شما اینجا هستید

خبرخوان » مهدی آزادی برنده جایزه جشنواره کمراایمج شد

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایسنا، جایزه قورباغه طلایی بهترین مستند کوتاه جشنواره کمراایمج لهستان به مهدی آزادی برای فیلمبرداری فیلم «یک اسب ییشتر از یک انسان خون دارد» ساخته ابوالفصل طالونی رسید.

جشنواره بین المللی فیلم کمراایمج که مهم‌ترین رویداد سینمایی جهان با تمرکز بر هنر فیلمبرداری است از تاریخ ۱۴ تا ۲۱ نوامبر (۲۴ آبان تا اول آذر) در شهر تاریخی ترونی در شمال لهستان برگزار شد و در نهایت مهدی آزادی برای فیلمبرداری «یک اسب خون بیشتری از انسان دارد» ساخته ابوالفضل طالونی موفق به کسب جایزه قورباغه طلایی در شاخه بهترین مستند کوتاه شد.

داستان فیلم «یک اسب خون بیشتری از انسان دارد» درباره یک زوج آذری است که تهران را ترک می کنند و به زادگاه ایده آل خود در نزدیکی مرز کشور ترکیه بازمی گردند اما رویای دستیابی به آرامش در دوران بازنشستگی آنها در حالی در هم می شکند که آنها متوجه می شوند که روستای آنها به دروازه قاچاق به اروپا تبدیل شده و همه کسانی که آنها می شناسند در این ماجرا درگیر هستند.

جشنواره فیلم کمراایمج از رویداد سینمایی مورد تایید آکادمی اسکار است و مستند کوتاه در صورت کسب جایزه اصلی شاخه بهترین مستند کوتاه این رویداد سینمایی، واجد شرایط رقابت در شاخه مستند کوتاه جوایز اسکار خواهد شد.

امسال جایزه قورباغه طلایی شاخه فیلم های بلند به فیلم «سرزمین آوارها» ساخته «کلوئی ژائو» با فیلمبرداری «جاشوا جیمز ریچاردز» رسید و جایزه قورباغه نقره ای و برنزی این رویداد سینمایی نیز به ترتیب به فیلم های «هلن» ساخته «آنتی جی. ژوکنین» با فیلمبرداری «روانا رانکینن» و «پینوکیو» ساخته «متئو گارونه» با فیلمبرداری «نیوکولای برول» رسید.

**

سینمای ایران پیش از این نیز حضور جسته و گریخته ای در این رویداد سینمایی داشته که کار خود را از سال ۱۹۹۳ آغاز کرده است. محمود کلاری اولین سینماگر ایرانی حاضر در این رویداد سینمایی است که در سال ۲۰۰۰ یکی از اعضای هیات داوران اصلی جشنواره فیلم کمراایمج لهستان بود، سالی که «مایکل چیمینو» سینماگر سرشناس آمریکایی ریاست آن را بر عهده داشت. در آن سال، جایزه قورباغه طلایی بهترین فیلم به «عشق سگی» ساخته «الخاندرو گونزالز اینارینو» با فیلمبرداری «رودریگو پیرتو» اعطاء شد.

کلاری در سال ۲۰۱۱ مهم ترین عنوان سینمای ایران را در این رویداد سینمایی کسب کرد و برای فیلمبرداری فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» جایزه قورباغه نقره ای (دومین جایزه مهم جشنواره) را به خود اختصاص داد.

هیات داوران جشنواره فیلم کمراایمج در سال ۲۰۱۲ که ریاست آن را «جول شوماخر» بر عهده داشت نیز جایزه قورباغه نقره ای این رویداد سینمایی را به تورج اصلانی برای فیلمبرداری فیلم «فصل گرگدن» اعطاء کرد.

در سال ۲۰۱۵ نیز «ویتوریو استورارو» فیلمبردار نامدار ایتالیایی و برنده سه جایزه اسکار و مجید مجیدی برای فیلم «محمد رسول الله» موفق به کسب جایزه ویژه فیلمبردار-کارگردان از جشنواره کمراایمج شدند. «استورارو» پیش از این جایزه ویژه را در سال ۱۹۹۷ با «برناردو برتولوچی» نیز دریافت کرده بود.

در سال ۲۰۱۸ هم فرشید اخلاقی برای فیلمبرداری مستند کوتاه «درد از آن من است» که خودش کارگردانی آن را نیز بر عهده داشت، از سوی هیات داوران این جشنواره سینمایی تقدیر ویژه بخش رقابتی مستندهای کوتاه را از آن خود کرد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد