شما اینجا هستید

سیاسی » مسائل سیاسی را فراموش نمی‌کنیم

بررسی برنامه‌های فراکسیون‌مستقلین مجلس یازدهم در گفت‌وگوی «وطن روز» با رئیس این فراکسیون

 

گروه سیاسی- محبوبه رستمی

رئیس فراکسیون مستقلین مجلس یازدهم که با حدود ۵۰ عضو به تازگی کار خود را در پارلمان آغاز کرده، بررسی مسائل و معضلات اقتصادی موجود در جامعه ایران را اولویت اقدامات این فراکسیون عنوان کرد ولی متذکر شد که فراکسیون مستقلین بررسی مسائل و مباحث سیاسی را نیز فراموش نخواهد کرد.
پایان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و رد صلاحیت اکثر قریب به اتفاق چهره‌های اصلاح‌طلب از سوی شورای نگهبان و برگزاری انتخاباتی درون گروهی میان اصولگرایان، سبب شد تا یازدهمین دوره قوه مقننه برخلاف پارلمان به نسبت معتدل دهم که از ۳ فراکسیون سیاسی برخورددار بود، تنها و تنها با یک فراکسیون به نام «نیروهای انقلاب» با حضور اکثر نمایندگان مجلس تشکیل شود. ریاست این فراکسیون در ابتدا برعهده علیرضا زاکانی، نماینده قم بود ولی رفته رفته و چرخش‌های ایجاد شده در مجلس از یک سو و اصلاحات صورت گرفته در اساسنامه این فراکسیون از سوی دیگر سبب شد تا محمدباقر قالیباف علاوه بر ریاست قوه مقننه، ریاست این فراکسیون سیاسی را نیز عهده دار شود.
نکته قابل توجه در این میان آن بود که فراکسیون نیروهای انقلاب در شرایطی فعالیت خود در قوه مقننه را آغاز کرده و شاهد حضور اکثر چهره‌های اصولگرا در خود بود که بنا به آمار و ارقام منتشر شده در رسانه‌های ارتباط جمعی، حدود ۳۰ نماینده مستقل و اصلاح‌طلب نیز در مجلس یازدهم حضور داشتند از این رو چند پیش خبر تشکیل فراکسیونی جدید با نام «مستقلین ولایی» در مجلس یازدهم رسانه‌ای شد ولی از عِده و عُده اعضای آن، سخنی به میان نیامد از این رو خبرنگار «وطن روز» در گفت‌وگو با «محمد باقری بنابی»، نماینده مردم بناب در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که ریاست این فراکسیون را برعهده دارد، به بررسی چند و چون این فراکسیون پرداخت.
این نماینده نزدیک به اصولگرایان مجلس یازدهم در رابطه با اهداف فراکسیون مستقلین ولایی و چرایی تشکیل آن در مجلس تمام اصولگرای یازدهم اظهار کرد: «نمایندگان از جریان‌ها و گرایش‌های سیاسی مختلف ایران در مجلس یازدهم حضور دارند و طبیعتا نمی‌توانستند در یک فراکسیون گرد هم آمده و مشغول به فعالیت شوند. بر همین اساس فراکسیون مستقلین را تشکیل دادیم تا بتوانیم از ظرفیت این نمایندگان نیز استفاده کنیم.»
رئیس فراکسیون مستقلین همچنین بیان کرد: «فراکسیون مستقلین متشکل از افراد میانه رو و کسانی است که وابسته به جریان‌‌های سیاسی مستقل حاضر در ایران هستند. نمایندگانی که نمی‌توانستند با فراکسیون انقلاب اسلامی ارتباط برقرار کنند به عضویت این فراکسیون در آمدند.»


باقری بنابی در بخش دیگری از اظهارات خود درباره چند و چون این فراکسیون نیز اظهار کرد: «در اساسنامه فراکسیون مستقلین به حل مشکلات فعلی جامعه ایران تاکید شده است. تلاش ما بر این مبنا بود که حل مسائل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و گره‌هایی که نیاز به گشودن دارند را در اولویت اقدامات خود قرار دهیم. البته این به معنای بی اعتنایی به مسائل سیاسی روز جمهوری اسلامی نیست بلکه پرداختن به این قبیل مسائل و معضلات هم از دیگر برنامه‌هایی است که در فراکسیون مستقلین در دست داریم اقدام قرار خواهد گرفت ولی اولویت با مسائل اقتصادی است.»
این نماینده مجلس همچینن خاطرنشان کرد: «پیگیری و به سرانجام رساندن طرح‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را در دستور کار فراکسیون مستقلین قرار داده‌ایم. بحث معیشت مردم از جمله اولویت‌های این فراکسیون است. در این رابطه بنا داریم با دعوت از کارشناسان مختلف اقتصادی راه‌حل‌های ارائه شده را جمع‌بندی و به‌شکل طرح در مجلس یازدهم ارائه کنیم.»
رئیس فراکسیون مستقلین در بخش پایانی اظهارات خود در پاسخ به سوالی درباره تعداد اعضای این فراکسیون سیاسی مجلس یازدهم اظهار کرد: «تاکنون حدود ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس یازدهم برای عضویت در فراکسیون مستقلین فرم پر کرده‌اند بنابراین می‌توان تعداد اعضای این فراکسیون را ۵۰ نفر اعلام کرد.»
او همچنین بیان کرد: «ما قصد داریم در فراکسیون مستقلین با عملکردی قوی و برنامه ریزی دقیق و تصمیم‌های عاقلانه، به امورات مردم رسیدگی کنیم و نهایت تلاش خود را به کار ببریم تا موفق باشیم از این رو نمایندگانی در این فراکسیون حضور دارند که عزم آن‌ها برای حل مسائل و مشکلات مردم جزم باشد و در این مسیر بسیار جدی باشند.»

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد