شما اینجا هستید

اجتماعی » هشدار کرونایی به بیماران قلبی

به گزارش «وطن روز» به نقل از خبرآنلاین، گسترش سریع ویروس کرونا در جهان، زندگی بسیاری از مردم را زیر و رو کرده است. اکنون مردم دنیا مجبور به فاصله‌گذاری اجتماعی، شستن مرتب دست‌ها، بیشتر در خانه ماندن و رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی شده‌اند.

در این روزهای کرونایی تمام افراد به‌ویژه افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی و کسانی‌ که سابقه سکته قلبی داشته‌اند، باید بیش از دیگران مراقب خود باشند.

در فصل ابتلا به بیماری آنفلوآنزا، متخصصان  از بیماران قلبی‌-عروقی می‌خواهند که به خودشان بیش از هر زمان دیگر توجه کنند و در این روزها که ویروس کرونا شایع شده است، این افراد در صورت ابتلا به این ویروس احتمال اینکه در خطر مرگ قرار بگیرند، بسیار زیاد است. البته خوشبختانه افراد مبتلا به ناراحتی‌های قلبی بیش از افراد سالم در خطر ابتلا به این ویروس نیستند. اما ابتلای آنها به کرونا عوارض خطرناکی به همراه دارد.

قلب و ویروس کرونا

در برخی از گزارش‌ها آمده است که ویروس کرونا می‌تواند افراد آلوده را به بیماری‌های قلبی مبتلا کند. اما کووید۱۹ به ریه حمله می‌کند، نه به قلب. در واقع وقتی توانایی تنفس و پمپاژ خون پر از اکسیژن در فرد مبتلا به کرونا سخت می‌شود، بافت‌های قلب صدمه می‌بینند و مشکلات قلبی در فرد ایجاد می‌شود. حدود یک‌چهارم مبتلایان به ویروس کرونا، دچار صدمات قلبی شدند. به همین دلیل این بیماری مشکلی جدی برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و سکته قلبی  به حساب می‌آید.

همچنین سیستم ایمنی افراد مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است قوی نباشد و آنها به نوع شدید ویروس کرونا مبتلا شوند.

محافظت از بیماران قلبی در برابر ویروس کرونا

بنابر گزارش‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری در آمریکا، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی و دیابت ۶ برابر بیش از دیگران به نوع شدید ویروس کرونا مبتلا شده و ۱۲ برابر بیش از دیگران احتمال دارد از این بیماری جان خود را از دست دهند.

بنابراین در این دوران، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی باید توجه بیشتری به سلامت‌شان کنند. آنها باید تمام پروتکل‌های بهداشتی توصیه‌شده به تمام مردم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری را کاملا رعایت کنند. آنها باید:

* فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

* دیگران را بغل نکرده و به کسی دست ندهند.

* تا جایی‌که امکان دارد به بازار و البته مراکز درمانی نروند.

* از فعالیت‌های اضطراب‌آور پرهیز کنند و با کمک ورزش‌هایی مانند یوگا، مدیتیشن و پیاده‌روی در مناطقی که خلوت و عاری از جمعیت است، از اضطراب خود بکاهند.

* از عادات سالم مانند مصرف غذای مناسب، ورزش منظم و کنترل فشار خون و قند خون خود پیروی کنند.

بیشتر بخوانید:

مصرف داروهای قلب در دوران عالم‌گیری کرونا

با شیوع ویروس کرونا شایعه شد که مصرف دارو از ایمنی افراد می‌کاهد و آنها را مستعد بیماری ویروس کرونا می‌کند. در نتیجه برخی از افراد مصرف داروهای ضروری خود را قطع کردند و این کار عوارض شدیدی روی سلامت‌شان گذاشت.

متخصصان می‌گویند، قطع مصرف دارو یا تغییر مقدار آن برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی بسیار خطرناک است و وضعیت جسمی‌شان را وخیم می‌کند. داروهای قلبی با کنترل فشار خون جلوی حملات قلبی را می‌گیرند. بنابراین این بیماران هرگز نباید بدون مشورت پزشک معالج خود تغییری در مصرف داروی خود به وجود آورند.

در برخی از رسانه‌ها گفته شده است که برخی از داروهای قلبی، مانند داروهای کنترل فشار خون، می‌توانند خطر ابتلا به عفونت ویروس کرونا و شدت آن را افزایش دهد. این هشدار پایه علمی و معقولی ندارد و از هیچ منبع معتبری تایید نشده است. بنابراین توصیه می‌شود بیماران قلبی داروهای فشار خون را همانطور که تجویز شده‌اند، مصرف کنند.

همچنین بیمارانی که سابقه عمل پیوند قلب دارند و باید داروهای مربوط به سیستم ایمنی بدن‌شان مصرف کنند، هرگز نباید خودسرانه در مصرف این داروها تغییری ایجاد کنند. کاهش مقدار دارو در این افراد موجب رد قلب پیوندی در آنها شده و آنها با خطر مرگ حتمی مواجه شوند.

سندرم کیوتی

سندرم کیوتی، یک اختلال مادرزادی است که می‌تواند موجب آریتمی (نامنظم شدن ضربان قلب) بطنی و در نهایت سنکوپ و ایست قلبی و مرگ ناگهانی در فرد مبتلا شود. این افراد و همچنین کسانی که به آریتمی قلب مبتلا هستند، در صورت ابتلا به کرونا و پذیرش در بیمارستان باید پزشکان را از بیماری خود آگاه کنند.

برخی از داروهایی که به‌طور آزمایشی برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده‌اند، ممکن است آریتمی قلب را شدت بخشد و جان بیمار را به خطر اندازد. علاوه بر آن، برخی از داروهای درمان بیماری‌های فیبریلاسیون دهلیزی یا افسردگی می‌توانند آریتمی قلب را افزایش دهند. بنابراین پزشکان باید از نوع داروهای مصرفی این بیماران کاملا آگاهی داشته باشند.

سندرم بروگادا

افراد مبتلا به این بیماری قلبی، شاهد تغییرات غیرطبیعی در فعالیت الکتریکی قلب خود هستند که می‌تواند موجب مرگ ناگهانی آنها شود. این افراد در صورت ابتلا به کرونا و بالا بودن دمای بدن‌شان به‌سرعت باید با مراکز درمانی تماس بگیرند. پزشکان معمولا با استفاده از استامینوفن، دمای بدن این افراد را کنترل می‌کنند.

آنوریسم آئورت

آنوریسم آئورت به معنای بزرگ شدن یا بیرون‌زدگی دیواره سرخرگ آئورت در اثر ضعف دیواره سرخرگ که موجب می‌شود ضخامت شریان بیش از یک و نیم برابر معمول آن شود. این بیماری می‌تواند موجب نارسایی آئورت (بزرگ‌سرخرگ) و نارسایی قلبی شده یا بر اندام‌های مجاور خود فشار آورد.

هنوز بررسی‌ها نشان نداده است که افراد مبتلا به بیماری آنوریسم آئورت تا چه حد در خطر عوارض ناشی از بیماری کرونا هستند. اما بهتر است آنها همچون دیگران به سلامت خود بیش از پیش اهمیت داده و از ابتلا به کرونا پیشگیری کنند.

بیماری‌های قلبی مادرزادی

افرادی که به بیماری‌های قلبی مادرزادی مبتلا هستند، مانند بیماران قلبی دیگر در گروه پرخطر قرار دارند و باید با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی از ابتلا به کرونا پیگشیری کنند. اما تعداد بسیاری از بیماران قلبی مادرزادی که به کرونا مبتلا شده بودند، علایم کاملا خفیفی از خود نشان دادند. در واقع مقدار خطر بسته به نوع بیماری قلبی مادرزادی متفاوت است. این بیماران در صورت ابتلا به کرونا باید با پزشک خود مشورت کنند.

بیماری قلبی و عوامل دیگر

افرادی که به بیماری‌های قلبی مبتلا هستند در صورتی‌که شرایط زیر را هم داشته باشند، در صورت ابتلا به کرونا به نوع شدید و پرخطر آن مبتلا می‌شوند:

* بالای ۷۰ سال داشتن

* ابتلا به بیماری‌هایی چون دیابت، پرفشاری خون یا ناراحتی‌های کلیوی

* ابتلا به پرفشاری ریوی

* ابتلا به سکته‌های قلبی که موجب تنگی‌نفس یا نیاز به مصرف دارو شده باشد

* مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی که در این وضعیت طحال به‌طور طبیعی کار نمی‌کند.

* چاقی بیش از حد (افرادی که شاخص توده بدنی آنها از ۴۰ بالاتر است.)

بیماران مبتلا به هر نوع بیماری قلبی در گروه پرخطر قرار دارند و تا جایی ‌که امکان دارد باید از ابتلا به کرونا پیشگیری کنند تا از عوارض خطرناک آن در امان بمانند.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد