شما اینجا هستید

بین الملل » وزیر امور خارجه: قراردادهای بین‌المللی درب‌های چرخان نیستند

به گزارش «وطن روز» به نقل از خبرآنلاین،  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز پنجشنبه در ششمین کنفرانس مجازی «گفتگوهای مدیترانه» ایتالیا شرکت و به پرسش های مجریان برنامه پاسخ داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ابتدای این گفتگو در پاسخ به سئوال مجری به تشدید شیوع ویروس کرونا در جهان اشاره و اظهار داشت که علیرغم توانمندی بالا و رشادت کادر درمان ایران، ایران با شرایط دشواری روبروست و بدلیل جنگ اقتصادی آمریکا علیه ملت ایران و ممانعت از نقل و انتقال مالی برای تامین و اکسن در مقایسه با سایر کشورها با مشکلات بیشتری روبرو می باشد. با هر تعریفی، دولت ترامپ مرتکب جنایت علیه بشریت در حق ملت ایران شده است.

 ظریف همچین در خصوص تغییر دولت در آمریکا و امکان احیای برجام اظهار داشت، آمریکا از برجام خارج شده است از سازمان ملل متحد که خارج نشده است. آمریکا به عنوان عضوی از سازمان ملل متحد باید طبق اصل ۲۵ منشور ملل متحد تعهدات خود را  بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که خود عضو دائم آن است، اجرا کند. این کشور در موقعیتی نیست که بخواهد شرط بگذارد. آمریکا باید نخست به قواعد بین المللی احترام بگذارد. امکان ندارد که یک طرف تعهدات خود را انجام بدهد و طرف دیگر از انجام تعهداتش خوداری کند. برجام دو سال مورد مذاکره قرار گرفته است و لذا هیچگاه مورد مذاکره مجدد قرار نخواهد گرفت. زمان بندی ها در برجام موضع مذاکره و بده بستان بود و حتی صحبت در مورد تغییر آنها نشانه سوءنیت است.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص طرح مسائل دیگر در کنار برجام اظهار داشت: موشک و مسائل منطقه ای همین طور از دستور کار برجام کنار گذاشته نشدند. تصمیم بر حذف این موضوعات برای ارفاق به ایران نبود. بیشتر بدلیل آن بود که آمریکا و سه کشور اروپایی آماده نبودند تا رفتارهای خطرناک خود در منطقه را کنار بگذارند و لذا در دستور کار قرار نگرفت. نگاه کنید به حجم فروش سلاح از طرف غرب به کشورهای منطقه، حمایت آنها از کشتار مردم یمن، حمایت عملی شان از ضمیمه کردن سرزمین های فلسطینی، سکوت و حمایت از اقدامات تروریستی اسرائیل، ترور دانشمند برجسته ما و طیف دیگری از مسایل. غربی‌ها آماده توفف و کنار گاشتن این رفتارهای خطرناک خود نیستند. وقتی آمریکا و اروپا آماده شود فروش تسلیحات، رفتارهای ضد حقوق بشری، حمایت از تروریسم، نادیده گرفتن اقدامات اسراییل و عربستان سعودی در منطقه را کنار بگذارند، آنگاه می توان در این خصوص سخن گفت. وقتی هزینه تسلیحاتی سعودی و امارات با ما برابر شد آماده گفتگو هستیم. عربستان سالانه ۷۶ میلیارد دلار هزینه خرید تسلیحات دارد در حالی که کل بودجه نظامی ایران ۱۰ میلیارد دلار است.  اول آنها بودجه شان را به ما برسانند بعد صحبت کنند.

برجام بر اساس بی اعتمادی مذاکره شده است و اگر یک طرف تعهداتش را انجام نداد طرف دیگر هم می‌تواند انجام ندهد. آمریکا از برجام خارج و محدودیت های زیادی را اعمال کرده است. جنگ اقتصادی بر علیه ما شروع کرده است. اما اروپا می گوید ما متعهد هستیم.!!؟ متعهد بودن فقط تصویب چند قانون نیست. شرکت های اروپایی در ایران نیستند. خرید نفت صورت نمی گیرد ، بانک مشکل دارد، صدها میلیون پوند ما علیرغم دستور دادگاه به بهانه مشکلات بانکی پرداخت نشده است.

 ظریف در پاسخ به سئوالی در خصوص مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی  اظهار داشت، اگر چه دولت موافق این مصوبه نبود، اما اقدام تروریستی بر علیه یک دانشمند برجسته ما مردم ایران را بسیار حساس کرده است. هنوز آلمان، انگلیس و فرانسه حتی این اقدام را محکوم نکرده‌اند. ترور یکی از دانشمندان مورد احترام ما، یک اقدام تجاوزکارانه  بین المللی بوده است که باید محکوم شود.  قانونی در پارلمان تصویب شده است که ممکن است ما دوست نداشه باشیم. اما بر اساس روند دموکراتیک وقتی به قانون تبدیل شد، آن را اجراء خواهیم کرد. البته این قانون برای وادار کردن اروپا و آمریکا به اجرای تعهداتشان است. دولت ایران بر اساس بند ۳۶ برجام اجرای برخی تعهدات هسته‌ای اش را در پاسخ به خروج آمریکا از برجام و شروع جنگ اقتصادی و نقض برجام توسط اروپا متوقف کرده و در این مصوبه هم اقدامات دیگری پیش بینی شده است. راه حل بسیار ساده است. بازگشت به اجرای برجام، عادی سازی روابط تجاری با ایران و توقف درخواست های غیر قانونی. در این صورت نه تنها اجباری برای اجرای این قانون نخواهد بود بلکه حتی اقدامات قبلی هم برمی‌گردد و برجام به صورت کامل اجرا می‌شود. اما اگر اروپا به تعهداتش عمل نکند، ما باید قانون را پس از اینکه مراحل تصویب را طی کرد اجرا کنیم.

آمریکا نیز می تواند پس از انجام تعهدات خود به برجام برگردد. در آن زمان ایران و  ۱+۴ در این خصوص و شرایط بازگشت تصمیم می گیرند. قراردادهای بین المللی درب های چرخان نیستند که وارد  بشوید، خرابکاری کنید و از همان درب خارج بشوید. آمریکا مسئول جبران خسارات مادی و معنوی که به ایران وارد کرده و برخی از آنها همچون بیگناهانی که به دلیل جنگ اقتصادی آمریکا جان داده اند قابل جبران نیست می‌باشد.

وزیر خارجه کشورمان در خصوص گفتگو با همسایگان اظهار داشت، پیشنهاد صلح هرمز روی میز است. ما پیشنهادهای زیادی داده‌ایم. ولی برخی همسایگان ما با پشت گرمی به چک سفیدامضای حمایت غرب از گفتگو سرباز زده‌اند. حمایت بی دریغ آمریکا عملا مانع گفتگوهای همسایگان در منطقه می‌شود. روسیه و چین هم پیشنهاد کرده اند که ایران و همسایگان با یکدیگر به گفتگو بنشینند. ما آماده ایم ، اگر چه شکایات زیادی از آنها داریم. حمایت از صدام حسین در حمله نظامی به ایران، پشتیبانی و حمایت مستمر تا به امروز از فعالیت گروه های تروریستی در ایران و غیره. البته پیشنهاد ما به همسایگانمان این است که بجای تمرکز بر گذشته در مورد اینده با هم گفتگو کنیم و منطقه را از بحران کنونی پس از ۴ سال سیاست‌های فاجعه بار ترامپ نجات دهیم.

ظریف در پاسخ به سؤالی پیرامون برقراری روابط اسراییل با کشورهای منطقه گفت، ما با کشورهای جنوب خلیج فارس همسایه هستیم و باید همواره کنار یکدیگر زندگی ‌کنیم. فکر نمی‌کنم همسایگانمان تمایل داشته باشند به اسرائیل اجازه دهند که جنگ را به نزدیکی مرزهای آنها بیاورد.

ظریف در پاسخ به سئوالی پیرامون امکان تبادل زندانیان بیشتر اظهار داشت: وزارت امورخارجه جایگاهی در سیستم قضایی ایران ندارد ولی می‌تواند به تبادل زندانیان کمک کند. زندانیان ایرانی زیادی بصورت غیر قانونی در اروپا ، آمریکا و آفریقا گرفتار شده اند. حتی برخی از آنها به دادگاه مراجعه و حکم آزادی هم گرفته اند ولی فشار آمریکا مانع از آزادی آنها شده است.  لذا حتی همین امروز می‌توانیم همه آنها را مبادله کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان به تغییرات محیط بین المللی اشاره و اظهار داشت؛  باید بپذیریم که به هزینه همدیگر نمی توانیم زندگی کنیم. نمی توانید امنیت خودتان را به قیمت نا امنی دیگران بدست بیاورید. باید پارادایم حاکم بر روابط بین‌الملل که به جنگ و خونریزی و ناامنی انجامیده است عوض شود. امروز فرد انسانی یک کنشگر در روابط بین‌الملل شده است و لذا هم امید زیادی برای تغییر وجود دارد و هم تک تک ما برای این تغییر مسئول هستیم.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد