شما اینجا هستید

فرهنگی » مرغ عزائیم و عروسی      

گروه فرهنگی – شیما ناصری

ما مرغِ عزائیم و عروسی، به هر سمت که می‌رویم جز وحشتمان نمی‌افزاید و کارمان ز دور چرخ به سامان نمی رسد.
جمعی از بازیگران تئاتر در گفت و گو با «وطن روز» با بیان مطلب فوق گفتند: در این روزها شاهد این هستیم که برخی از حرفه‌های هنری در جای جای سرزمینمان به دلیل کرونا، این مهمان ناخوانده چندین ماهه کشور، به سمت و سویی کشیده شده که دوستان این حرفه‌ها را با گله و شکایت از حرفه‌ای که در آن فعالیت دارند روبرو کرده است.
از جمله این حرفه‌های هنری تئاتر است که نسبت به بقیه بخش های هنری کمتر دیده شده یا بهتر بگویم نادیده گرفته شده است. بازیگران تئاتر می‌گویند ما تصور می‌کردیم می‌توانیم به این حرفه که علاقه زیادی به آن داریم به عنوان شغل و منبع درآمدی نگاه کنیم، اما اشتباه کردیم و این موضوع با ورود کرونا به کشور به ما خاطرنشان کرد که نمی‌توانیم از این حرفه یک نانِ بخور و نمیری هم بدست بیاوریم.
ما فهمیده‌ایم که نمی‌شود از راه تئاتر درآمدی بدست آوریم و باید بقیه سال‌های عمر خود را در این عرصه بدون آه و ناله سپری کنیم. افراد تازه‌کار در این عرصه باید به فکر شغل دیگری به غیر از تئاتر باشند تا بتوانند امرار معاش نمایند.
افراد قدیمی در عرصه تئاتر اذعان دارند که نسل جدیدالورود به این حرفه اگر به شرایط حاکم بر این هنر توجه داشته باشند آن را به عنوان یک حرفه که از آن بتوانند درآمدی دربیاورند نگاه نخواهند کرد و تمام سعی و تلاش خود را بکار می برند که در کنار این هنر که علاقه وافری به آن دارند شغل دیگری را دست و پا کنند تا آب باریکه‌ای برایشان فراهم باشد و اگر هم عاشق این حرفه نیستند آن را راها کرده و بروند دنبال سرنوشت‌شان در جای دیگری بگردند.
آنها همچنین خاطرنشان کردند اگر کسی این درد و دل‌های ما را سالیان قبل به ما زده بود الان وضعیت‌مان این نبود و به چه کنم چه کنم نمی‌افتادیم و دست از پا درازتر نمی‌نشستیم منتظر که ببینیم آیا هفته بعد قرار است چه اتفاقی برایمان بیافتد و وضعیت تعطیلی سالنهای تئاتر به کجا خواهد رسید.
در آخر نیز به این مطلب اشاره کردند که کسی دلش برای تئاتر نمی سوزد، کسی ما را آدم حساب نمی کند و ما چه توقعی داریم صدای ما به جایی برسد و کسی برای این حرفه راهکاری پیدا کند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد