شما اینجا هستید

اجتماعی » مینو محرز: گوش مردم بدهکار نیست

گروه اجتماعی – ترلان محمدی

بالاخره پس از گذشت هشت ماه از شیوع کرونا در کشور و در شرایطی که ۱۸۷ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، میزان همکاری مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۴۸ درصد رسیده است. ستاد ملی مقابله با کرونا و رئیس جمهور به عنوان رئیس این ستاد، تصمیم گرفت که مانند کشورهای دیگر، برای متخلفان و افراد سهل انگاری که ماسک نمی‌زنند، جریمه مالی درنظر بگیرند، البته فقط در تهران. روز گذشته حسن روحانی اعلام کرد «هر فردی که ماسک نزند، ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شود». به گفته دکتر روحانی،  نیروی انتظامی و بسیج وظیفه و اختیار جریمه کردن افرادی را دارند که از ماسک در فضای عمومی استفاده نکرده‌اند. به گفته رئیس جمهور «ممکن است فردی ماسک نداشته باشد و ناظران با او مواجه نشوند یا با او صحبتی نکند اما در عین حال به وی ابلاغ خواهد شد که چه روزی، در چه خیابانی، بدون ماسک بوده‌اید و موظف است ۵۰ هزار تومان جریمه را پرداخت کند». همزمان استاندار تهران نیز اعلام کرد که «اگر فرد تخلف کند برای هر نوبت تخلف، ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. متخلفان باید مبلغ جریمه را ظرف دو هفته به حساب وزارت بهداشت ایران واریز کنند».

* مقایسه با جرایم کشورهای دیگر

البته این طرح‌ در چند ماه گذشته در کشورهای دیگر نیز انجام شده، به عنوان مثال در انگلیس جریمه افرادی که ملزم به خود قرنطینگی هستند، اما این موضوع را رعایت نمی‌کنند از ۱۰۰۰ پوند شروع بود و در صورت تکرار به رقم ۱۰ هزار پوند می‌رسید. کشور آلمان و ایالت بایرن برای افرادی که در مراکز عمومی از ماسک استفاده نمی‌کنند، جریمه نقدی ۱۵۰ یورویی و برای تکرار این کار جریمه‌ای تا حدود ۳۰۰ یورو تعیین کرده است. این جریمه در ایالت‌های مکلنبورگ فورپومرن و ایالت هسن به ترتیب ۲۵ و ۵۰ یورو است.

* چرا از تجربه کشورهای دیگر استفاده نکردیم

در این رابطه به سراغ عضو کمیته ستاد ملی مقابله با کرونا رفتیم، تا از او شرایط و نحوه اجرای این طرح را جویا شویم، دکتر مینو محرز که شرایط استان تهران را وخیم و فوق قرمز اعلام می‌کند، به «وطن روز» می‌گوید: زمانی‌که گوش مردم به هشدار‌ها و اینکه روزانه صدها نفر جانشان را از دست می‌دهند، بدهکار نیست و کسی ماسک نمی‌زند، چاره‌ای جز جریمه کردن و حتی اعمال جریمه‌های سخت‌تر همچون بازداشت متخلفان وجود ندارد. در کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا و حتی کشور ترکیه از ماه‌ها قبل قانون جریمه متخلفان و اصناف اعمال شد و باعث کاهش آمارشان شدند، اما متاسفانه با شرایطی که کشور ما دارد و حدود ۹ ماه به مردم دائم اعلام کردیم، که ماسک بزنند اما کسی انجام نمی‌داد، چاره‌ای به جز این جریمه‌ها نداریم و از دید من این اتفاق خیلی دیر رخ داده است.
وی در پاسخ به این سوال که این طرح تا چه اندازه قابلیت اجرا دارد، می‌افزاید: از دید من تنها راهکار موجود است. شما اگر در خیابان قدم بزنید یا به اتوبوس و مترو وارد شوید، ده‌ها نفر را بدون ماسک می‌بینید. همان‌طور که رئیس جمهور نیز گفتند نیروی انتظامی و پلیس باید پای کار بیاید یا از طریق دوربین‌ها مردم را شناسایی کنند. بازهم تاکید می‌کنم که این تنها راهی است که مردم دستشان را از روی گوش‌ها و چشم‌هایشان بردارند و ببنید راه  محافظت از خود و خانواده‌شان ماسک زدن است. ما هشدار دادیم، خواهش کردیم، محدودیت اصناف را اعمال نمودیم که به این نقطه نرسیم و مردم خودشان رعایت کنند، وقتی آنها توجه‌ای به این هشدارها ندارند، باید پول و جریمه بپردازند، شاید آنها پول‌شان را بیشتر از جان‌شان دوست داشته باشند. ما در بیمارستان‌ها حتی یک تخت خالی نداریم و این نتیجه سهل‌انگاری بسیاری از مردم است. مردم جانشان را در انتظار خالی شدن یک تخت بیمارستانی از دست می‌دهند و به‌نظر من با افرادی که ماسک نمی‌زنند باید برخورد شدیدتر از جریمه ۵۰ تا ۱۰۰ هزارتومانی شود. من بنا بر آمار و شواهد همین‌جا اعلام می‌کنم که وضعیت شیوع کرونا و بیمارستان‌ها افتضاح است و شرایط از این بدتر نمی‌شود. شرایط امروز ما از اسفند سال گذشته و فروردین امسال بسیار بدتر و افزایش بیماران غیر قابل باور است، اما تجربه پیدا کرده‌ایم، تعداد زیادی از بیماران و مبتلایان را سرپایی درمان می‌کنیم و فقط بیمارانی بدحال بستری می‌شوند، چون تخت خالی برای آنها موجود نیست.

 

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد