شما اینجا هستید

تیتر یک » هنرمندِ حامی

گروه فرهنگی- محمد عرفان رفیعی

بیش از ۴ هزار تابلو از شهدای گرانقدر دفاع مقدس را نقاشی کرده و به خانواده محترم آن شهدا اهدا کرده ام. احمد کوچکیان از هنرمندان برجسته ای است که در طی پنج دهه فعالیت مستمر در عرصه هنر های تجمسی، همیشه حواس اش به جوانان بوده و از حامیان جدی آن هاست.
کوچکیان با برپایی نگارخانه‌ اِریک (رنگارنگ)، سال ‌های سال است که از اصلی ترین حامیان هنرمندان جوان در عرصه هنر های تجسمی به شمار می آید؛ هنرمندانی که کمتر در معرض دید اصحاب رسانه هستند و از حمایت های دولتی بی بهره اند، اما احمد کوچکیان با هزینه های شخصی از حامیان اصلی این جوانان علاقه مند و با استعداد است و همواره در معرفی آن ها به جامعه هنری از هیچ کمکی دریغ نمی کند.
احمد کوچکیان متولد ۱۳۳۵ در شهر اراک و فارغ‌التحصیل رشته هنر و کارشناس ارشد رشته تبلیغات است. وی فعالیت هنری خود را با مستندسازی در گروه شاهد، در جبهه‌ های جنگ آغاز کرده و در کارنامه خود ۵۰ فیلم مستند دارد.
احمد کوچکیان در گفت و گو با خبرنگار «وطن روز»؛ در خصوص فعالیت خود در ایام بیماری کرونا و کم و کیف آن گفت: در این دوره که تمام جهان گرفتار بیماری کرونا است و کشور ما نیز از این اتفاق ناخوش آیند بی نصیب نبوده و متاسفانه درگیر مبارزه با آن هستیم، هنرمندان رشته های مختلف، فعالیت های هنری خود را متوقف کرده اند، اما خوشبختانه بنده در این دوره سخت نیز بیکار نبودم و سعی کردم فعالیت های هنری ام را به صورت راکد باقی نگذارم و نمایشگاه های بسیاری را به صورت مجازی برگزار کردم. یکی از مهمترین نمایشگاه هایی که در این دوره به صورت مجازی برگزار شد، نمایشگاه «غروب ماهی ها» بود که به بیماری کرونا اختصاص داشت.

کوچکیان در ادامه افزود:  در این دوره نمایشگاه های بسیاری نیز برای معرفی جوانان به صورت مجازی برگزار کردم که اغلب آن ها از شاگردان خودم بودند و گروه های سنی متفاوتی را در بر می گرفت که مسن ترین آن ها آقای سید مرتضی حسینی نقوی با ۷۵ سال و جوان ترین آن خانم سانا احمدی با ۱۴ سال سن بود.
کوچکیان در ادامه به خبرنگار «وطن روز» گفت: در طول تمام سال ها تدریس و آموزش هنر والای نقاشی، افتخار می کنم که حامی جوانان این مرز و بوم بوده ام و همواره کلاس های آموزشی ام را به صورت رایگان برگزار کرده ام و می کنم.
وی در ادامه تصریح کرد: بنده در دوره ای توانستم هنر خود را به شکوفایی برسانم، که متاسفانه کشور در شرایط جنگی به سر می برد و از این رو بهترین فرصت برای من و هم نسلان ام به خدمت گیری هنر در جبهه های جنگ بود. من سال ها در این جبهه ها به همراه گروه شاهد حضور به عمل آوردم و بسیاری از دوستانم را در این جبهه ها از دست دادم و بر این اساس همواره خود را متعهد به این جوانان می دانم. جوانانی که با نثار خون خود به کشور عزیزم ایران آبرو ها بخشیدند و بنده هم به نوبه خود متعهد شدم تا بدون هیچ چشم داشتی دین شخصی ام را به آن عزیزان ادا کنم و از این طریق موفق شدم تا بیش از ۴ هزار تابلو از شهدای گرانقدر دفاع مقدس را نقاشی کرده و به خانواده محترم آن شهدا اهدا نمایم.
احمد کوچکیان در ادامه به فعالیت های اخیر خود اشاره کرد و گفت: در حال حاضر گروهی از هنرجویان نقاشی را گرد هم آورده ام و گروهی تشکیل داده‌ام با نام «هم نوردان هنر معاصر شرق» که هر هفته به همراه این گروه به منطقه سرخه حصار می روم و با آن ها به نقاشی از طبیعت می پردازیم.
همچنین در حال حاضر مشغول تکمیل آخرین اثرم با نام «گام دوم انقلاب» هستم که به نقاشی دستِ مقام معظم رهبری پرداخته ام و از آن به عنوان یک نماد برای نشان دادن گام دوم انقلاب اسلامی استفاده کرده ام.

این هنرمند برجسته هنرهای تجسمی در ادامه افزود: هنرمندان هنرهای تجسمی از مظلوم ترین قشر جامعه هنری هستند، به طوری که سینما گران ارجمند با نمایش فیلم ها و برگزاری تئاترها تا حدودی نیاز های اقتصادی خود را بر طرف می کند، همینطور هنرمندان موسیقی با برگزاری کنسرت ها و تهیه آلبوم ها، اما هنرمند هنر های تجسمی چه در حوزه نقاشی و چه در دیگر حوزه ها متاسفانه آنطور که باید و شایسته هنر اوست توسط آحاد جامعه حمایت نمی شود و حتی دولت نیز در حمایت از این هنرمندان کوتاهی می کند. پس هنرمند این حوزه باید چه کند تا حیات هنری اش پایان نگیرد؟ امیدوارم که هم دولت و هم مردم عزیز بیشتر از گذشته به این هنرمندان متعهد و زحمت کش توجه کرده و آن طور که شایسته و برازنده این هنرمندان است از آن ها حمایت کنند.
احمد کوچکیان در پایان صحبت های خود تصریح کرد: من به شخصه خودم را نقاش ۴ نسل متوالی می دانم. نسل اول به آغاز فعالیت هنری ام در پیش از انقلاب اسلامی باز می گردد و نسل دوم به دوران آغاز انقلاب اسلامی. نسل سوم به دوران جنگ ۸ ساله تحمیلی و نسل چهارم زندگی هنری ام به دوران سازندگی و دفاع از حرمین اهل بیت(ع) باز می گردد و خوشحالم که توانسته ام برای رسیدن به خواسته هایم همواره بجنگم تا به دست آورم. هنر برای من عشق است و زاده روح من است، چرا که هنر در روح هر انسانی نهفته است و به فرد نیرو و امید می بخشد و کافی ست تا انسان بخواهد تا به آن دست یابد.

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد