شما اینجا هستید

بین الملل » وعده دولت کانادا؛ اهدای واکسن کرونا

گروه بین الملل- معصومه ستاریان

منابع داخلی کانادا اعلام کرده اند که کانادا در حال بررسی برنامه اهدای واکسن کووید-۱۹ (کرونا) به کشورهای کم درآمد است. و به گفته پژوهشگران مرکز نوآوری سلامت جهانی دوک در کارولینای شمالی، کانادا دوزهای واکسن بیشتر از جمعیت خود را به کشورهای فقیر اهدا می‌کند.
در حالی که هنوز آخرین مرحله آزمایش واکسن کووید-۱۹  مشخص نشده، معدودی از کشورهای ثروتمند میلیون‌ها دوز واکسن را ذخیره کرده‌اند.  اما یک منبع مطلع در دولت کانادا در این‌باره گفت که کانادا می تواند دوزهای اضافی را از طریق تسهیلات «کوواکس» (برنامه جهانی پیش خرید و توزیع عادلانه واکنس کووید-۱۹) سازمان بهداشت جهانی به کشورهای دیگر اهدا کند.
اتاوا تاکنون با هفت تامین کننده مختلف معامله کرده، به این معنی که برای جمعیت حدود ۳۸ میلیون نفری خود می تواند ۴۱۴ میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ داشته باشد. با این حال، باید دید که چه تعداد از این هفت واکسن تأییدیه نهاییه نظارتی را کسب خواهند کرد.
تعداد دو از هفت واکسنی که کانادا برای خرید آن توافق کرده، مربوط به شرکت های دارویی فایزر و مدرنا است که تا کنون نتایج ثمربخشی در این زمینه ارائه کرده‌اند.
یک منبع مطلع در کوواکس، تایید کرد که گفتگوهایی بین کانادا و دیگر دولت‌ها و سازمان‌های مرتبط برای اطمینان از دسترسی عادلانه به واکسن‌های کووید-۱۹ در حال انجام است.
طی هفته گذشته نیز جلسه‌ای در پارلمان کانادا تشکیل شد که در آن «بیل متیو»، معاون وزیر خدمات عمومی و تدارکات اعلام کرد، اگر همه هفت تولیدکننده واکسن، که کانادا با آنها به توافق رسیده است، محصول خود را به تایید برسانند، این کشور برنامه‌هایی برای همه آنها دارد. اگرچه وقتی از او در مورد امکان تقسیم دارو با سایر کشورها سوال شد، گفت: «در حال حاظر برای برنامه ریزی خیلی زود است.»
بر اساس اطلاعاتی که شرکت‌های فایزر و مدرنا درباره آخرین مرحله آزمایش واکسن کووید-۱۹ منتشر کرده‌اند، کانادا معاملاتی برای خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن با هر یک از این شرکت‌ها انجام داده‌ است.
اگرچه واکسن‌های مختلف به روش‌های مختلف کار می‌کنند، اما تقریبا همه آنها قسمت یکسانی از ویروس کرونا را هدف قرار می دهند. به همین دلیل برخی از کارشناسان دلایلی ارایه کرئه‌اند که نشان می‌دهد واکسن‌های دیگر هم ممکن است موثر باشند.
البته اگر به زودی به واکسن کووید-۱۹ تأییدیه قانونی داده شود، مشخص نیست که چه زمانی عرضه جهانی واکسن می تواند تقاضا را برآورده کند، یک مطالعه اخیر از مرکز توسعه جهانی تخمین زده که این اتفاق ممکن است تا سپتامبر (شهریور)  ۲۰۲۳ میسر شود.

 پایگاه خبری INDEPENDENT

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد