شما اینجا هستید

تحلیل خبری » «ولید معلم» صدای بلند خاورمیانه بود

گروه سیاسی «وطن روز» 

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه و معاون نخست وزیر این کشور، در سن ۷۹ سالگی درگذشت. از نظر بسیاری از کارشناسان مسائل خاورمیانه، وی صدای بلند منطقه بود.
دکتر حسن رویوران، کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه، با اشاره به سابقه طولانی ولید معلم، در سیاست منطقه و مواضع او در برابر غرب در گفت‌وگو با «وطن روز» گفت: ولید معلم، بیش از ۵ دهه در صحنه سیاسی سوریه حضور و با آن‌که نزدیک به ۸۰ سال سن داشت، تا لحظات آخر عمر نیز جانانه در دفاع از سوریه ایستادگی کرد.
معاون سیاسی و بین‌الملل جمعیت دفاع از مردم فلسطین، در ادامه گفت: سیاست خارجی در امتداد سیاست داخلی است و از آنجا که بحران سوریه و تنش‌های داخلی این کشور متاثر از دخالت نیروهای خارجی بود، ولید معلم نقش بسیار پررنگی در افشا کردن نقش غرب و آمریکا در ناآرامی‌های منطقه به جهانیان داشت. او صدای بلند منطقه بود و با سفر به کشورهای مختلف و شرکت در کنفرانس‌های بین المللی سعی می‌کرد تا مظلومیت مردم کشورش را به دنیا نشان دهد.
رویوران افزود: برخلاف ظاهر، بحران سوریه یک بحران داخلی نیست، بلکه ورود تعداد زیادی تروریست‌ به این کشور جنایتی بود که توسط کشورهای غربی و آمریکا برنامه‌ریزی و اجرا شد. ولید معلم، در مقابل، از هر تریبونی برای رساندن صدای مردم سوریه و آنچه در این کشور اتفاق افتاد به جامعه بین الملل استفاده می‌کرد.
این کارشناس مسائل خاورمیانه در انتها گفت: ولید معلم یکی از پرسابقه‌ترین و پرکارترین دیپلمات‌های منطقه به شمار می‌رود که شجاعتش در نشان دادن واقعیات منطقه به جهانیان بر کسی پوشیده نیست و از آنجا که او زبان برنده‌ای در بازگو کردن واقعیات داشت، در گذشت او فقدان و خسارت بزرگی در صحنه دیپلماسی منطقه به شمار می‌رود.

استفاده از خبر با ذکر منبع بلامانع است

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری، تحلیلی وطن آزاد