شما اینجا هستید

بین الملل » هیلاری کلینتون در جمع اعضای کالج انتخاباتی نیویورک

گروه بین الملل- ملیکا کلهر

هیلاری کلینتون اعلام کرد که وی یکی از ۵۳۸ نفر رای دهنده‌ کالج انتخاباتی خواهد بود. وی گفت: «من مطمئنا در نیویورک به جو بایدن و سناتور کامالا هریس رأی خواهم داد.»
هیلاری کلینتون پیش از این خواستار لغو کالج انتخاباتی بود تا انتخاب کنندگان مستقیماً به رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور ایالات متحده رای بدهند. وی از جمله کسانی است که خواستار انتخاب رئیس جمهور براساس رای مردم است. وی در انتخابات سال ۲۰۱۶، حدود ۲.۹ میلیون بیشتر از دونالد ترامپ رای به دست آورد اما پس از کسب اکثریت آرای الکترال توسط ترامپ در کالج انتخاباتی، کلینتون در انتخابات شکست خورد.

طبق سیستمی که در قانون اساسی آمریکا وضع شده است، مردم به ۵۳۸ نفر انتخاب کننده رای می دهند که در ایالت های مربوطه گرد هم می آیند و به رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور مورد نظرشان رای می دهند. این افراد، همان کالج انتخاباتی را شکل می دهند و سپس آرای آنها توسط رئیس مجلس سنا در یک جلسه مشترک کنگره، شمارش می شود. در واقع وقتی مردم آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری رای می دهند، مستقیماً رئیس جمهور را انتخاب نمی کنند.
کلینتون پس از انتخابات سال ۲۰۰۰ میلادی نیز خواستار پایان دادن به کالج انتخاباتی بود که ال گور، معاون رئیس جمهور پیشین آمریکا رای مردم را به دست آورد اما ریاست جمهوری را از دست داد. کلینتون در آن زمان به خبرنگاران گفت: «من قویاً اعتقاد دارم که در یک کشور دموکراتیک، باید به خواست مردم احترام بگذاریم. این بدان معنا است، زمان آن رسیده که کالج انتخاباتی را کنار بگذاریم و به طرف انتخابات کاملا مردمی برویم.»

 

سایت خبری CNN

 

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد