شما اینجا هستید

بین الملل » وزیر خارجه جدید آمریکا مخالف خروج از برجام

به گزارش «وطن روز» به نقل از ایرنا، القدس العربی نوشت:

در بیشتر برآوردها به این مسئله اشاره می شود که بایدن به توافق هسته ای با ایران باز می گردد. اگرچه با شروط و نظارت شدید بین المللی و در نتیجه دولت جدید تحریم های اقتصادی را یا کاهش می دهد یا لغو خواهد کرد. این برآوردها را گفته ها و نوشته های وزیر امور خارجه جدید در دولت بایدن تایید می کند.
آنتی بلینکن در سال ۲۰۱۷ در مقاله ای در “نیویورک تایمز” به شرح نظر خود درباره توافق هسته ای پرداخت و از ترامپ به علت خروج از آن شدیدا انتقاد کرد.بلینکن باور دارد تحریم ها علیه ایران به علت نظام شدیدا سرسخت و در عین حال انعطاف پذیر ایران بی فایده است.
به باور او تحریم ها ایران را به میز مذاکره کشاند اما نتوانسته است نظام ایران را شکست دهد زیرا این نظام شدیدا منعطف است؛ هشت سال با عراق جنگیده است و با وجود از دست دادن هزاران نفر اما با نظام عراق به تساوی رسید.همچنین از دهه ها انزوا نجات پیدا کرده است.
بنابراین این چنین به نظر می رسد که وزیر امور خارجه بعدی آمریکا از مخالفان لغو توافق هسته ای است و در نتیجه بازگردادن ایران به این توافق و لغو تحریم ها از سوی دولت بعدی انجام خواهد گرفت.اما پرسش این است که آیا دولت دمکرات ها تحریم های دیگری در راستای ادامه فشارها بر ایران تحمیل خواهد کرد یا خیر؟
تاریخ نشان داده است دولت های دمکرات در مقایسه با جمهوری خواهان ایران را بیشتر تحریم کرده اند. در این راستا اوباما شدیدترین تحریم ها را علیه این کشور اعمال کرد؛ اما این امر با برآوردها درباره این مسئله درتناقض نیست که دولت بایدن فشار کمتری بر ایران در مقایسه با ترامپ وارد می آورد و احتمالا تمام فشارها در سال های آتی به توافقی تاریخی خواهد انجامید که به موجب آن بیشتر تحریم های هسته ای یا لغو می شود یا شدت آنها را کاهش می یابد و به ایران فرصت تقویت نفوذش در خاورمیانه داده می شود.
اما صحبت ها درباره احتمال حمله ترامپ به سایت های هسته ای ایران پیش از ترک کاخ سفید به باور من [نویسنده] روند حوادث را به میزان زیادی تغییر نخواهد داد زیرا حکومت ایران از این ضربه چندان تاثیر نخواهد پذیرفت چرا که اصلا به نظر نمی رسد به ساخت بمب اتم توجه داشته باشد بلکه تمایل دارد از طرح هسته ای خود برای گرفتن امتیازهایی بین المللی و حل و فصلی بهره برداری کند .
مسئله خطرناکتر این است که چناچه ترامپ دست به چنین اقدامی بزند، ایران با حمله به سایت های نظامی آمریکا در عراق و خلیج فارس پاسخی کوبنده دهد و زیان های فراوانی به آمریکا وارد آورد و دولت ترامپ را در روزهای آخر در تنگنا قرار دهد.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد