شما اینجا هستید

خبرخوان » واگذاری باغ مزار استاد لطفی به بخش خصوصی

به گزارش «وطن روز» به نقل از انتخاب، شهردار گرگان از فراهم شدن بستر واگذاری مدیریت باغ مزار استاد لطفی قلندر موسیقی ایران به بخش خصوصی خبر داد و گفت: شرکت‌های فرهنگی و هنری در اولویت این واگذاری قرار دارند.

عبدالرضا دادبود شامگاه شنبه در جلسه رسمی و علنی شورای شهر گرگان ضمن قبول مسئولیت شهرداری برای بهسازی و زیباسازی باغ مزار استاد لطفی گفت که سایر دستگاه‌های فرهنگی و تاریخی قول‌ها و وعده‌های خود را فراموش کردند.

وی افزود : از سال ۹۳ تاکنون اقدامات متعددی در زمینه بهسازی و فراهم ساختن زیرساخت‌های لازم در محوطه باغ مزار لطفی صورت گرفته و همچنان ادامه دارد.

دادبود اظهار داشت: آماده سازی فضای سبز و سنگ مزار لطفی به همراه گماردن یک نگهبان برای حفاظت از محل از جمله اقدامات شهرداری گرگان در خصوص باغ مزار این استاد برجسته موسیقی بود.

وی گفت: بر اساس وعده سازمان عمران و بهسازی وزارت راه و شهرسازی، قرار بود تعدادی از زمین‌های اطراف و خانه‌های مجاور باغ مزار لطفی خریداری و پس از تملک برای ساخت موزه این استاد چیره دست در اختیار متولیان قرار بگیرد اما هنوز این وعده عملی نشد.

دادبود اظهار داشت: کاشت و نگهداری فضای سبز، احداث چندین چشمه آبخوری و سرویس بهداشتی، جدارکشی و احیای بافت تاریخی واحدهای مسکونی پیرامونی و کوچه‌های مجاور از جمله اقدامات شهرداری برای این منطقه است.

وی ادامه داد: در صورت همکاری دستگاه‌های متولی امکان ایجاد موزه شخصی این هنرمند برجسته در محل باغ مزار فعلی وجود دارد.

محمدرضا لطفی در ۱۷ دی ماه ۱۳۲۵ در گرگان دیده به جهان گشود و در ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ در تهران دار فانی را وداع گفت.

لطفی ردیف ‌دان، موسیقی‌ دان، آهنگ‌ساز، نوازنده برجسته تار و سه ‌تار، همچنین پژوهشگر و مدرس موسیقی سنتی ایرانی بود.

او از چهره‌ های تاثیرگذار موسیقی ایرانی بود و با خلق آثاری چون «ایران ای سرای امید»، «کاروان شهید»، «برادر بی‌ قراره» و «عشق داند» به میان توده مردم راه یافت.

زنده یاد استاد “محمدرضا لطفی” در ۶۸ سالگی بدرود حیات گفت و طبق وصیتش در زادگاهش به خاک سپرده شود.

محل دفن “قلندر موسیقی ایران” در محل سرچشمه لاله سیزدهم خیابان شهدای گرگان است.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد