم خود او و هم تیمش در لیگ بیستم به یک پختگی فوتبالی رسیده است، این مربی ۴۰ ساله که سابقه دستاری کارلوس کی‌روش را در تیم ملی دارد، خیلی زود توانست خود را با آوردن نساجی به لیگ برتر در فوتبال ایران مطرح نماید و تقریبا نتایج خوبی، با این تیم در لیگ برتر گرفت. حالا نام او همانند دوران بازیگریش با احترام گفته می‌شود. نکونام چون خودش یک هافبک دفاعی بود، در دو فصل گذشته تیم‌هایش بیشتر دفاعی بازی می‌کردند، اما در نیم فصل دوم لیگ نوزدهم، تیم فولاد خوزستان یک پوست‎‌اندازی داشت و با فوتبالی تهاجمی، تبدیل به تیمی غافلگیرکننده شد. حالا خیلی‌ها تیم فولاد را مدعی عنوان کسب قهرمانی می‌دانند، تیمی که هم دفاع کردن و هم حمله را در سیستم ۱-۳-۲-۴ خوب بلد است. ترکیبی که در نوک حمله از پریرا استفاده می‌‌شود و پشت سر او احمدزاده، پاتوسی و ساسان انصاری قرار دارند که هر کدام از آنها تعداد زیادی گل در لیگ برتر به ثمر رسانده‌اند. اگر به مسابقه روز گذشته این تیم مقابل ذوب آهن و در اصفهان نگاهی بیندازیم، حملات این تیم پردامنه بود، چه زمانی‌که در دقیقه ۱۰ توسط موسی کولیبالی به گل اول مسابقه رسیدند و چه زمانی که از دقیقه ۷۹، بازی را دو بر یک عقب افتاده بودند و تا دقیقه آخر بازی روی دروازه ذوب آهن حملات گسترده‌ای داشتند تا اینکه در دقیقه ۹۷، ساسان انصاری توانست از روی نقطه پنالتی، بازی را دو بر دو مساوی کند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد