شما اینجا هستید

بین الملل » نیروهای نظامی در بیشکک مستقر می‌شوند   
گروه : بین الملل

گروه بین الملل – ملیکا کلهر

پارلمان قرقیزستان در اقدامی برای پایان دادن به یک هفته ناآرامی در کشور، از اختیارات اضطراری خود برای تعیین نخست وزیر جدید استفاده کرد. در این جلسه آرای نیابتی توسط اعضای داخل اتاق برای دستیابی به حد نصاب لازم استفاده شد و در نهایت سادیر ژاپاروف، قانونگذار، منصوب شد.
وی توسط سورونبای جینبکوف، رئیس جمهور این کشور، کاندید شده بود اما این اقدام توسط گروه‌های مخالف پس از انتخابات جنجال برانگیز پارلمانی که احزاب دولتی کرسی‌ها را از آن خود کردند، مورد مناقشه قرار گرفت و کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان به دنبال فشار مخالفان، نتیجه انتخابات را لغو کرد.
هزاران معترض در اوایل این هفته به ساختمان‌های دولت یورش بردندکه این، رئیس جمهور جینبکوف را وادار به اعلام وضعیت فوق العاده کرد. وی همچنین نیروهای خود را در بیشکک، پایتخت این کشور، مستقر کرد تا  هرشب از ساعت ۹ تا ۵ صبح منع رفت و آمد برقرار کند.
معترضین، رئیس جمهور پیشین، آلمازبک آتامبایف، را که اکنون از مخالفان دولت است و به اتهام فساد در حال گذراندن ۱۱ سال حبس بود، آزاد کردند.
وی روز جمعه در یک راهپیمایی سخنرانی کرد و در آن کسانی که می‌خواهند کشور را در دست گیرند را «جنایتکاران و راهزنان» خواند.
ژاپاروف شنبه شب پس از پذیرفتن پست نخست وزیری، گفت: «همه پس از کسب درک عمیقی از اوضاع سیاسی کشور، قدمی در جهت بازگشت به قانون و تصمیم گیری در جهت تثبیت وضعیت موجود با رعایت قانون برداشته‌اند.»
ناآرامی‌های این هفته سومین بار در ۱۵ سال گذشته است که تظاهرکنندگان سعی در سرنگونی دولت در قرقیزستان دارند، جایی که رقابت‌های گروه‌های مختلف باعث بسیاری از اعتراضات شده است.

یورونیوز

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد