شما اینجا هستید

بین الملل » نخستین واکسن کرونا

گروه بین الملل- معصومه ستاریان

آژانس دارویی اروپا در نظر دارد تا هر چه سریعتر کارایی نخستین واکسن بیماری کووید-۱۹ را تایید و زمینه توزیع آن را از ماه ژانویه سال آینده میلادی فراهم کند.
در ابتدای هفته جاری، مشخص شد واکسنی که توسط دانشگاه آکسفورد و شرکت دارویی استرازنکا، AstraZeneca تولید شده، تا ۹۰ درصد موفق است.
«گیدو راسی» مدیر آژانس دارویی اروپا در گفت‌وگو با یک نشریه ایتالیایی که روز شنبه ۱۴ نوامبر (۲۴ آبان) منتشر شد، تصریح کرد: «اگر داده‌ها معتبر و قابل دفاع باشد، ما تا پایان سال جاری موفق به تولید انبوه و توزیع واکسن از ماه ژانویه سال آینده می‌شویم.»
مدیر آژانس دارویی اروپا با اشاره به این مطلب گفت، نهاد تحت ریاست وی در نظر دارد، با توجه به برنامه تعیین شده برای توزیع نخستین واکسن کرونا در اتحادیه اروپا در ژانویه آینده، تا پایان سال جاری نظر مساعد خود را در خصوص این واکسن اعلام کند.
در مصاحبه ای از یورونیوز با یک متخصص بیان شده که حداقل سه واکسن ویروس کرونا در حال آماده سازی است و دنیا باید روی نحوه توزیع آنها تمرکز کند.
دکتر «جفری لازاروس» متخصص بهداشت جهانی در انستیتوی بهداشت جهانی بارسلونا نیز گفت: «اکنون جهان باید بر تلاش برای تدارکات و توزیع واکسن متمرکز شود.»
حال نه تنها بحث چگونگی تزریق واکسن در شهرهای بزرگ مطرح است، بلکه ارسال آن به مناطق روستایی دور افتاده و صعب العبور نیز حایز اهمیت خواهد بود.
آژانس دارویی اروپا ماموریت دارد تا بر صدور مجوز و توزیع محصولات دارویی در اتحادیه اروپا نظارت کند.
تهیه ابزارهایی برای واکسن که به دمای بسیار سرد نیاز دارند، مسئله است زیرا بسیاری از کشورهای جهان قادر به دریافت دوزهای مختلف نیستند.
یک منبع اروپایی نیز روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفته بود که مجوز استفاده از نخستین واکسن کرونا در اتحادیه اروپا به احتمال قوی در ابتدای سال ۲۰۲۱ (کمتر از دو ماه آینده) صادر خواهد شد.

پایگاه خبری یورو نیوز

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد