شما اینجا هستید

بین الملل » هیدروژن جایگزین تازه انرژی

گروه بین الملل- امیرحسین شجاعی

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در پیش بینی جدید خود اعلام کرده ، تقاضای جهانی نفت در اواخر دهه ۲۰۳۰، سیر صعودی خواهد داشت و پس از آن شروع به کاهش می کند.این پیش بینی نشان می دهد، کشورهایی که در این سازمان عضویت دارند، می خواهند با فروش نفت در دوران پسا کرونا،اقتصاد خود را ترمیم کنند. در هیم راستا شرکت شل نیز همین دیدگاه را دارد.
اوپک خاطرنشان می کند شاهد افزایش مصرف نفت به ۱۰۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۳۰ خواهیم بود؛ درحالی که ۹۷میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ مصرف شده است.
هم چنین این پیش بینی اعلام کرده ،این میزان مصرف در سال ۲۰۳۰،یک و نیم میلیون بیشتر از سال۲۰۲۰ و ۱۰ میلیون بیش تر از سال ۲۰۰۷ خواهد بود.اوپک در حال حاضر نگران کاهش مصرف نفت در آینده،به دلیل رشد سریع تکنولوژی مانند استفاده از تماس های تصویری،ویدیو کنفرانس ها و استفاده روز افزون از اتوموبیل های برقی،است. استفاده از انرژی هیدروژنی که دولت های اروپایی تمایل زیادی به سرمایه گذاری بر روی آن دارند، نیز از دیگر نگرانی های این موسسه است.حتی کشور های غربی، قبل از کرونا برنامه هایی برای انرژی های تجدید پذیر داشتند. ژاپن و کره جنوبی در حال بررسی واردات هیدروژن و توسعه زنجیره های تأمین بین المللی این ماده به ویژه در حمل و نقل هستند. ضمن اینکه در ایالات متحده ، بایدن، انرژی پاک را به عنوان یکی از وعده های انتخاباتی خود قرار داده است.
اوپک نگران این موضوع است که این همه گیری، تقاضا را به طور دائمی تحت تأثیر قرار دهد. به گفته مقامات فعلی و پیشین این سازمان کشورهای عضو می توانند با دستکاری قیمت ها، دیگر کشورها را تحت فشار قرار دهند و تلاش برای تعادل بازار را به چالش بکشد.
این سازمان خاطر نشان کرد:میزان مصرف نفت در سال ۲۰۲۱ به بیش از ۳۰ میلیون بشکه در روز می رسد.البته در سال ۲۰۲۰ به دلیل همه گیری کرونا تقاضا برای نفت کاهش یافته است.هم چنین انتظار آن می رود در حوزه خودرو های برقی، باتری این اتوموبیل ها پیشرفت بیشتری داشته باشند که این موضوع تاثیر بزرگی بر بازار جهانی نفت خواهد داشت.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد