شما اینجا هستید

اجتماعی » هفته جهانی کودک بر مسئولان مبارک!

گروه اجتماعی وطن روز- شیما حیدری/ روزنامه نگار

این هفته به کودکان تعلق دارد؛ چرا که ۸ اکتبر به مناسبت روز جهانی کودک شناخته می‌شود.
روز جهانی کودک متعلق به کودکان سرزمین ما هم هست. همان کودکانی که هر روز در ضلع شرقی میدان ونک جلوی مردم را می‌گیرند تا از سوپر‌مارکت برایشان خوراکی بخرند. همان کودکانی که در پاک ملت فال می‌فروشند یا آن دختر بچه‌ای که در ضلع شمالی میدان ونک تکدی‌گری می‌کند. آن‌ها که این روزها با بیشتر شدن مشکلات اقتصادی، تعدادشان در تمام نقاط پایتخت و شهرهای کشور رو به افزایش است.
آن کودکانی که حق تحصیل به‌دلیل فقر فرهنگی و اقتصادی از آن‌ها سلب شده است. کودکانی که تعدادشان نامشخص است. خیلی‌هایشان بی‌شناسنامه به دنیا می‌آیند و بی شناسنامه از دنیا می‌روند. کودکانی که به گفته‌ خودشان بی‌آرزو زندگی می‌کنند، چرا که تحقق آرزوهایشان خود یک آرزوست…
آن‌ها صاحبان این هفته هستند. هفته ای که روز جهانی کودک را در دل خود جای داده  و همه در جهان و حتی در کشور ما جشن‌های مختلف با اهداف و رویکردهای متفاوتی برای آن برگزار می‌کنند. با این اوصاف در این هفته هم برخی از کودکان سرزمین ما به تکدی‌گری و کار مشغول‌اند. همان کودکانی که برخی از مسئولان از پشت میزهایشان می‌گویند سازماندهی شده تکدی‌گری می‌کنند و روزانه درآمدهای میلیونی دارند! همان کودکانی که رد خستگی در چشم‌هایشان و خشکی در دست و پاهایشان دیده می‌شود.  همان کودکانی که قوانین ناقص و غیرقابل اجرای کشور حق کودکی را از آن‌ها سلب کرده است. و مسئولان با بودجه‌های بی‌شمار در حال برگزاری جشن‌ها و برنامه‌ها هستند تا با برگزاری برنامه‌ بهتر از دیگری جا نمانند!
کودکانی که مسئولان به‌جای تلاش برای رسیدن به حق و حقوقشان، با گفت‌و‌گویی چند دقیقه‌ای مسئولیت خود را به گردن مسئول دیگری می‌اندازند و این چرخه میان ۱۱ سازمان و ارگان دولتی سال‌های سال است که می‌چرخد. می‌چرخد؛ مانند کودک دوره‌گرد و دستفروش و متکدی!

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد