شما اینجا هستید

بین الملل » ادامه ناآرامی ها در اتیوپی

گروه بین الملل- معصومه ستاریان

اندکی پیش از رسیدن سه رئیس دولت سابق آفریقا به آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای درگیری ها در منطقه تیگرای شمالی، نخست وزیر «ابی احمد» دستور اجرای آنچه را که «مرحله نهایی عملیات حاکمیت قانون ما» می خواند، صادر کرد.
«الن جانسون سیرلیف» از لیبریا، «یواخیم چیسانو» از موزامبیک و «کاگالما مولانته» روسای جمهور سابق آفریقای جنوبی روز جمعه با احمد ابی دیدار کردند، اما به آنها گفته شد که دولت اتیوپی به عملیات نظامی خود ادامه خواهد داد.
احمد ابی همچنین گفت که آنها نمی توانند با هیچ یک از نمایندگان گروهی که در اتیوپی و در جبهه آزادی‌خواه می جنگند، ملاقات کنند.

*ترس از جنایات جنگی:
احمد ابی با مخالفت با این واسطه ها، نه تنها طرح صلح را رد می کند، که اصول بنیادین اتحادیه آفریقا را به چالش می کشد. زیرا قانون «وظیفه عدم بی تفاوتی» پیش از این در پی نسل کشی ۱۹۹۴ در رواندا به تصویب رسیده است.
دولت اتیوپی جبهه آزادی‌خواه را به انجام جنایاتی متهم کرده، اما ناظران از این واهمه دارند که اگر سکوت خبری شکسته شود، شواهد مربوط به جنایات جنگی توسط هر دو طرف آشکار شود.

*پیروزی دیپلماتیک اتیوپی:
سازمان وحدت آفریقا (OAU) با هدف تحکیم استقلال تازه به دست آمده کشورهای آفریقایی، در مقر خود در آدیس آبابا تاسیس شد. واقع شدن سازمان وحدت آفریقایی در اتیوپی یک پیروزی دیپلماتیک برای «هایل سلاسی» امپراتور این کشور به شمار می‌رود که به عنوان مدافع حقوق بین الملل شناخته می‌شد.
سازمان وحدت آفریقایی، جبهه مشترکی برای رهایی آفریقا از سلطه استعمار و نژادپرستی بود. اما بعدتر به دلیل آنچه رفتار خودکامه نامیده می‌شد، مورد انتقاد قرار گرفت و «جولیوس نیریر» رئیس جمهور بنیانگذار تانزانیا، از اینکه این اتحادیه «به اتحادیه صنفی سران کشورها» تبدیل شده ابراز تاسف کرد.
در دهه ۱۹۹۰ به نظر می‌رسید که سازمان وحدت آفریقایی، برای پاسخگویی به جنگ ها و قساوت های قاره آفریقا نیاز به تغییر شکل دارد و در سال ۲۰۰۲ اتحادیه اروپا با یک برنامه بلند پروازانه تر برای ایجاد صلح و دموکراسی ایجاد شد و ماندگاری اتحادیه اروپا در قدرت نرم آن نهفته است. این اتحادیه رهبران آفریقایی را ترغیب می کند که بدانند آنها یا هم پیروز می‌شوند و یا اگر شکستی باشد برای همه آنها است.

پایگاه خیری بی بی سی

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد